«

»

Zář 30 2018

Poslední zúžení týmu proběhlo na všech postech, základní soupiska je jasná

Sezona se blíží a základní soupiska Oilers začíná dostávat jasné obrysy. Nejnovější novinky o zúžení kádru bohužel obsahují i jméno beka Jakuba Jeřábka, ale i dalších hráčů.

Jakub Jeřábek v srpnu podepsal s Edmontonem roční kontrakt a tak se zdálo, že po nějaké době bude v týmu Oilers opět nějaký Čech. Dnes ale Peter Chiarelli s tímto kontraktem zamával a Jeřábkovi bylo oznámeno, že Oilers s ním nepočítají a má si hledat jiné angažmá. Důvody jsou prý takové, že v kempu prostě trenéry nezaujal natolik, aby si místo během sezony v Edmontonu vybojoval. Jeřábek v loňské sezoně odehrál celkem 38 zápasů za Montreal a Washington, se kterým i získal Stanley Cup. Jeho jméno se ale kvůli pravidlům na slavném poháru nemohlo objevit. Jeřábek má možnost startu na farmě. To je ale už jen na něm. Na podpis v NHL někde jinde to nevypadá, spíše na návrat do Evropy, alespoň prozatím.

Obrana Oilers se tedy krystalizuje a základ vypadá takto:

Klefbom – Larsson, Nurse – Benning, Russell – Bouchard, Bear.

Nyní se vyčkává, jak dopadne situace u zkušeného Jasona Garrisona, který je v Edmontonu na zkoušku. Garrison by mohl vyfasovat i dvoucestný kontrakt a začít v Bakersfieldu, kde by se k mladým prospektům hodil, ne že ne. Uvidíme ale ještě, co ukáží nejbližší dny. Další bek Andrej Sekera je se zraněnou achillovkou mimo hru na delší dobu. Obrana ale i bez Sekery vypadá celkem slušně a je v ní konečně cítit i konkurence. A podaří-li se úspěšně zapracovat do sestavy mladé talenty BearaBouchardem, nebude to mít chybu.

brance je také jasno. Al Montoya byl přes waiver poslán do Bakersfieldu a jelikož si ho nikdo nestáhl, bude plnit roli trojky, možná až čtyřky. V prvním týmu se tedy udržel Fin Mikko Koskinen, který začne jako dvojka za Camem Talbotem. Do Evropy pocestuje s týmem jako potenciální záskok v případě zranění mladý Američan Shane Starrett.

Také útok byl zúžen. Jako poslední byl dnes na waiver umístěn Pontus Aberg. Doufejme, že nikoho nezaujme natolik, aby po něm sáhl. Aberga bych titiž ještě určitě rád v dresu Oilers viděl. A začátek v Bakersfieldu by mu mohl jenom pomoci. Aberg byl do Edmontonu vyměněn v únoru z Nashvillu za Marka Letestua. V Edmontonu odehrál 16 zápasů a zaznamenal 8 bodů (2+6). Ještě před ním byl do týmu Mississauga Steelheads v OHL poslán útočník Ryan McLeod, který během kempu příjemně zaujal. Angažmá v Edmontonu byl blízko. Ale jeho dnům u Oilers určitě není konec. McLeodovi je pouze 19 let a má ještě čas. Potenciál ukázal velký. Jen připomenu, že McLeod byl Edmontonem vybrán v letošním draftu ve druhém kole ze 40 místa, čili poměrně vysoko.

Takže i útok je nyní zdá se, vyřešen. Do týmu se – alespoň podle dobře probíhající přípravy – podařilo zapracovat mladíky Puljujarviho, Yamamota a Rattieho a pravá strana, která byla poslední roky naší největší slabinou, mohla by být rázem naší devizou. V prvním týmu je nyní po vyškrtnutí Aberga 14 stabilních útočníků s tím, že Oilers pravděpodobně v nejbližších dnech ještě podepíší Alexe Chiassona, který odehrál podařenou přípravu a řekl si o místo v týmu. Sestava by teoreticky mohla vypadat takto:

Nugent-Hopkins – McDavid – Rattie

Lucic – Draisaitl – Yamamoto

Rieder – Strome – Puljujarvi

Khaira – Brodziak – Kassian

Caggiula, Chiasson