Konkurz na obsazení hlavní role

New+Jersey+Devils+v+Carolina+Hurricanes+A7KA-oTg4QLlNáš web se v předešlých článcích podrobně podíval na možné změny v obranných a útočných řadách Naftařů. Není žádným tajemstvím, že Oilers budou muset dříve nebo později sehnat potřebnou kvalitu také do své branky. Na stránkáchthehockeywriters.com publikoval před časem Larry Fisherzajímavý přehled potenciálních adeptů na uvolněné místo brankářské jedničky Edmontonu.

Je téměř jisté, že do nového ročníku vstoupí Oilers s novým maskovaným mužem číslo jedna. Ben Scrivens pravděpodobně bude v klubu působit i nadále (má platnou smlouvu ještě na jeden rok), ale o místo brankářské jedničky díky svým nepříliš spolehlivým výkonům přijde. Smlouva nebude na 99% prodloužena Viktoru Fasthovi a protože mladýLaurent Brossoit ještě na svůj plnohodnotný vstup do NHL není připraven, ring je volný.

GM Peter Chiarelli se pokusí nového brankáře získat buď mezi volnými agenty nebo prostřednictvím výměny. Jakýmsi prvním krůčkem bylo angažování finské naděje Eetu Laurikainena, který by měl dostat příležitost na farmě v Bakersfieldu, kde vytvoří dvojici s Brossoitem. V ligovém „podpalubí“ padne černý Petr zřejmě naRicharda Bachmana.

Alternativ k řešení brankářské situace má Peter Chiarelli více, než by se na první pohled mohlo zdát. Jaká jména by tedy mohl mít rozložena na svém pracovním stole?

Devan Dubnyk

Nepříliš pravděpodobná, nicméně stále možná varianta. Dost možná nejžádanější brankář současnosti. Dubnyk už v Edmontonu působil, byl jím draftován. Klub o něj ztratil po zisku Bena Scrivense zájem a Dubnyk se zbytkem ročníku protrápil. Našel se až letos, nejprve v arizonské poušti a naplno pak v Minnesotě. Wild téměř sám dotlačil do play off, kde Divočáci rozhodně nehráli díky jeho umění druhé housle. Rád by v nejhokejovějším státě USA zůstal, společnou řeč s klubem však zatím nenašel.

Antti Niemi

Vítěz Stanley Cupu, o kterého již není v San Jose zájem. Další žhavé zboží na trhu volných hráčů. Pro Oilers by se mohl stát podobně klíčovým faktorem jako Miller pro Canucks nebo Hiller pro Flames. Někteří odborníci jej přirovnávají ke klubové ikoně Tommy Salovi. Otázkou zůstává, jak moc by o svého bývalého svěřence stál nový trenér Todd McLellan.

Jhonas Enroth a Michal Neuvirth

Chiarelli by mohl klidně zavřít oči a na jednoho z nich bez velkého rozmýšlení ukázat. Tihle dva brankáři jsou si velmi podobní. Nejen že oba oblékali barvy Buffala Sabres, ale oba jsou také poměrně mladí, nevyzkoušení a na dnešní měřítka trochu poddimenzovaní. Ani jeden z nich však nebyl po celou sezonu jedničkou a v tomto směru by se mohlo jednat v případě jejich angažování o velký hazard. Navíc nebudou výkonnostně o moc výše než Scrivens.

Thomas Greiss

Tenhle brankář je z podobného těsta jako výše uvedený tandem. Potenciál má slušný, nicméně i zde je velký rizikový faktor. A vzhledem k tomu, že si Edmonton nemůže mezi tyčemi dovolit další „experimentální“ sezonu, měl by se Chiarelli poohlédnou jiným směrem.

Kari Lehtonen

Trenér Lindy Ruff byl v letošní sezoně k jeho nevyrovnaným výkonům velmi kritický, což vyústilo v zisk Jhonase Enrotha. Lehtonen nicméně dochytal ročník jako jednička, jeho budoucnost v Dallasu je však i nadále nejistá. Když má formu, patří mezi 10 nejlepších ligových brankářů a nutno brát v potaz, že je mu stále „jen“ 31 let. Mohl by být pro Oilers velmi zajímavou variantou.

Jonathan Bernier

Leafs mají za sebou sezonu hrůzy a Bernier nijak nepřevyšoval podprůměr celého týmu. To by však nemělo odradit případné zájemce o jeho služby. Toronto čeká kompletní přestavba kádru a brankář draftovaný v prvním kole, kterému bude v srpnu teprve 27 let, je vždy zajímavým obchodním artiklem. Oilers o jeho služby měli zájem již několikrát v minulosti.

Ondřej Pavelec

Jedničce Jets dýchal v uplynulém ročníku na záda mladík Michael Hutchinson a nebýt povedeného závěru základní části, pakoval by si Pavelec téměř jistě během léta kufry. Neznamená to však, že má svou pozici v Manitobě bůhvíjak neotřesitelnou, spíše naopak. Brankář ze starého kontinentu by měl své konkurenty převyšovat minimálně o třídu, což se Pavelcovi dlouhodobě nedaří. Nové působiště by mu mohlo vlít do žil novou energii. Zřejmě nebude mezi prvními kandidáty na Chiarelliho seznamu, nicméně ani jeho případné angažování nelze zcela vyloučit.

Cam Ward

Ward vyrůstal v Sherwood Parku v Albertě, což je z Edmontonu na kanadské poměry co by kamenem dohodil. Navíc má spousta edmontonských fanoušků ještě v živé paměti, jak tento brankář v roce 2006 doslova „ukradl“ jejich miláčkům Stanley Cup. V Carolině má před sebou poslední rok svého kontraktu a v případě trejdu by tak Chiarelli nešel do přílišného rizika. Vlastně by mohl pouze vydělat, pokud by byl Wardův návrat „domů“ úspěšný. Pro Edmonton patrně nejlepší možná volba.

