«

»

Zář 11 2018

Na zkoušku přichází vítěz Stanley Cupu Alex Chiasson

Edmonton Oilers uzavřeli zkušební PTO kontrakt se sedmadvacetiletým kanadským útočníkem Alexem Chiassonem. Rodák z Montrealu strávil uplynulou sezonu v barvách Washingtonu Capitals. Za tým z hlavního města USA odehrál 61 utkání, v kterých vsítil 9 branek a přidal 9 asistencí.

14 z těchto bodů zaznamenal při rovnoměrném počtu hráčů na ledě, další 4 přidal v přesilových hrách. V dresu pozdějšího šampiona odehrál v průměru 12 minut za zápas. Objevil se také v 16 bitvách play off (1+1), na jehož konci se radoval ze zisku Stanley Cupu. Ve finále ovšem nezasáhl Chiasson do žádného zápasu.

Chiasson v NHL nastoupil během své kariéry v 6 sezonách celkem k 381 duelům základní části. Postupně oblékal dresy Dallasu, Ottawy, Calgary a zmíněného Washingtonu. Celkem si na své konto připsal 124 kanadských bodů (59 gólů a 65 asistencí). Kanaďan byl draftován ve druhém kole v roce 2009 Dallasem, celkově byl vybrán z 38. pozice.

Pokud bychom se snažili zjistit důvody, které vedly Petera Chiarelliho k pozvání Alexe Chiassona do přípravného kempu Oilers, našli bychom jich rozhodně více, než tři počáteční písmena, která spojují příjmení obou mužů. Chiassonovi bude těsně před začátkem sezony teprve 28 let, což v kombinaci se zkušenostmi z téměř 400 zápasů v NHL působí jako poměrně zajímavý koktejl. Pokud totiž Oilers na pozici pravého křídla momentálně něco postrádají, tak je to právě zkušenost. Tým Todda McLellana nyní disponuje na tomto postu pouze jedním útočníkem, který se může chlubit podobně košatým hokejovým životopisem jako Chiasson, a sice Zackem Kassianem.

Srovnání obou jmenovaných borců je vůbec poměrně zajímavé. Oba byli draftováni v roce 2009, Kassian na celkovém 13. místě, Chiasson, jak již bylo uvedeno v textu výše, přišel na řadu jako 38. Jejich hlavní hokejové statistiky jsou prakticky zaměnitelné, dokud se nedostanete ke kolonce trestných minut, jejíž hodnota je v případě Kassiana značně ovlivněna jeho agresivním stylem hry. Hrdina série play off se San Jose z roku 2017 je více fyzický hráč než Chiasson, ten je naopak lepší v takových herních aspektech, jako jsou například zablokované střely. Podstatným rozdílem mezi oběma hráči by pak mohla být jejich případná výplatní páska. Zatímco Kassianův kontrakt zatěžuje roční rozpočet Oilers částkou 1.95 milionu dolarů, Chiasson je bez smlouvy a spokojí se nepochybně s podstatně nižším finančím ohodnocením. V loňské sezoně například pobíral 600 000 dolarů. V uplynulém ročníku hráli oba hokejisté ve svých klubech podobnou roli. Oba nastupovali zpravidla ve čtvrtých útočných formacích, přičemž Kassian přispěl Naftařům bodovou bilancí 7 + 12 oproti Chiassonovým 9 + 9.

Peter Chiarelli se tímto krokem možná pokouší najít do svého mužstva typologicky podobného hráče, který by mohl na Kassianově pozici vhodně alternovat nebo dokonce může být ve hře případný Kassianův trejd. Pokud by se Oilers rozhodli zahájit sezonu s Yamamotem v AHL, nebylo by určitě od věci mít na pozici pravého křídla několik možných alternativ.

Edmonton má tedy v současně době pro tréninkový kemp k dispozici tři hráče se zkušebním kontraktem. Dalšími jsou útočník Scottie Upshall a obránce Jason Garrison. Bylo by překvapením, kdyby Oilers nakonec uzavřeli smlouvy se všemi jmenovanými, respektive s oběma testovanými útočníky. Nedostatek zkušeností na křídlech byl ovšem před pár týdny hlavním nedostatkem útočních řad Chiarelliho mužstva. Upshall ani Chiasson nejsou tak úplně „sexy zbožím“, ale určité zajímavé atributy sebou přináší a pokud nic jiného, minimálně zvýši konkurenci v tréninkovém táboře. A co si budeme povídat, někteří hráči z kmenové soupisky Oilers evidentně jistou tlačenici na svůj postu potřebují k tomu, aby ze sebe dostali to nejlepší.