Petr Klíma

by Tomáš Šimek

20101203_klima-310Velice výraznou českou stopu v týmu Edmonton Oilers zanechal rodák z Chomutova Petr Klíma. Spolu s Jaroslavem Pouzarem jsou jediní dva češi, kteří si v dresu Oilers sáhli na Stanley Cup.

S Pouzarem se ovšem Klíma v jednom týmu nepotkal, zato se zde potkal s Vladimírem Růžičkou. Ten ale narozdíl od svých krajanů neměl to štěstí, aby si zahrál s Edmontonem play off a tak ačkoli se do sezony výrazně bodově podepsal a má na postupu Oilers do play off velkou zásluhu, jeho jméno na Stanley Cupu chybí. To je ale jiný příběh, teď jsme u Petra Klímy. Kdybych měl jen ve zkratce shrnout jeho kariéru před příchodem do Edmontonu, tak musím napsat, že skvělý potenciál předvedl už v Československu jak v mateřském Litvínově, tak na vojně v Jihlavě. Kromě působení v juniorských reprezentacích si v roce 1984 zahrál i v seniorském týmu na světovém poháru. Jen o rok později emigroval do USA, když si ho už během reprezentačního působení vyhlédl Detroit. Jeho kariéra se rozjížděla velice slibně, ale byla brzděna jeho alkoholovými excesy. Navíc měl i spory s trenérem Jacquesem Demersem a tak byl na konci roku 1989 spolu s Adamem Gravesem a Joe Murphym vyměněn do Edmontonu, což tehdy špatně nesl.

V Edmontonu se mu ale už od začátku velice dařilo a hned ve své první sezoně 89/90 v tomto klubu obrovskou měrou přispěl k zisku Stanley Cupu, pro tento klub prozatím posledním. V 63 utkáních základní části si připsal 53 bodů a v 21 zápasech play off vstřelil 5 gólů přičemž velice slavný je jeho rozhodující gól v pátém zápase finále s Bostonem, který byl také nejdelším zápasem ve vyřazovacích bojích. Vzpomíná se i na spolupráci tehdejší formace, když v jednom útoku s Klímou hráli Jari Kurri a Craig MacTavish. Hned příští sezona pro něj ze statistického hlediska byla vůbec nejlepší, jakou v NHL prožil. Připsal si 68 bodů, z toho 40 gólů a 13 bodů v play off. Edmonton už během této sezony začal s přestavbou týmu a během základní části nebyl zdaleka tak suverénní jak byli tenkrát u něj všichni zvyklí. V play off se ale všechno mazalo a i tentokrát se obhájci Stanley Cupu rozjeli velice slušně. V semifinále ale narazili na překvapení této sezony Minnesotu North Stars a zůstali tak stát jen těsně před branami finále. V sezoně 91/92 se Klíma s Oilers ještě do play off podíval a scénář se skoro opakoval když i tentokrát Oilers došli až do semifinále, pro tentokrát nestačili na Chicago. Klíma si formu držel, ale během sezony ho na delší dobu vyřadilo zranění třísel a tak odehrál jen 57 zápasů. V další sezoně 92/93 Petr Klíma vyhrál kanadské bodování v klubu, ale v rozprodaném týmu to nebylo už tak těžké. Klub se poprvé vůbec nedostal do play off a právě v tété sezoně pro Oilers začala na několik let doba temna, kdy se klubu nedařilo a play off pro ně zůstávalo jen snem.

Po této sezoně byl stejně jako většina tehdejších tahounů klubu vyměnen a to do Tampy. A to dokonce za žádného hráče, ale pouze za budoucí vyrovnání. V týmu Lightning jeho kariéra ještě vcelku úspěšně pokračovala, odehrám zde tři slušné sezony a tady jeho úspěšné působení v NHL prakticky skončilo. Ne, že by končil s hokejem, ale dále už jen neúspěšně střídal kluby žádného úspěchu se už nedočkal. V průběhu let si krátce zahrál i v Los Angeles a v Pittsburghu aby se na konci sezony 96/97 vrátil do Edmontonu.

Na své úspěšné působení v Oilers už ale nenavázal a v 16 zápasech základní části vstřelil pouze jednu branku. Zajímavé je, že Klíma byl u tehdy poslední sezony, kdy se Oilers dostali do play off a po letech zase u první, tentokrát ale vypadli ve čtvrtfinále s Coloradem. Klíma nesplnil očekávání a po této sezoně mu Oilers neprodloužili smlouvu.

Tu mu v NHL nenabídl ale ani nikdo jiný a další sezonu strávil v Německu. V sezoně 98/99 jej angažoval Detroit,  ale i toto angažmá už nebylo úspěšné a bylo jen jakýmsi requiem jeho zámořské kariéry. Symbolicky tak svojí kariéru v zámoří ukončil tam, kde ji začal. Totéž by se mohlo napsat i o jeho působení v českém hokeji, v roce 2001 se po dvou letech totiž vrátil k hokeji a dvě sezony ještě odehrál v mateřském Litvínově. Byly to pro něj vcelku slušné dvě sezony a Klíma se důstojně rozloučil se svojí hokejovou kariérou, když se mu to moc štastně nepodařilo v zámoří.

 

Statistika Petra Klímy v Edmontonu:

1989/90 – 63 zápasů, 25 gólů, 28 asistencí. PLAY OFF 21 zápasů, 5 gólů, 0 asistencí.

1990/91 – 70 zápasů, 40 gólů, 28 asistencí. PLAY OFF 18 zápasů, 7 gólů, 6 asistencí.

1991/92 – 57 zápasů, 21 gólů, 13 asistencí. PLAY OFF 15 zápasů, 1 gól, 4 asistence.

1992/93 – 68 zápasů, 32 gólů, 16 asistencí.

1996/97 – 16 zápasů, 1 gól, 5 asistencí. PLAY OFF 6 zápasů, bez bodu.