Maska v hardcorovém stylu

stažený souborV jednom z předchozích dílů brankářského speciálu jsem se detailně věnoval maskám Bena Scrivense. Brankář Oilers poskytl v letošní sezoně svou ochranu obličeje coby prostor pro umělecké vyjádření umělcům z oblasti Edmontonu, kterým byla diagnostikována duševní nemoc zvaná schizofrenie. Scrivens chtěl prezentováním jejich výtvorů v utkáních NHL zvýšit obecné povědomí o této nebezpečné chorobě a dát takto nemocným lidem možnost na sebe více upozornit okolní společnost.

 

Ben-Scrivens

 

V článku byla také letmo zmíněna první Scrivensova maska v barvách Edmontonu, kterou si během olympijské přestávky pořídil pro závěrečná utkání minulého ročníku. Více se jí budu věnovat právě v tomto díle brankářského speciálu, protože i ona stojí za podrobnější prozkoumání.

Z dálky působila tato maska se stěžejním motivem velkého loga Oilers velmi jednoduše a elegantně. Bližší pohled však odhaloval mnohem více. Návrh kompletně vzešel od samotného Scrivense a v realitu jej převedl dlouholetý osobní brankářův malíř Steve Nash ze společnosti EyeCandyAir. „Celý koncept byl Bena. Stará škola. Podívejte se na to z dálky. „ prozradil Nash, který vytváří všechna svá díla ručně pouze pomocí tradičních metod a nástrojů, jako je tužka, štětec a airbrush. V porovnání s avantgardou jiného populárního tvůrce designů hokejových masek Davidem Gunnarssonem, působí Nashův styl skoro jako pohlazení po staromilcově duši. Jakousi přidanou hodnotou této masky byl na první pohled téměř skrytý odkaz na již neexistující kanadskou kapelu Alexisonfire. Scrivens nechal umístit její logo (lebku ve tvaru srdce) do ropné kapky, která tvoří ústřední motiv klasického edmontonského znaku. Kapka byla dominantně umístěna na vrcholu masky a spolu s logem kultovní kapely výborně podtrhovala barevně i prostorově více než zdařilou kompozici.

A komu že to vlastně kanadský brankář na své masce vzdal hold? Alexisonfire byla pětičlenná post – hardcorová kapela, která vznikla v roce 2001 v St. Catharines v Ontariu. Členy kapely byli George Pettit (vokály), Dallas Green (kytara, piáno, vokály), Wade MacNeil (kytara, vokály), Chris Steele (basová kytara) a Jordan Hastings (bubny, bicí). Svou hudbu charakterizovali jako „zvuk dvou katolických vysokoškolaček v duelu na nože“. Jméno kapely bylo odvozeno od Alexis Fire, což byla svérázná striptérka a zároveň také hadí žena. Když zjistila, že její jméno je využíváno jako název kapely, vyhrožovala žalobou pro porušení autorských práv. Později se však přišlo na to, že přezdívku neměla nijak registrovanou a celá kauza utichla stejně rychle, jako začala. Poté co se kapela v plné míře umělecky zhmotnila a vyšla z undergroundu, zaujala kritiky i veřejnost v celé Kanadě, výsledkem čehož byl zisk zlaté desky pro jejich stejnojmenné debutové album. Každé z následujících tří vydaných studiových alb (v letech 2004 – 2009) si vysloužilo platinovou desku.  Při Warped Tour v roce 2009 kapela hrála i pro neziskovou organizaci Music Saves Lives, kde se setkala s fanoušky, kteří díky dárcovství krve získali VIP vstup na jejich koncert. Svůj konec oznámila kapela v srpnu roku 2011. Rozpad kapely prý podle slov Georgie Pettita nebyl vůbec přátelský. V prosinci 2012 kapela ještě vyrazila na své poslední rozlučkové turné po Kanadě, Velké Británii, Australii a Brazilii. V prosinci 2013 pak skupina vydala limitovaný vinylový boxset, který byl distribuován v nákladu pouhých 1000 kusů. Byl vyprodán během 30 minut!

Těžko říci, zda Scrivens zkrátka jen vyznal prostřednictvím designu své helmy lásku k oblíbené kapele nebo ho na tuto myšlenku přivedlo spíše přátelství s bývalým členem skupiny Wadem MacNeilem. Soudě podle následných MacNeilových reakcí na instagramu a twitteru byl hudebník jednoznačně nadšený. „To je jedna z nejlepších věcí, která se mi během mé hudební kariéry přihodila,“ napsal kytarista vedle fotky Scrivensovy masky. Brankář, který reprezentoval Kanadu na loňském mistrovství světa, umí zkrátka potenciál svých masek využívat naprosto dokonale a pokaždé dokáže něčím originálním překvapit. Čeho se asi dočkáme příště?

The+Switcheroo+Series+Alexisonfire+vs+Moneen+AOF_TSS_2005