Calgary Flames

1297614962948_ORIGINALOilers sídlí v hlavní metropoli provincie Alberta Edmontonu, zatímco Flames v jejím největším městě Calgary. Soupeření mezi oběma aglomeracemi je staré jako města sama. Přesně se jeho zrod datuje do roku 1880, kdy Canadian Pacific Railway (Pacifická železnice) náhle změnila plánovanou trasu přes západní Kanadu z původně uvažované severní varianty přes Edmonton na variantu jižní přes Calgary. Další „sousedská“ konfrontace přišla v roce 1905, kdy se rozhodovalo, které z obou měst se stane tím hlavním v nově vzniklé provincii Alberta. Konečné slovo v tomto sporu měla, jak jinak, politika. Tehdejší liberálně orientovaná federální vláda se rozhodla vložit důvěru v Edmonton a konzervativnější Calgary mělo smůlu. V dnešní době však soupeření obou měst naštěstí začíná i končí ve sportovních arénách, zatímco rivalita mezi obyvateli zůstává na poměrně jemné úrovni. O to více však bývají vzájemná klání žhavější.

Hokejové začátky

Sportem číslo jedna je i v západní části Kanady hokej, a proto v současnosti asi nejvíce přituhuje při utkáních mezi Oilers a Flames. Jak je již v NHL tradicí, neřekne tomuto derby nikdo jinak, než „Battle of Alberta“. Hokejová soupeření mezi dvěma znesvářenými městy jsou však mnohem starší než oba zmíněné kluby. K prvnímu zaznamenanému „ledovému“ měření sil došlo již v roce 1895. Tenkrát se spolu během prvního březnového týdne utkala amatérská mužstva calgarských požárníků (Calgary Fire Brigade’s hockey club), jízdní královské policie z Fort Saskatchewan a Edmontonu Thistles. Nejstarší zmínka o Thistles pochází z roku 1894 a byl to první edmontonský hokejový tým, který hrával pravidelné zápasy. Oficiálně byl ale založen až v roce 1896. Mužstvo bylo tvořeno převážně Brity, většinou skotského původu. Klub hrál své zápasy na nově vybudovaném krytém kluzišti na 102 Avenue a 102 Street s kapacitou 2.000 diváků, o jehož výstavbu se zasloužil místní podnikatel Richard Secord. „Stadion“ se stal ústřední součástí společenského života tehdy malého Edmontou i širokého okolí. Nejstarší edmontonský klub si v hokejovém „pravěku“ zahrál dokonce dvakrát o slavný Stanley Cup, pokaždé však odešel jako poražený. V roce 1908 nestačil na Montreal Wanderers a v roce 1910 na původní klub Ottawa Senators. V roce 1910 historie Thistles končí a dále je psána již pod hlavičkou Edmonton Eskimos.

První skutečně profesionální soupeření mezi Calgary a Edmontonem se datuje k založení Western Canada Hockey League v roce 1921. V obou městech sídlily hokejové kluby – v Calgary to byli Tigers a v Edmontonu již zmínění Eskimos. Eskimos získali titul WCHL v roce 1923, ale prohráli v sérii o Stanley Cup s Ottawa Senators. Calgary Tigers se rovněž objevili v boji o hokejový grál, ale ani oni neodešli ze série vítězně. Nestačili na slavné Montreal Canadiens. Po zániku WCHL obrátili vyhladovělí hokejoví fanoušci z Alberty svou pozornost k juniorskému hokeji. Obě města měla v tehdejší době svá mužstva ve Western Hockey League a v Alberta Junior Hockey League.

Období WHA

V roce 1972 vzniká WHA (World Hockey Association), která se až do svého zániku v roce 1979 snažila konkurovat slavnější NHL. Vítěz této ligy obdržel pohár „Avco World Trophy“. Nejúspěšnějším klubem WHA byl Winnipeg Jets, který jej získal třikrát a celkově pětkrát startoval ve finále. Co se týká Calgary a Edmontonu, obě města měla původně ve WHA svá družstva. V Edmontonu vznikli Oilers a v Calgary Broncos. Tým Broncos ovšem ve WHA neodehrál pod hlavičkou Calgary jediné utkání a ačkoliv se zúčastnil vstupního draftu, tak krátce nato klub zanikl. Po zániku Broncos se Edmonton Oilers přejmenovali na Alberta Oilers a ve WHA reprezentoval celou provincii tento jediný klub. Dokonce se původně uvažovalo o tom, že tým sehraje část svých domácích utkání v Edmontonu a část v Calgary. Tento plán se však neujal a OIlers po roce přešli k čistě edmontonské lokaci ve svém názvu. V Calgary to však nevzdávali a v roce 1975 se na scéně objevil klub Calgary Cowboys, bohužel ani tento projekt neměl dlouhého trvání a už v roce 1977 byl minulostí. Krátký a sporadický charakter existence calgarských hokejových týmů v tomto období devalvoval možnost vzniku smysluplné formy vzájemné rivality. Ostatně sama existence WHA byla velmi nestabilní a celá soutěž v roce 1979 zaniká, resp. se spojuje s NHL.

