Brossoit klenotem Oilers?

20151118_BrossoitLaurent Brossoit převzal v Oilers díky odchodu Anderse Nilssona do St. Louis práci plnohodnotného záložního brankáře. Nyní na jeho bedra padá mnohem větší zodpovědnost a jeho přechod do NHL jakožto brankáře budoucnosti byl zahájen v plné síle.

Ostatně, už když Edmonton tohoto brankáře získal v roce 2013 z Calgary Flames, zaplatil za něj poměrně vysokou cenu v podobě poctivého pracanta Ladislava Šmída. 191 cm vysokého brankáře si Flames vybrali jako 164. v pořadí v draftu v roce 2011. Hokejovým fanouškům v Edmontonu byl však Brossoit dobře znám už dávno předtím. Tedy alespoň těm, kteří chodili i na zápasy juniorských Oil Kings. Brossoit jejich dres oblékal čtyři sezony a v roce 2012 byl jedním z hlavních strůjců zisku Ed Chynoweth Cupu. V 61 utkáních si tehdy připsal na své konto plných 42 vítězství.

Poprvé na sebe v NHL upozornil 22letý brankář v závěru loňského ročníku, kdy dostal od trenéra Todda Nelsona příležitost v utkání proti San Jose Sharks. Přestože Oilers padli, Brossoit zastavil 49 střeleckých pokusů Žraloků. V dobrých výkonech pokračoval kanadský gólman i v sezoně letošní. V Bakesrfieldu, kde se stal neotřesitelnou jedničkou, vyšponoval během 28 zápasů úspěšnost zásahů až k hodnotě 91,9%, což mu mimo jiné vyneslo i nominaci na All-Star Game AHL. Ještě před výměnou Nilssona si vysloužill další příležitost v nejlepší hokejové lize planety. Proti Winnipegu Jets předvedl 32 zásahů a pomohl Edmontonu alespoň k bodu za porážku 1:2 po samostatných nájezdech. Poněkud jiný příběh Brossoit napsal ve svém dalším utkání na nejvyšší úrovni. Střelci Columbusu jej vrátili zpět na zem a nasázeli mu celkem 6 branek. Faktem je, že do utkání s Blue Jackets byl bývalý gólman Oil Kings téměř dokonalý a v jeho mladém věku musel zákonitě podobný zápas přijít. K tomu, aby se Brossoit stal jednou prvním maskovaným mužem Oilers, špatné zápasy zkrátka patří. Je to jediný způsob jak se učit. Fanoušci by rozhodně neměli propadat panice, Brossoit je mladý brankář a ze svých chyb se poučí. Klíčová je v tomto procesu důvěra, a proto je skvělé, jak se trenér McLellan v Columbusu ke svému brankáři zachoval. Místo toho, aby ho odvolal po rychlých gólech z branky a pošramotil jeho sebedůvěru, jednoduše ho podržel a zápas nechal dochytat. Důvěra je pro brankáře životně důležitým faktorem, což u nováčků platí dvojnásob.

Zane Tomich z fan webu Oilonwhyte.com se dokonce nebojí současnou situaci v edmontonském brankovišti přirovnat k situaci v klubu Tampa Bay Lightning. Brankářský tandem Blesků tvoří dva elitní brankáři. Vasilevskij je hvězda na vzestupu a Ben Bishop je osvědčený brankář číslo jedna.  V podstatě by se to dalo nazvat systémem A1 + B1 – čili flexibilitou mezi tyčemi. Jaká radost pro trenéra vybírat každý večer jednoho z nich do akce. Podobně by to mohlo během následujících několika let fungovat v Edmontonu. Talbot vykrystalizoval v elitní brankářskou jedničku a Brossoit má nyní vynikající příležitost se od něj učit a zdokonalovat se, aniž by se musel potýkat s velkým tlakem na svou osobu. A za nějakou dobu z této spolupráce můžou těžit nejen oba brankáři, ale především klub a o to tu jde v první řadě.  Po letech bezvládí v modrém půlměsíci by si Oilers a jejich fanoušci rozhodně zasloužili, aby Talbot s  Brossoitem pevně uchopili brankářské žezlo a několik dlouhých sezon jej pevně svírali ve svých rukou.