Craig Anderson

V Ottawě podepsal nedávno tříletý kontrakt Andrew Hammond alias Hamburglar. Znamená to jediné, někdo z dvojice Lehner – Anderson si bude muset hledat nové angažmá. Volba patrně padne na staršího a méně perspektivního z obou brankářů. Vzhledem ke svým zkušenostem by ani on nemusel být pro Oilers špatnou volbou, vzpomeňme na Rolosona. V tomto případě se však s autorem článku Larrym Fischerem neztotožňuji a Andersona bych na Chiarelliho místě nepodepisoval.

Frederik Andersen

V Anaheimu by měla budoucnost patřit Johnu Gibsonovi, který patří k nejperspektivnějším brankářům v celé NHL. Andersen, kterému je teprve 26 let, však v letošním play off podává famózní výkony a vedení Kačerů tak trochu připravuje příjemné starosti. Jasné je, že kachní rybník bude brzy pro oba brankáře malý. Jeden z nich bude muset z kola ven. Zdá se však, že to nebude otázka letošního léta.

Cam Talbot

Kdyby nebylo Dubnyka a Hammonda, největším hrdinou závěru základní části by byl mezi tyčemi právě Cam Talbot z Rangers. Při zranění své jedničky Lundqvista v něm Rangers objevili více než plnohodnotnou náhradu.  Lze tedy předpokládat, že už nyní se na něj vyptává spousta generálních manažerů. V Rangers by byl pravděpodobně na dalších několik let odsouzen k vysedávání na střídačce, jinde by mohl naplno prorazit. Talbot se za rok stane neomezeným volným hráčem a Rangers na něm budou chtít zcela určitě patřičně vydělat. Bohužel mu chybí pro Edmonton tolik potřebné zkušenosti.

Robin Lehner

Pokud by se v Ottawě rozhodli vsadit na tandem Hammond – Anderson, mohl by být pro Edmonton lukrativním zbožím i švédský bouřlivák Lehner. Jemu osobně by změna prostředí jistě pomohla, stejně jako důvěra v něj vložená. Jeho cena by nemusela být závratně vysoká a vzhledem k jeho věku (24 let) lze u něj počítat i s dalším  výkonnostním růstem.  Stejně jako v případě Talbota se ale nejedná o „hotového“ a zkušeného brankáře, kterého by Oilers momentálně nejvíce potřebovali.

Darcy Kuemper

Pokud Dubnyk podepíše v Minnesotě nový dlouhodobý kontrakt, mohl by být Kuemper k dispozici. Měl několik působivých úseků hry a mnozí odborníci věří, že by se mohl stát plnohodnotnou brankářskou jedničku. V juniorských letech býval spoluhráčem Nugenta Hopkinse. Edmontonu by ale v současné době asi trn z paty nevytáhl.

Eddie Lack, Ryan Miller

Obchody mezi divizní rivaly bývají vždycky těžké, ale Canucks mají momentálně tři dobré brankáře a zcela jistě  se budou chtít jednoho během  letní přestávky zbavit. Pro Edmonton by byl vhodnějším kandidátem Miller, který patří neustále k tomu nejlepšímu, co mohou zámořská brankoviště nabídnout. Po Wardovi podle mého soudu druhá nejideálnější volba.

Dustin Tokarski

I on by nemusel být pro Chiarelliho nezajímavou možností. Tokarski se zasekl za nejúspěšnějším ligovým brankářem, ale v loňském play off ukázal svou schopnost zazářit ve velkých zápasech. Má vítěznou mentalitu a takových hráčských typů by šatna Edmontonu potřebovala co nejvíce. Někteří experti však spatřují v jeho hře spousty nedostatků. Jeho případné angažování rovná se krok do neznáma.

Antti Raanta

Raanta měl do Edmontonu nakročeno už během letošní uzávěrky přestupů. Nakonec z jeho výměny nebylo nic. Oilers se o něj zajímali také před jeho příchodem do zámoří, údajně mu ležela na stole konkrétní nabídka, rozhodl se však pro Blackhawks.  Chiarelli by mohl mít po zkušenostech s Raskem slabost pro finské brankáře. Raanta je typově podobný brankář jako Fasth a těžko říci, zda by dokázal překročit svůj stín a stát se jedničkou Naftařů. Podle mého názoru by byl jeho zisk nic neřešícím tahem.

Martin Jones

Jméno čerstvého mistra světa bylo v souvislosti s Oilers skloňováno už během sezony. Kanaďan plní v kalifornském klubu momentálně funkci druhého brankáře za Jonathanem Quickem. Kings mají dobré mladé brankáře také na své farmě v AHL a například Jean Francois Berube by klidně mohl okamžitě zaujmout pozici Quickova náhradníka v prvním týmu. Tržní cena za vysokého pětadvacetiletého gólmana by vzhledem k jeho krátké kariéře v NHL nemusela být závratná. Je však skutečně lepší než Scrivens?

Další jména na Fisherově seznamu by byla spíše investicí do budoucna: Jacob Markstrom, Carin Pickard, Scott Darling, Zachary Fucale, Malcolm Subban, Eric Comrie, Kristers Gudlevskis, Igor Bobkov a další. Vzhledem k zisku Laurikainena je však v tomto výčtu skoro zbytečné pokračovat.

A jaký máte na vývoj brankářské otázky názor vy čtenáři?