Na prahu nové sezony

hhhPozornost fanoušků Oilers byla během léta zaměřena, pomineme-li Connora McDavida, především na posílení obrany, na nového trenéra a v neposlední řadě na zklidnění situace v brankovišti. Oba edmontonští brankáři, kteří loni ukrojili největší díl z porce zápasů, si vedli, kulantně řečeno, špatně. Ben Scrivens a Viktor Fasth nepřinášeli mladému mužstvu před sebou potřebnou jistotu a paradoxně to nejlépe mezi tyčemi fungovalo, když mezi nimi stáli náhradníci Bachman s Brossoitem.

Příchod nového generálního manažera nepřinesl ve strategii hledání prvního brankáře prakticky žádnou změnu. Oilers se znovu vydávají cestou nepříliš prověřeného muže, který ještě v NHL nikdy nezastával post brankáře číslo jedna. Nezbývá než doufat, že tentokrát to vyjde lépe. Post gólmana bude dominantním příběhem od prvního dne tréninkového kempu až do poslední minuty závěrečného utkání sezony, o tom není pochyb.

Předtím, než se vrhneme na letošní kandidáty, měli bychom strávit trochu času nad tím, co se stalo v minulé sezoně. Totální zhroucení Fastha a Scrivense v kontrastu s výkonnostní explozí bývalého Naftaře Dubnyka mohlo svádět k myšlence, že skutečný problém Edmontonu nespočívá v brance, nýbrž v obranné hře mužstva. Do jisté míry se samozřejmě může jednat o pravdivé tvrzení, přesto by bylo velmi krátkozraké jen tak šmahem ruky sejmout z maskovaných mužů veškerou zodpovědnost. Malý důkaz – v minulém ročníku se 51 brankářů objevilo minimálně ve 20 utkáních. Co se procentuální úspěšnosti týče, tak 50. a 51. místo obsadili, ano tušíte správně Scrivens a Fasth.

Pro srovnání – před deseti lety se vedení Oilers rozhodlo, že se po několika skvěle odchytaných sezonách zbaví stárnoucí jedničky Tommyho Sala a svěří otěže jedničky do rukou mladíka Ty Conklina. O několik měsíců později však udiveně hleděli na fakt, že ani on ani Jussi Markkanen Sala plnohodnotně nenahradili a obrat k lepšímu nastal až s příchodem Rolosona. Tehdy se také hodně spekulovalo o špatné obraně, ale problém byl evidentně ve slabé hře brankářů. Bylo by skutečně příliš snadné přisoudit nadměrný počet inkasovaných branek pouze chybujícím obráncům. Naopak, předminulou sezonu za kvalitativně srovnatelnou obranou vykazovali edmontonští brankáři o dost snesitelnější čísla – Scrivens 91,6 %, Fasth 91,4 % a Bryzgalov 90,8 %.

V Edmontonu doufají, že ze čtyř letošních kandidátů je možné nalézt dva stabilní a současně kvalitní brankáře pro první tým:

hhCam Talbot

Talbot vstupuje do tréninkového kempu jako velká letní posila s největší šancí přivlastnit si post prvního brankáře. Během své kariéry nastřádal 57 utkání v NHL s úspěšností 93,1 %, což z něj činí nejlepší variantu, kterou Edmonton momentálně má k dispozici. Pořád je to však svým způsobem hazard, přičemž velmi záleží, jak se mu vydaří vstup do sezony. Má v Edmontonu skvělou příležitost dokázat, že je na post prvního gólmana připraven.

Ben Scrivens

Bude zajímavé sledovat, jak moc na něm zůstane patrný škraloup zpackaného závěru loňské sezony. Scrivens tehdy inkasoval během čtyř prohraných zápasů celkem 20 branek, zatímco jeho kolegové Brossoit s Bachmanem drželi akcie klubu alespoň na konkurenceschopné úrovni. Není ovšem vyloučeno, že se z loňské obludné (ne)úspěšnosti s hodnotou 89,0 % otřepe a bude podávat mnohem vyrovnanější výkony. Zmiňovaný Devan Dubnyk se loni stal kandidátem na Hart Trophy, přičemž sezonu před tím zakončil s úspěšností 89,1 %. A podobných případů bychom v NHL nalezli mnohem více. Spousta současných brankářských jedniček si musela protrpět onu jednu „strašidelnou“ sezonu hrůzy. Převážná část Scrivensovy kariéry říká, že je minimálně slušným náhradníkem.

Anders Nilsson

Vysoký švédský brankář, kterému je teprve 25 let a který má za sebou sezonu snů v ruské KHL. Jeho čísla ze zápasů v NHL a v AHL už tak dobrá nejsou. Po prvním pokusu dobýt NHL to nyní bude chtít zkusit znovu a lépe. Jen se zeptejte Karri Rama kudy vede cesta. Nilsson je nyní skutečnou hrozbou pro Scrivense v souboji o pozici náhradního brankáře. Nezapomínejme, že vytáhlý seveřan má v kapse jednocestnou smlouvu. Nebylo by žádným překvapením, pokud by se jednalo v podstatě o otevřenou soutěž o místo záložního gólmana a zůstane zkrátka ten, kdo se lépe předvede v přípravném kempu.

hLaurent Brossoit

Brossoit měl skvělý rok. Nejen, že se fantasticky předvedl ve svém jediném utkání v NHL, ale zároveň si postupně vybudoval pozici jedničky na farmě. V AHL odchytal 53 zápasů s úspěšností 91,8 %. Přesto je velmi nepravděpodobné, že by po skončení přípravného období zůstal „nahoře“, i kdyby se v brance doslova překonával. Tři brankáři s jednocestnými smlouvami je zkrátka těžko překonatelný val. Bude znovu bojovat o místo na slunci v ligovém podpalubí. Jeho čas však nepochybně v Edmontonu ještě přijde.

Závěr

Talbot se zdá nezpochybnitelným kandidátem na post prvního brankáře, bez ohledu na to, co se bude dít v přípravě. Skutečná bitva se rozhoří o pozici jeho náhradníka. Díky zkušenostem by měl mít v tomto souboji nepatrně navrch Scrivens, ovšem ani ambiciózního Nilssona nelze předem odepisovat. Poražený z této dvojice se podělí o porci zápasů s Brossoitem v Bakersfieldu.