František Musil

by Tomáš Šimek

fotoNesmazatelnou stopu v Edmontonu a vůbec v NHL zanechal český obránce František Musil. Ten za Oilers odehrál tři sezony v závěru své úspěšné kariéry. Toto období byl Musil už často sužován různými zraněními a víc zápasů promarodil než odehrál, přesto je v Edmontonu známou tváří a určitě si naší pozornost zaslouží.

František Musil nebo také Frank Musil se narodil v roce 1964 ve Vysokém Mýtu. Ve východočeském kraji vyrůstal a jeho prvním klubem byly Pardubice. Nastupoval také pravidelně v mládežnických reprezentacích a v nízkém věku se podíval záhy i do Áčka. Jeho talentu si všimli zámořští skauti a už v roce 1983 ho jako tehdy devatenáctiletého draftoval tým Minnesota North Stars. Musil si odkroutil dva roky na vojně v Jihlavě s kterou v sezoně 84/85 získal pohár pro vítěze Československé ligy a úspěšnou sezonu zakončil dalším zlatem s reprezentací na domácím MS v Praze. Musil se zanedlouho poté rozhodl svůj sen o NHL proměnit ve skutečnost a emigroval do Ameriky.

Frantisek Musil

Frantisek Musil

Samozřejmě že tento krok znamenal v tehdejší době jeho konec v reprezentaci. To mu ale asi tak moc nevadilo, hrál NHL a to stylem, že už ve své první sezoně se stal pevnou součástí sestavy North Stars. Ze čtyř úspěšných sezon se s Minnesotou podíval dvakrát do play off, v té páté stihl za hvězdy odehrát jen osm zápasů než byl vyměněn do Calgary. Zajímavé je, že ačkoli byl draftován Minnesotou, ta pozici draftu v níž si Musila vybrala získala právě od Calgary když tato pozice byla součástí většího trejdu těchto dvou mužstev.

Také v Calgary Musil odehrál takřka čtyři kompletní sezony, to už ale Musil po pádu komunismu v Československu už mohl opět svojí zem reprezentovat a trenéři ho také pravidelně na reprezentační akce povolávali. V průběhu sezony 94/95 se vrátil do zpět do Evropy kde stihl odehrát jediný zápas v Německé lize a poté zakotvil v Pražské Spartě. Další sezonu začal ale už v dresu Karlových Varů než se zase vrátil do NHL. Ne už ale do Calgary nýbrž do Ottawy. Za Senators odehrál dvě sezony a na jaře roku 1998 byl za obránce Scotta Fergusona vyměněn do Edmontonu.

Zatímco Ferguson si za Senators ani nezahrál, Musil se do paměti Edmontonských fandů zapsal nesmazatelným písmem. I když toho za Oilers sice neodehrál tolik kolik by si sám asi přál, jako pracovník klubu pracuje pro Oilers dodnes a v Edmontonu je jméno Musil hodně známé. Ale vraťme se do první sezony v dresu Oilers, do sezony 97/98. Tehdy odehrál v základní části 17 zápasů a vstřelil svůj jediný gól v dresu Oilers. Zahrál si také v play off, tehdy Edmonton přešel přes čtvrtfinále konference když vyřadil Colorado, v semifinále už ale narazil na tradičního kata Dallas a bylo po všem. František Musil si v této sezoně zahrál i nyní už zrušenou soutěž IHL za Detroit Vipers a Indianapolis Ice. Další sezonu odehrál už jen v dresu Edmontonu, ale bojoval se zraněními a odehrál jen 39 zápasů. V play off nastoupil k jedinému zápasu proti Dallasu který nás jak jinak – vyřadil 4:0 na zápasy. V další sezoně, na přelomu tisíciletí 1999/00 Musil kvůli zdravotním potížím neodehrál ani jeden zápas a vypadalo to, že svoji kariéru ukončí. To se ale stalo až o trošku později. Po roku odpočinku totiž do sezony 2000/01 za Edmonton naskočil. Tentokrát to ale bylo už jen 13 zápasů které za Oilers odehrál než se zase zranil. I v této sezoně byli Oilers vyřazeni Dallasem, u toho už ale Musil nebyl.

38_musil_2xZkoušel ještě dohrát doma v dresu Jihlavy, která stejně jako drtivou většinu posledních let hrála 1.hokejovou ligu, ale ani to už mu nebylo dopřáno. Znovu se ozvalo chatrné zdraví a po pouhých třech zápasech František Musil svoji bohatou a úspěšnou kariéru ukončil. Bylo to v dresu Dukly v jejímž dresu se proslavil jeho tchán Jaroslav Holík jehož dceru si vzal.

Tou byla Andrea Holíková, bývalá reprentantka Československa v tenise. Její bratr Robert Holík byl rovněž slavným a úspěšným hráčem v NHL. S Andreou Holíkovou má František Musil dva syny, Davida a Adama. David Musil je nyní prospektem Edmontonu Oilers a nyní hraje v AHL na farmě v Bakersfieldu a čeká na svoji šanci. V loňské sezoně v závěru zpackané sezony dostal od trenéra Todda Nelsona šanci v prvním mužstvu a odehrál 4 zápasy ve kterých si připsal 2 asistence. Předtím si už vyzkoušel dresy jiných farmářských týmů Oilers Oklahoma City Barons a Edmonton Oil Kings. Druhý Musilův syn Adam je prospektem St.Louis Blues a nyní hraje WHL za tým Red Deer Rebels. Zajímavé je, že i mladší z Musilových synů má spojitost s Edmontonem i když jen vzdálenou. St.Louis Blues totiž volbu ve čtvrtém kole draftu letošního roku získalo právě od Edmontonu když tato volba byla součástí výměny kde byli hlavními aktéry obchodu David Perron a Magnus Paajarvi.

František Musil prakticky hned po konci hokejové kariéry začal pracovat pro Edmonton jako skaut a tuto práci dělá pro klub dodnes. Letos už začal v této pozici svoji patnáctou sezonu. Mezitím si párkrát i odběhl k reprezentaci České republiky jako asistent trenéra. Toho dělal společně s Josefem Palečkem Aloisi Hadamczikovi na třech šampionátech za sebou v letech 2006 až 2008. V Lotyšsku v roce 2006 získal s týmem stříbro. V roce 2014 dělal v reprezentaci opět Hadamczikovi asistenta a to na Olympijských hrách v Soči. Po neúspěchu u týmu Hadamczik skončil a s ním i Musil, ten se nyní věnuje zatím výhradně práci skauta pro Edmonton Oilers.

Statistika Františka Musila v Edmontonu:

1997/98: 17 zápasů, 1 gól, 2 asistence. PLAY OFF: 7 zápasů, bez bodu.

1998/99: 39 zápasů, 3 asistence. PLAY OFF: 1 zápas, bez bodu.

2000/01: 13 zápasů, 2 asistence.