Josef Beránek

by Tomáš Šimek

1998-99_Omega_Issue_BeranekNesmazatelnou českou stopu vedle svých slavnějších kolegů Klímy nebo Pouzara zanechal v Edmontonu také Josef Beránek mladší. Oproti svým kolegům si nesáhl na Stanley Cup, ale své si v tomto týmu odehrál a mezi spoustou a spoustou hráčů, kteří Edmontonem prošli, byl Beránek nezapomenutelný svou perfektní střelou zápěstím, která byla pověstná.

Josef Beránek byl Edmontonem draftován v roce 1989 ve čtvrtém kole draftu jako hráč mateřského Litvínova, odkud i pochází a který ho do velkého hokeje vychoval. K týmu Oilers se připojil až před sezonou 1991/92, tedy v druhé sezoně po zisku zatím posledního Stanley Cupu a v dobách totální přestavby týmu kdy se rozpadla celá zlatá generace Oilers. Přestavba začala už o rok předtím a pokračovala i v tomto roce a Josef Beránek se stal její součástí jako nová mladá krev a nastupující dravé mládí. V týmu už se tedy nesešel s legendami Messierem, Andersonem, Fuhrem nebo Huddym. Nové tváře jako Vincent Damphousse, Bernie Nicholls nebo Scott Mellanby měli tyto legendy nahradit. To se vlastně i docela podařilo – alespoň prozatím.. Stejně jako v sezoně 1990/91 tak i v této pro Beránka debutové se Oilers probojovali až do finále konference. Tam je ale smetlo Chicago 4:0 na zápasy a ty stejným poměrem zase vypráskal Pittsburgh i s tehdy mlaďoučkým Jaromírem Jágrem. Josef Beránek si ve své debutové sezoně v NHL v 58 zápasech připsal slušných 28 bodů za 12 gólů a 16 asistencí. V play off ve 12 zápasech vstřelil 2 góly a přidal k nim 1 asistenci. V týmu hrál i další čech Petr Klíma a krátce se v něm mihl i Beránkův kamarád a spoluhráč z Litvínova Martin Ručinský. Ten byl sice o rok předtím draftován už v prvním kole, ale za tým Oilers dostal šanci jen ve 2 zápasech a pak se za brankáře Tugnutta pakoval do Quebecu. Josef Beránek si v této sezoně zahrál i v KHL v tehdejším dlouholetém farmářském týmu Cape Breton Oilers. Tam se potkal s dalším krajanem Vladimírem Vůjtkem, který na svoji šanci teprve čekal. Sešel se s ním až v další sezoně 1992/93.

V této sezoně už se projevilo to, co mnozí po výprodeji čekali- propad do spodních příček. Špatná produktivita opor, které oporami vlastně ani nebyli a i následná spousta výměn, která prostě už sice přijít musela, ale moc se nepodařila a prakticky dokonala odchod tohoto slavného týmu z předních pozic. Součástí těchto výměn se stal i Josef Beránek. Do této doby nastoupil do 26 utkání ve kterých vsítil pouhé 2 góly a zaznamenal 6 asistencí. Byl vyměněn do Philadelphie za obránce Briana Benninga a i když ani s Flyers do play off nepostoupil, vedlo se mu tam lépe alespoň v osobních statistikách a ve zbývajících 40 zápasech si připsal 13 gólů a 12 přihrávek. A jak už jsem psal, Edmonton sice už s Vůjtkem, ale bez Beránka do play off nepostoupil.

Beránek poté odkroutil ještě velice slušný rok u Flyers. Poté po přebíhání mezi Vsetínem a opět Phily nakonec zakotvil u Canucks. Tam už se mu nedařilo – bylo mu hlavně vytýkáno špatné bruslení. Po necelých dvou sezonách se opět přesunul do Vsetína. Po krátkém působení v Pittsburghu odehrál opět ve Vsetíně tentokrát celou sezonu a právě jako hráč Vsetína se ještě zúčastnil Olympijských her v Naganu kde nastupoval ve formaci s Jiřím Dopitou a Davidem Moravcem. Po tomto slavném vítězství kdy si všichni hráči splnili své sny se pro Josefa Beránka udála další významná událost. Od Nagana totiž neuplynul ještě ani měsíc a mezi Pittsburghem a Edmontonem proběhla výměna hráčských práv přičemž do Pittsburghu putovali Dollas s Hrkacem a Josef Beránek nabuzen zlatem z OH mohl v NHL zkusit další šanci.

A té šance se chopil všemi deseti! Hrála se tedy sezona 1998/99, Oilers hráli poměrně slušně a po půstu se už třetí sezonu za sebou probojovali do play off. Tehdejší tým byl solidně poskládán – Beránek se v týmu sešel se skvělými hráči jako Bill Guerin, Doug Weight, Ryan Smyth nebo Boris Mironov. V obraně podával výborné výkony Roman Hamrlík. Zkušenosti prokazoval veterán František Musil. Josef Beránek skončil v produktivitě druhý za Guerinem přičemž v 66 zápasech vstřelil 19 gólů a přidal 30 asistencí. V play off vinou zranění nastoupil proti Dallasu jen do 2 zápasů ve kterých nebodoval. Dallas Stars byli na konci tisíciletí pro Edmonton hotovou pohromou, dalo by se říci až katem. Oilers přes ně ne a nepostoupit. Ani tato sezona nebyla vyjímkou a Dallas postoupil přes Edmonton dále hladce 4:0 na zápasy. Na přelomu tisíciletí, v další sezoně 1999/00 už na skvělé výkony z předchozího ročníku navázat nedokázal. V 58 zápasech si připsal pouhých 17 bodů za 9 gólů a 8 asistencí. Nový trenér, bývalý Beránkův spoluhráč Kevin Lowe a ani manažer Sather se s ním ale moc nepárali a ke konci sezony ho poslali zpátky do Pittsburghu, tentokrát za Germana Titova. V Pittsburghu si zahrál i play off a v semifinále konference s ním vypadl se svým bývalým týmem – Philadelphií 2:4 na zápasy. Edmonton v této sezoně už bez Beránka do play off sice postoupil, ale vypadl už ve čtvrtfinále s kým jiným než s Dallasem. Ten nakonec postoupil až do finále, kde padl s New Yersey. Po této sezoně v klubu skončila dlouholetý manažer a trenér Glen Sather a i Kevin Lowe, který se na lavičce v pozici hlavního trenéra ohřál pohou jednu sezonu.

Josef Beránek v Pennsylvánii odehrál za Penguins ještě jednu sezonu a pak se vrátil domů. To už ale do pražské Slavie, ve které odehrál úspěšných 9 sezon a v roce 2010 ukončil svoji kariéru. Po jejím skončení prakticky ihned nastoupil po bok Vladimíra Růžičky na lavičku Slavie jako asistent trenéra, kde zůstal až dodnes.

 

Jeho Statistika v barvách Oilers:

1991/92: 58 zápasů, 12 gólů, 16 asistencí. PLAY OFF: 12 zápasů, 2 góly, 1 asistence

1992/93: 26 zápasů, 2 góly, 6 asistencí.

1998/99: 66 zápasů, 19 gólů, 30 asistencí. PLAY OFF: 2 zápasy, bez bodu.

1999/00: 58 zápasů, 9 gólů, 8 asistencí.