«

»

Srp 29 2018

Oilers vyzkoušejí veterána Jasona Garrisona

Generální manažer Oilers Peter Chiarelli dále pokračuje v hašení požáru, který v jeho týmu vznikl díky dlouhodobému zranění klíčového obránce Andreje Sekery. Naftaři včera oznámili, že podepsali zkušební PTO kontrakt s Jasonem Garrisonem, který se tak zúčastní jejich přípravného kempu před novou sezonou.

Garrison je obránce s levým držením hole, který naposledy do NHL zasáhl v dresu nováčka soutěže Vegas Golden Knights. V uplynulém ročníku ovšem odehrál s rytířem na hrudi pouhých 8 utkání (0+1) a zbytek sezony strávil v AHL v záložním celku Chicago Wolves. Garrison ovšem během své téměř desetileté kariéry v NHL několik sezon patřil mezi vysoce kvalitní ofenzivní obránce, dařilo se mu především během angažmá na Floridě, ve Vancouveru a v Tampě Bay. Od roku 2010 nastoupil, mimo jedné výlukové sezony, vždy minimálně do 70 utkání. Během let 2010 – 2015 patřil vždy mezi čtyři klíčové obránce svých týmů, kdy trávil na ledě průměrně 20 a více minut za zápas. V sezoně 2011/2012 dokázal v dresu Panthers nasázet dokonce 16 branek, z toho 9 v přesilových hrách. Po tomto ročníku uzavřel Garrison svůj životní kontrakt s Vancouverem Canucks. Dohoda zněla 27,6 milionu dolarů za 6 let. Po dvou letech ovšem následovala výměna do Tampy Bay, která po třech sezonách nabídla vadnoucího obránce v rozšiřovacím draftu Vegas. Aby si jej Knights z nechráněných hráčů Lightning vybrali, obětoval generální manažer Bolts Steve Yzerman volbu ve druhém kole draftu a práva na hvězdu KHL Nikitu Guseva. V kádru nováčka NHL měl Garrison smůlu v tom, že na modré čáře disponovali Knights značnou kvantitou a konkurence pro něj byla příliš veliká.

Pro Oilers opět jeho angažování neznamená stejně jako u útočníka Upshalla díky PTO kontraktu žádné riziko. Garrison bude s největší pravděpodobností soupeřit o jedno volné místo mezi elitními beky Oilers s Jakubem Jeřábkem a s Kevinem Gravelem. Oba tito hráči mají ovšem před Garrisonem výhodu v tom, že již mají s Edmontonem uzavřené plnohodnotné smlouvy.

Těžko v této chvíli předjímat, zda se Garrisonovi podaří v kádru Oilers uchytit. Konkurence mezi beky stále není v hlavním městě Alberty tak veliká, aby se mu to nemuselo podařit. Bývalému kanadskému reprezentantovi bude v listopadu 34 let, a pokud by se mu skutečně povedlo v kádru Naftařů udržet, stal by se nejstarším obráncem v týmu Todda McLellana. Ani jeho cena by nemusela být příliš vysoká, rozhodně by mohl zapomenout na 4,6 milionu ročně, které poslední sezony pobíral v Tampě, resp. ve Vegas. Veškeré podrobnější statistiky hovoří o tom, že Garrisonova výkonnost postupně klesá. Zcela určitě se nedá počítat s tím, že právě tento Kanaďan zaplní mezeru po Sekerovi a bude v týmu plnit jeho úlohu (pokud dostane na konci přípravného kempu smlouvu). Nabízí se i varianta, že by mohl být Garrison podepsán a většinu sezony stráví v Bakersfieldu, kde bude plnit roli tolik potřebného zkušeného beka a současně bude fungovat jako volba č.1 v případě zranění některého z obránců základní sestavy Oilers.