«

»

Srp 21 2018

Chiarelli řeší obranu, přichází Jakub Jeřábek

Podle posledních zpráv to vypadá, že Andrej Sekera vynechá celou sezonu 2018/19 a tak Oilers látají mezery a zvyšují konkurenci v obranných řadách. V pondělí v pozdních večerních hodinách středoevropského času bylo oznámeno, že do klubu přichází český obránce Jakub Jeřábek.

Plzeňský odchovanec podepsal před začátkem loňské sezony jako volný agent smlouvu s Montreal Canadiens. Za Habs odehrál celkem 25 zápasů s bilancí 1 gólu a 3 asistencí. Dalších 17 utkání Jeřábek strávil v AHL v dresu Lavalu Rocket, kde vsítil rovněž 1 branku a přidal 10 přihrávek. V rámci uzávěrky přestupů poté putoval 27letý obránce do Washingtonu. V dresu Capitals přidal v nejslavnější lize planety dalších 11 zápasů, znovu se mu podařilo jednou skórovat a mezi nahrávače se zapsal celkem třikrát. V cestě Ovechkina a spol. za Stanley Cupem si bohužel žádnou větší roli vybojovat nedokázal, na ledě se objevil pouze ve dvou případech. Díky tomu jeho jméno nebylo zapsáno ani na seznam šampionů, který je zvěčněn na slavné hokejové trofeji.

Jeřábek je ofenzivním typem obránce. Podle standardů NHL nepatří sice mezi největší beky, ale při každém svém evropském angažmá dokázal produkovat poměrně značné množství kanadských bodů. V sezoně 2016/17 před odchodem do NHL exceloval v dresu Vityazu Podolsk v KHL, kde zaznamenal 34 bodů v 59 utkáních. V posledních dvou sezonách v české extralize nasbíral za Plzeň ve 100 zápasech 65 kanadských bodů.

Rodák z města nejlepšího pivního moku by pro sebe mohl v Edmontonu uzmout pozici ve třetím obranném páru. Pokud se nebude chtít pohybovat pouze na okraji sestavy s rizikem častého vysedávání na tribuně, bude muset své kvality naplno prokázat již v září během tréninkového kempu. Je pochopitelné, že hráč, který dosud v NHL odehrál pouze 36 zápasů, nebude nejspíš schopen plnohodnotně nahradit stěžejního obránce typu Sekery. Každopádně se díky tomuto kroku v defenzivních řadách Oilers zvýši´konkurence a pokud by Jeřábek dostal skutečně odpovídající šanci, má potenciál k tomu jít ve šlépějích svých úspěšnějších krajanů Rutty nebo Kempného. Každopádně se jedná o nízkorizikový přírůstek, za který by mohl časem sklidit Peter Chiarelli velká slova chvály. Ale nepředbíhejme.

Lze předpokládat, že v první obranné dvojici budou nastupovat švédské věže Larsson s Klefbomem, druhý defenzivní pár by měli vytvořit Nurse (za předpokladu uzavření nové smlouvy) s Russellem a vedle Benninga ve třetí obraně by mohlo být místo právě pro Jeřábka. Záležet bude, jak se popasuje s konkurencí v podobě mladých vlčáků Boucharda, Gravela či Beara.

Pro úplnost ještě dodejme, že Jakub Jeřábek uzavřel s Oilers jednocestný kontrakt s délkou trvání jednoho roku. V tomto období by si měl vydělat zhruba 1 milion dolarů. Dres Oilers oblékne český hokejista po dlouhých 3 letech, naposledy se v něm v sezoně 2014/15 mihl ve čtyřech utkáních obránce David Musil.