«

»

Říj 06 2018

Sezóna začíná dnes i pro Oilers. Ve Švédsku se utkají s Devils

Tak se konečně dočkají i fanoušci Oilers. Zatímco NHL už pár dní běží v plném proudu, fanoušci Edmontonu museli čekat až do dnešního dne. A vše začne netypicky. Ve Švédském Göteborgu, kde se budou chtít předvést především švédští hokejisté Larsson a Klefbom, potažmo jejich finští kolegové Koskinen a Puljujärvi.

První zápas je vždy ve znamení velkého očekávání. Přípravná utkání jsou úplně jiné kafe, ale ten pravý hokej začíná až hlavní částí. Dnes půjde o hodně. Začátek sezony bývá důležitý, a jestli někomu na začátku sezony ujede vlak, dohánět už to pak bývá dost těžké. To se právě stalo Olejářům loni. Přes výborný výkon jsme dokázali porazit rivala z Calgary 3:0, McDavid dal hattrick, a vše nasvědčovalo tomu, že to bude stejně úspěšná sezona jako ta předešlá. Opak se stal pravdou, přišla série porážek, a jak to dopadlo, už každý fanoušek Oilers ví. Co tedy čekat od té letošní sezony, respektive prvního zápasu?

Poslední přípravné utkání ukázalo několik věcí. Za prvé, že kapitán týmu Connor McDavid je ve velké pohodě, a že letos bude opět z nejvážnějších kandidátů na Art Ross Trophy. K ruce bude mít zkušeného Ryana Nugenta-Hopkinse, jejichž vzájemnou chemii doplní přízrak Ty Rattie. Právě Rattie může být ta správná přísada, aby první útok šlapal jako hodinky. McDavidovi chybí střelec jako sůl, a právě Ratte branky dávat umí. Má výborný výběr místa, což v kombinaci s nepředvídatelnými McDavidovými průniky a geniálními přihrávkami může být přímo smrtící kombinace. Rattie se trefil i v generálce v Kolíně, takže nic nenasvědčuje tomu, že by mu vyschl jeho střelecký prach. Jen škoda, že nenastupuje v elitní přesilovkové formaci, kde jeho místo, trochu překvapivě, zaujal Milan Lucic. Ale jak to bude, a co se nakonec ukáže jako nejlepší varianta, bude k vidění až v samotné sezoně.

Druhá lajna dnes nastoupí s Leonem Draisaitlem na centru, kdy křídla obsadí hromotluk Lucic a tintítko Yamamoto. Šílená kombinace. Ale na soupeře to může platit. Yamamoto výborně bruslí, což by mohlo pomoct Milanovi, a ulehčit práci Draisaitlovi. Posledně jmenovaný sice neprožil bodově vydařenou přípravu, o jeho kvalitách ale nikdo nepochybuje. Umí perfektně zavést puk, a precizně ho rozdat. V kombinaci síly a rychlosti svých křídel se rýsuje zajímavý útok. Milan Lucic v přípravě hrál dobře, ale v sezoně musí hrát ještě lépe. Právě druhý útok bude velmi důležitý, aby odlehčil tlak z beder McDavida. Loni mu nikdo nepomohl, letos budou body druhé formace zapotřebí.

Třetí formace nasotupí ve složení KhairaStromePuljujärvi. Jesse v přípravě výborně bruslil. Vstřelil dost branek, a dost ho chválil i Todd McLellan. Ačkoliv Strome je trochu za očekáváním, tato formace by mu mohla sednout. Khaira je dost podceňovaný, leč mimořádně platný hráč. Letos dostane dost prostoru, a budou to oni dva se Stromem, kdo by měli Jesseho vystřelit mezi hvězdy NHL. Od něj se čekají hlavně branky. Pokud mu pomůže i jeho jazyk, může jich nasázet přes 25 ne-li víc. Střelce potřebujeme jako sůl. Hlavně v přesilovkách, kdy Jesse dle slov McLellana dostane svůj prostor. Nechme se překvapit, jak s tím vším tento mladý fin naloží.

Co se týče čvrté lajny, tak ta mi ani nepřijde jako nějaká údržba. Spojení RiederBrodziakKassian budí patřicný respekt. Rieder si po svém příchodu zkusil roli ve druhém, třetím a čtvrtém útoku. Ačkoliv dal z pozice Draisaitlova křídla v generálce branku, byl odvelen až do čtvrté formace. S jeho ofenzivními schopnostmi to může být úderný útok. Na to, že se do sestavy nevlezli Caggiula s Chiassonem je to silná konkurence. Právě velká konkurence letos může týmu dost pomoct. Přijdou zranění, výkyvy výkonů, únava. A kvalitní záloha se bude dosti hodit. Nehledě na to, že na farmě v Bakersfieldu je taky z čeho vybírat.

U obrany asi není nic moc co dodávat. Stará dobrá klasika, kdy opět se čelí stejnému problému jako loni. Absenci Andreje Sekery. Nicméně troufám si říct, že leots to bude o něčem jiném. Místo něj dnes bude hrát Bouchard a pozici sedmého beka si odkroutí Garrisson. Zvláště mít v záloze beka s jeho zkušenostmi, a s kvalitní přípravou v zádech, to je v tuto chvíli to, co potřebujeme. Darnell Nurse vyzrál, a zvláště u něj čekám největší progres. U Adama Larssona si nejsem jistý co předvede. Nad jeho poněkud nestabilními výkony visí velký otazník. Velmi se mu povedl loňský šampionát, kde byl nejlepším obráncem, a dotáhl mužstvo Tre Kronor ke zlatu. Nicméně v přípravě to bylo trochu nemastné neslané. To samé platí i o Oscaru Klefbomovi. Dnes oba nastoupí spolu v prvním obraném páru, a těžko soudit jak to bude vypadat. Zdá se, že Achillova pata bude právě zde. Ale třeba se mýlíme. Právě domácí prostředí může oba Švédy nakopnout. Na výběr nemáme, takže je to trochu loterie.

V bráně nastoupí Cam Talbot. Od něj se čeká stejná jistota jako dva roky zpět. S kvalitní dvojkou v zádech to může být nejstabilnější dvojka Oilers za poslední roky. Zátěžový test začne dnes. Já si pořád stojím za tím, že jedničkou v průběhu sezony se stane Koskinen. Talbot pod tlakem dělá chyby, a letos bude pacifická divize velmi silná na nervy. Právě proto musíme start sezony zvládnout na výbornou.

Dnešní zápas bude dost vyrovnaný. New Jersey má letos ambice opět postoupit do play off, a dvojka HallHishier bude nesmírně nebezpečná. Těžko hodnotit, ale viděl bych to na těsnou výhru Oilers. Hlavně aby na stadionu nepanovala komorní atmosféra. Zápas začíná v 19:00 SEČ.

Talbot (Koskinen)

Larsson – Klefbom

Nurse – Benning

Russell – Bouchard

Rattie – McDavid – RNH

Lucic – Draisaitl – Yamamoto

Khaira – Stome – Puljujärvi

Rieder – Brodziak – Kassian