Flames na scéně, zrod „Battle of Alberta“

V rámci této fůze přechází pod křídla NHL rovněž Edmonton OIlers. V roce 1980 se navíc přesouvá do Calgary vyhoštěný hokejový klub z Atlanty a začíná se psát historie Calgary Flames. Rázem se stává žhavým tématem, kdo bude vládnout v Albertě v pozici nejlepšího hokejového mužstva. Zakořenění skutečné hokejové rivality se vším všudy již nic nebrání v cestě. Na scénu vstupuje „Battle of Alberta“. Flames se stali dominantním týmem hned ve své první sezoně, kdy dosáhli na 39 výher a na svém kontě měli úctyhodných 92 bodů. Nakonec Plameny postoupili až do finále konference. Jenže to už pomalu přicházela doba hokejového boha Waynea Gretzkyho.

Vzájemné soupeření bylo obzvláště třaskavé v druhé polovině 80. let. V tomto období patřili Oilers a Flames k nejlepším týmům Campbellovy konference. V letech 1983 – 1990 bylo dokonce pravidlem, že jeden z těchto klubů hrál finále Stanley Cupu (!). Od roku 1984 vyhrávali Stanley Cup pouze OIlers nebo Flames, s výjimkou roku 1986, kdy se radovali hráči Montrealu Canadiens, když ve finále zdolali právě tým Calgary. Oilers se v této době stali poslední skutečnou dynastií NHL. Dres Naftařů oblékaly legendy jako Gretzky, Fuhr, Messier, Coffey. Za Flames naopak válčili Lanny McDonald, Doug Gilmour nebo brankář Mike Vernon. V tehdejším hracím systému, kdy Oilers i Flames patřili do Smythovy divize, bylo velmi pravděpodobné, že na sebe tyto dva týmy narazí spíše v prvním nebo druhém kole play off, než v konferenčním finále. Oilers vyřadili Flames v play off v roce 1983, 1984, 1988 a 1991, při jejich cestě za dvěma ze svých pěti Stanley Cupů. Například v roce 1988 byli Flames velkými favority poté, co vyhráli Presidents Trophy, ovšem ani tak na Oilers nestačili. Naproti tomu v roce 1986 rozhodl „Battle of Alberta“ nešťastným vlastním gólem nováček v obraně Oilers Steve Smith a posunul tak vzájemná soupeření na úplně novou úroveň. V roce 1991 se bohužel Oilers a Flames potkali v play off naposledy. Tato série je často zmiňována jako jedna z vůbec nejvíce vzrušujících v historii. Ve „zlatých“ 80. letech byla Alberta hostujícími týmy označována jako „Údolí smrti“, soupeři se zkrátka do Edmontonu a Calgary báli jezdit a často zde pouze „odevzdali“ body.

Současnost

Možná právě dlouhá absence série play off mezi Calgary a Edmontonem postupně setřela z bitev o Albertu nálepku čehosi mimořádného a vzájemná utkání postupem času zabředávala do šedi řadových zápasů základní části. Náboj a jedinečnost vypjatých vyřazovacích bitev zkrátka citelně chybí. Obě mužstva se navíc v poslední době adaptovala spíše ve spodních patrech konferenční tabulky. Každému z týmů trvalo více než 10 let, než se alespoň přiblížil své slavné minulosti. Calgary si zahráli finále Stanely Cupu v roce 2004, ale neuspěli v soubojích s Tampou Bay. Calgary se tak stali „alespoň“ prvním týmem v historii, který dokázal na své cestě do finále vyřadit všechny tři divizní vítěze. Oilers postoupili do finále v roce 2006, ale v sedmém zápase se jejich sen o poháru rozplynul na hokejkách Carolina Hurricanes. Oilers se při tomto tažení zase stali prvním týmem v historii, který z osmého postupového místa doputoval až do finále Stanley Cupu.

Perlička

Není žádnou výjimkou, že se nevraživost občas přenese z ledové plochy do hlediště a nejen tam. Při jednom derby dokonce přišel o jazyk i maskot domácích Flames – bílý pes Harvey. V utkání s Edmontonem Oilers mu hostující trenér Craig MacTavish vytrhl třicet centimetrů dlouhý jazyk a hodil ho do hlediště poté, co se za stavu 0:4 z pohledu Edmontonu nakláněl na střídačku Oilers a posmíval se jim během oddechového času. Šokovaný Harvey se nepřestal naklánět přes plexisklo, načež MacTavish uchopil jednu hokejku, ale v tom, aby maskota dále napadl mu zabránil týmový masér Ken Lowe. „Harvey byl na místě, kde neměl co pohledávat,“ přiznal tehdejší mluvčí Calgary Peter Hanlon.

Juniorská derby

Podobně jiskřivými zápasy bývají utkání juniorské WHL mezi Calgary Hitmen a Edmonton Oil Kings. I když nebývají tato derby zdaleka tak intenzivní, nesou sebou na ledě i v hledišti zajímavý náboj, Oba juniorské týmy jsou ve vlastnictví Flames a Oilers. Původní Oil Kings sehrávali od založení ligy v roce 1966 derby zápasy s týmem Calgary Centennials. V roce 1976 však byli Oil Kings přemístěni do Portlandu. Klub Calgary Hitmen vznikl v roce 1995 a o rok později byl následován klubem Edmonton Ice. Ice však nikdy v Edmontonu nezískali dostatečnou podporu a po dvou letech odešli do Kootenays. Novodobí Oil KIngs doplnili ligový peloton v rámci expanze v roce 2007 a tím byla obnovena tradice juniorských derby zápasů mezi týmy Calgary a Edmontonu.