«

»

Srp 06 2018

Je Jesse Puljujärvi nerozzářená hvězda?

Jsou tomu už dva roky, co jsme draftovali mladého finského dravce Jesseho Puljujärviho ze čtvrté pozice. Ten rok měli finové v osudí první pětky dvě želízka, a ačkoliv se původně Jesse objevoval chvílemi i na druhé pozici, tak přece jen dvojku přenechal Patriku Lainemu, který zazářil na seniorském mistrovství světa. A od té doby kariéry obou z nich nabrali odlišný směr.

Zatímco Patrik Laine se zařadil mezi největší hvězdy soutěže, a další sezonu určitě bude hlavní kandidát na Maurice Trophy, jeho kolega Jesse zas tak velkou díru v NHL zatím neudělal. Seniorský hokej je úplně jiný svět než ten juniorský a Puljujärvi to poznal na vlastní kůži. Ačkoliv mezi svými vrstevníky absolutně dominoval, kdy mimojiné dotáhl finskou U18 a U20 ke zlatým medailím, a pokaždé byl hlavní hvězdou turnaje, mezi seniory zatím nic. Předloni na MS v hokeji si nepřipsal ani jeden kanadský bod. Můžeme tedy říci, že tato draftová volba skončila neúspěchem?

To je těžko říct. Ano, máme ještě v živé paměti nadějného borce ze severu Magnuse Päjärviho, který po první solidní sezoně absolutně odpadl, ale paralelu bych v tom neviděl. Jesse sice v NHL nenadchl, nicméně vysloveně nepropadl. Bylo na něm vidět jisté zlepšení, a některým hráčům to zkrátka trvá, než se do toho dostanou. Navíc není tajemstvím, že Puljujärvi před první sezonou uměl říct anglicky maximálně tři věty, což mu dost znesnadňovalo situaci za oceánem. Jenže na to se už nelze vymlouvat, letos to bude zlomová sezona. Buď to půjde, a nebo ne.

Trochu mi to připomíná případ Dylana Stroma, bratra našeho centra, který až na NHL hrál vždy všude špičkově. Oba byli draftováni vysoko, a oběma přechod trošku trvá. Dylan se v závěru sezony v Arizoně konečně chytl, a to samé se dá předpokládat i u Jesseho. Oba jsou sice odlišné typy hokejistů, nicméně NHL jde mládí vstříc. Jak v Karpätu, tak i v AHL to Jessemu prostě šlo, proto je na snadě si myslet, že by to letos mělo jít. Otázkou bude, s kým v lajně to bude. Dost se nabízí varianta s Draisaitlem na centru, páč dost věřím, že Rattie se chytne vedle McDavida na delší dobu. Osobně si nemyslím, že bude pokračovat spolupráce se Stromem a Lucicem. Bude jen záležet, jak moc bude Puljujärvi bodovat, a jestli bude střílet branky. Nutně potřebujeme střelece, ale Jesse tím obávaným zabijákem zřejmě nebude. Nicméně třicet branek by atakovat mohl. Bude i záležet jak se bude dařit celému týmu. Ale na více než čtyřicet bodů by to Jesse měl vytáhnout, tady už nelze čekat méně.

Právě bodový počin bude stěžejní i pro vyjednávání nové smlouvy. Jedno pozitivum přece jen na tom, že se Jesse nechytl, je. A to, že pokud raketově letos nevystřelí, což by nám rozhodně nevadilo, tak nebude drahý. Každý ušetřený peníz se bude hodit. Jen se podívejme jaké starosti s mladíky budou mít v Torontu. To znamená, že někdy se pomalejší vývoj může co se týče platového stropu hodit. Hvězdné pravé křídlo by se nám po odchodech Halla a Eberleho náramně hodilo, bude jím právě Puljujärvi?