«

»

Lis 05 2018

Odveta proti obhájci je tu. Podaří se Caps porazit i podruhé?

Po prvních třech zápasech sezony byli fanoušci dost zklamaní. Vypadalo to, že sezona bude kopií té loňské, tedy propadák a pozice mimo play off. Jenže poté se Oilers zvedli, a momentálně drží dokonce pět venkovních vítězství v řadě. Momentálně nás čeká těžký dvojzápas s Washingtonem a Tampou Bay. Dokáží Oilers potvrdit svou formu?

Washington po zisku Stanley Cupu prožívá mírnou kocovinu. V prvním zápase jasně přejel Boston 7:0, a vyadalo to na pokračování této mašinérie. Jenže Caps to teď jaksi nejde. Ne, že by to byl vyloženě propadák, ale výsledky hodny šampionů to rozhodně nejsou. Momentálně se  Washington nachází na pozicích mimo play off, jenže je odehráno opravdu málo zápasů na velké soudy.

Situace v brankovišti u našeho dnešního soupeře není rozhodně ideální. Obecně platí, že Braden Holtby od doby, kdy obdržel svou zatím jedinou Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře NHL, podává dost nevyrovnané výkony, a už to není ten starý dobrý Braden. Až na jednu výjimku, a tou bylo loňské play off. Tam ožil, a nakonec byl jeden z klíčových mužů Caps v cestě za vysněným pohárem. Letos jeho start kopíruje ten loňský. Je to bída. Dostává mnoho branek, a jeho úspěšnost momentálně po deseti zápasech činí 88,78%. To je strašlivé číslo, a když k tomu připočteme průměr 3,62 obdržených branek na zápas, tak rozhodně víme, kde momentálně Washington tlačí bota. Ani náhradní brankář Phoenix Copley nijak nezáří, takže špatné umístění v tabulce je logickým vyústěním. Pro srovnání, tak Arizona obdržela ve stejném počtu zápasů polovinu branek. Naštěstí pro Caps tu je ofenzivní komando, které nedostatky v defenzivě pokryje. Momentálně je Washington druhý nejlepší ve využití přesilovek (hned po Winnipegu), s úspěšností 37,84%. To je ohromné číslo, a když si vezmeme, že hra v oslabení je naše dlouhodobá slabina, tak se dá očekávat, že hlavní zbraní Caps budou právě přesilové hry. Největší nebezpečí hrozí od čtyřky Ovečkin, Backström, Kuzněcov a Carlson. Všichni v této kategorii patří mezi špičku ligy, a drží si průměr skoro jednoho přesilovkového bodu na zápas. Překvapivě ale letos v přesilovkách pálí spíše Kuzněcov (6 branek), a Ovečkin má pouze branky 4. V celé NHL letos má 9 hráčů 8 a více bodů v přesilovkách, a z toho čtyři jsou z Washingtonu. Bacha na pravý kruh, hrozí zde dělostřelecká palba.

Když jsme u těch přesilovek, pojďme se podívat na naše Oilers. Tam patříme s 23,26% úspěšností mezi průměr ligy. Nejvíc se logicky daří našemu kapitánovi McDavidovi, který si v této speciální disciplíně připsal 8 bodů, z toho vstřelil čtyři branky. Leon Draisaitl má bilanci 2+4 a RNH 1+4. Ve srovnání s Caps rozhodně nemáme takovou sílu. Ale na druhou stranu, ve srovnání se začátkem sezony, se na to dá už aspoň koukat. A to je slibný progres. Pořád mi tam ale nějak nesedí Milan Lucic. Ano, je to pořádný brousek před brankou, ale jako by už ztratil ten svůj ofenzivní šmrnc. Je to pouze stín toho bojovníka z Bostonu, který vyhrál Stanley Cup. Momentálně bohužel krom své tvrdé hry nemá moc co nabídnout. Je sice pravda, že třetí lajna se neustálila, a Milan pořád nemá stálé spoluhráče, ale to by neměla být překážka ukázat, co v něm je. Za hodně peněz nám bohužel hraje hodně slabá muzika. S tím souvisí i výkony Ryana Stroma a Jesseho Puljujärviho. Nechci být až tolik kritický, ale prostě tohle je letos pro oba hodně špatná sezona. Strome jakoby reprezentoval zmar Chiarelliho man to man tradů. Tohle se opravdu nepovedlo. Naštěstí Peter umí docela dobře jednu věc, a to výběr přebytečných volných hráčů. Tam má jakoby zázračnou ruku, a po Rattiem letos přivedl Riedera, Chiassona a Brodziaka, kteří předvádejí dost dobré výkony. Kdo by si před sezonou tipnul, že Chiasson bude mít roli snipera, a Tobi Rieder probudí Leona na pozici druhého centra. Snad se nám podaří vyladit třetí formaci, protože jinak to začíná šlapat. Opět nenastoupí Kailer Yamamoto, a nenastoupí ani Ty Rattie. 

Pozitivní začíná být situace v brankovišti. Mikko Koskinen naplňuje pověst skvělého brankáře, a hozenou rukavicí dostal pod tlak dnes nastoupivšího Cama Talbota. Oba se teď ve dvou dnech poperou o post jeničky. Koskinen má mometnálně navrch aktuálními výkony, pro Talbota mluví zkušenosti. Jak to dnes dopadne, sledujte v 1:00 SEČ.

 

RNH – McDavid – Caggiula

Rieder – Draisaitl – Chiasson

Lucic – Strome – Puljujarvi

Khaira – Brodziak – Kassian

 

Klefbom – Larsson

Nurse – Russell

Garrison – Benning

 

Talbot