Petr Novotný: Oilers potřebují kompaktní tým s jasnými lídry

20120711_105701_petr_novotnyMagazín Pro Hockey je největším evropským časopisem o NHL. Vychází ve Švédsku, Finsku, České republice a na Slovensku. Na našem trhu se poprvé objevil v roce 1998 a je jediným periodikem, které se této soutěži u nás výhradně věnuje. Jeho šéfredaktorem pro Českou republiku a Slovensko je Petr Novotný. Web edmontonoilers.cz položil Petru Novotnému deset otázek, týkajících se Edmontonu Oilers.

Jaká je dle Vašeho názoru hlavní příčina dlouhodobých neúspěchů Edmontonu Oilers?

Určitě není jen jedna, ale je jich několik. Vítězný tým musí být správně rozvrstvený nejen herně, ale i věkově. Kvalitní, starší hráči se přitom do Edmontonu zrovna nehrnou. Tenhle důvod se často udává jako hlavní. Ale mně přijde, že v Edmontonu se lidé spokojili s tím, že jsou součástí slavné rodiny Oilers. Jenže to k úspěchu nestačí. Politika Oilers najímat do klíčových pozic bývalé hráče z vítězné dynastie 80. let minulého století se evidentně ukázala jako špatná. Jsem přesvědčený, že Peter Chiarelli (pokud se mu podaří poskládat manažerský tým podle svého) může v Edmontonu vybudovat kvalitní mužstvo nehledě na to, že jde mezi hráči o ne příliš oblíbenou destinaci. Koneckonců například v Montrealu taky není v zimě zrovna přívětivě. 🙂

Který z hráčů Edmontonu se Vám v uplynulé sezoně nejvíce líbil a kdo Vás naopak svými výkony zklamal?

Strašně rád sleduju při hře Taylora Halla. Je to fantastický hokejista s úžasným bruslením, překvapivou přihrávkou, herní inteligencí, výbornou střelou. Na MS v Praze jsem si opravdu užíval, že ho můžu sledovat na živo. Jenže v Edmontonu toho ani on moc nedokázal. Jistě, byl zraněný… Ale když jsem si četl, že měl problémy s profesionálním přístupem a životosprávou, tak bych znovu jen obvinil vedení klubu z toho, že nedokáže potenciál takového hráče využít lépe.

Co říkáte na poslední změny ve vedení Oilers, zejména na angažování „architekta“ úspěšného mužstva Bostonu Bruins Petera Chiarelliho?

Jak jsem psal výše, pokud bude mít Chiarelli opravdu volnou ruku a nebude se muset ohlížet při budování manažerského týmu na „zásluhy z minulého století“, Oilers pod ním začnou vzkvétat.

Je podle Vás Todd McLellan dobrou volbou na post hlavního trenéra Edmontonu Oilers?

McLellan je kvalitní kouč, který se mohl učit u „mistra Babcocka“ v Detroitu. Ale také se o něm mluví jako o vlídném kouči. Nevím, jestli by edmontonským hvězdičkám neprospěla víc tvrdá ruka trenéra typu Michela Therriena z Montrealu. Zvlášť po zprávách o večírcích, kterým se hráči Oilers rádi oddávali, bych zvolil spíš nějakého ranaře. Před McLellanem stojí pořádná výzva. Jestli ji zvládne, jeho kredit se obrovsky zvýší.

Myslíte si, že se může budoucí jednička draftu Connor McDavid  stát v krátkodobém horizontu lídrem Oilers a výrazně zlepšit jejich výsledky?

Sidney Crosby se zásadně podílel na vzkříšení Penguins. McDavid má před sebou podobný úkol s Oilers. I na základě toho se bude posuzovat, jak výjimečný hráč to je. Vzhledem ke všem změnám, které se v klubu dějí a které by mu měly pomoct, si myslím, že má lepší podmínky, než měl Hall nebo Ryan Nugent-Hopkins.

Jaký je Váš tip na obsazení brankářského postu v Edmontonu na příští sezonu? Podaří se klubu konečně nalézt stabilní brankářskou jedničku?

Oilers musí zlepšit defenzivu jako takovou. Podívejte na Devana Dubnyka, stačilo mu přijít do klubu, kde mu obránci více pomáhají a on se jim za to odvděčil fantastickými zákroky. V Edmontonu si jeho potenciál dobře uvědomovali, proto mu dávali šanci tak dlouho. Jenže za obránci Oilers by musel chytat Hašek ve své nejlepší formě, aby výrazně změnil výsledky. Nikdo takový k mání není. Navíc McLellan není defenzivní kouč, takže Oilers nezbývá než doufat, že objeví gólmana, který se bude vyžívat v ohni střel a jemuž bude mužstvo důvěřovat. Podle mě je to zcela otevřená otázka a Oilers budou zkoušet všechny gólmany, které mají k dispozici. A šanci mají všichni od Bena Scrivense po Eeta Laurikainena.

Koho ze současného jádra týmu by měl Peter Chiarelli dle Vašeho názoru obětovat, aby získal potřebnou kvalitu do obrany, případně do brankoviště?

Osobně bych zkusil získat co nejvíc za Naila Jakupova. Hlavním cílem by mělo být vybudování kompaktního týmu s jasnými lídry. Zatím je tam až příliš hvězdiček. Je ale potřeba si uvědomit, že vystřelit jedno jméno, tak úplně nefunguje. Management musí mít jasnou představu o kostře mužstva a k té shánět další hráče. Velkou roli hrají i povahové vlastnosti hráčů. Pokud Chiarelli s McLellanem nebudou vidět skutečného lídra například v Hallovi, nechť vymění jeho.

Jaký máte názor na Leona Draisaitla? Může se z tohoto německého hráče stát skutečně nový Joe Thornton a klíčový centr Oilers?

Na to částečně odpovídá i předchozí odpověď. Mimochodem, nevím, jestli je Thornton ideálním příkladem. Spojení centra a kapitána Thorntona a kouče McLellana v San Jose k zisku Stanley Cupu nevedlo. Draisaitl má zřejmě velký potenciál, ale takových hráčů je v Edmontonu hodně. Oilers si budou muset vybrat, komu dají důvěru a budou ho vychovávat, a koho by bylo lepší vyměnit.

Má podle Vás český obránce David Musil potenciál k tomu, aby se natrvalo usadil v prvním mužstvu Edmontonu Oilers?

V jeho případě bych spíš než o potenciálu mluvil o obrovské vůli a zarputilosti se prosadit. Což jsou podle mě v současnosti nejdůležitější vlastnosti u profesionálního sportovce. Myslím si, že Musil udělá maximum, což ho do NHL brzy posune.

Vsadil byste si na to, že se Oilers v příští sezoně probojují do vyřazovacích bojů?

Zásadní kroky teprve přijdou, mužstvo se přes léto určitě hodně změní. Teprve pak bude možné začít alespoň s nějakou mírou pravděpodobnosti předpovídat budoucnost. Zkuste se zeptat v polovině září. 🙂

Děkujeme za rozhovor