Michael Langr: Pro Edmonton musí být prioritou zkušený gólman

LGE48ed52_langr_idnesMichael Langr je redaktorem české verze serveru NHL.com http://www.nhl.com/cs/index.html a jako expert na zámořský hokej působí také v redakci IDNES.cz a deníku Mladá Fronta DNES. Jsme velmi rádi, že si udělal čas pro naše webové stránky a můžeme našim čtenářům nabídnout tento exkluzivní rozhovor.

Jaká je dle Vašeho názoru hlavní příčina dlouhodobých neúspěchů Edmontonu Oilers?
Z těch zápasů, které jsem viděl, bych jednoznačně řekl, že defenziva. Mnohokrát jsem sledoval utkání, ve kterých hráli Oilers opravdu pěkný, pohledný, ofenzivní, technický a kombinační hokej. Dali dva tři góly… A nakonec přesto prohráli. Myslím, že tým trochu doplácel na nezkušenost, hrál takový – s nadsázkou řečeno – nadšený juniorský hokej bez obrany a plný výkyvů. Defenziva celého týmu nebyla dobrá. Krásně je to vidět na Devanu Dubnykovi. Když chytal v Edmontonu, byl to podprůměrný gólman. Přišel do Minnesoty a je z něj hvězda. To nemůže být jen tím, že se tak moc zlepšil. A navíc Wild nepatří k týmům s nejlepší obranou v NHL. Ale pořád se za ní chytá o poznání lépe než za tou edmontonskou.

Který z hráčů Edmontonu se Vám v uplynulé sezoně nejvíce líbil a kdo Vás naopak svými výkony zklamal? 
Dlouhodobě se mi samozřejmě líbí Taylor Hall. Kdekoliv jsem ho viděl hrát (včetně letošního MS v Praze), v kombinaci techniky a přehledu mi přišel jako jeden z nejlepších útočníků na světě. Ale ještě radši mám Jordana Eberleho, na to, co dovede s pukem v rychlosti, se krásně kouká. Zklamal mě nejspíš Nail Yakupov, který má parametry na to, aby se stal dobře bránícím útočníkem, ale v plus/minus hodnocení byl snad nejhorší z celého týmu.

Je podle Vás Todd McLellan dobrou volbou na post hlavního trenéra Edmontonu Oilers?
Těžko říct. Myslím, že by tým měl angažovat trenéra, který vtiskne pevnou a trvalou tvář defenzivě a zároveň nezadusí útok (někdo jako Barry Trotz) a nejsem si jistý, že takovým bude McLellan. Na druhou stranu si myslím, že dokáže vytěžit potenciál z hvězd, kterých bude mít Edmonton v příštích letech spoustu.

Myslíte si, že se může budoucí jednička draftu Connor McDavid stát v krátkodobém horizontu lídrem Oilers a výrazně zlepšit jejich výsledky?
Potenciál na to má. Pokud zvládne vstup do dospělého hokeje, pak ano. Ale to se teď nedá odhadnout. Nevím, jakou má povahu a jak je na svůj věk psychicky vyspělý. V dlouhodobém horizontu to tak určitě bude.

Jaký je Váš tip na obsazení brankářského postu v Edmontonu na příští sezonu? Podaří se klubu konečně nalézt stabilní brankářskou jedničku?
Jak už jsem naznačoval na příkladu Dubnyka: jedna věc je brankář, druhá věc je obrana, za kterou chytá. Možností je hodně, ale žádná není na velké jásání. Kdybych byl šéfem klubu, snažil bych se za každou cenu (i za cenu, že se zbavím některé mladé a perspektivní hvězdy v útoku) přivést zkušeného gólmana, který se z dlouhodobého hlediska stal v NHL oporou. Podobně, jako to udělala Florida s Robertem Luongem, což byl podle mého klíčový krok na její cestě vzhůru. A Florida se Edmontonu v některých rysech hodně podobá.

Koho ze současného jádra týmu by měl Peter Chiarelli dle Vašeho názoru obětovat, aby získal potřebnou kvalitu do obrany, případně do brankoviště?
Vzhledem k příchodu Connora McDavida a očekávanému zařazení Leona Draisaitla mezi budoucí tahouny bych nejradši obětoval centra. V nezbytném případě klidně i Ryana Nugenta-Hopkinse.

Jaký máte názor na Leona Draisaitla? Může se z tohoto německého hráče stát skutečně nový Joe Thornton a klíčový centr Oilers? 

Myslím, že ano. Po otci je ohromně pracovitý a snad i sebevědomý a zároveň pokorný. Ale k tomu má ohromný talent a rychlé ruce. Až získá větší přehled, bude patřit ke hvězdám NHL.

Vsadil byste si na to, že se Oilers v příští sezoně probojují do vyřazovacích bojů?
Na to bych vsadil už v minulých letech, ale zatím mě vždy zklamali. Takže bych byl opatrný. Centrální divize se díky Nashvillu, Winnipegu a posílení Dallasu i postupnému vzestupu Minnesoty v poslední sezoně ohromně zvedla, k tomu se nahoru vrací Vancouver a zpět tam bude chtít i San Jose a samozřejmě Los Angeles. Do toho Edmonton s McDavidem, novým zkušeným trenérem a lepšícím se mladým jádrem mužstva… Netroufám si tipnout, ale na Západě to bude parádní honička.

Děkujeme za rozhovor

„Máte velmi povedené stránky, přeju hodně štěstí a ať Vám jen kvetou!“