Petr Sýkora

by David Novotný

1317218481106_ORIGINALNa prvního hráče v naší nové rubrice se zaměříme na rodáka z Plzně Petra Sýkoru, který strávil u Edmontonu pouze jednu sezónu, ale přesto ho můžeme považovat za jeden z nejlepších podpisů od sezóny 2005/06, kdy se Edmonton naposled podíval do play off.

Jeho kontrakt s Oilers se datuje na sezónu 2006/2007, kdy mu tehdejší generální manažer Oilers Kevin Lowe  nabídl jednoletou smlouvu na 3 milióny dolarů. Samozřejmě české pravé křídlo lákalo si zahrát v týmu, které v předchozí sezóně bojovalo ve finále o tu nejcennější trofej NHL. Také pomohlo k zisku Sýkory reference na tým „Olejářů“ od Jaroslava Špačka, který byl v průběhu úspěšné sezóny vyměněn k Oilers z Chicaga. Sice jeho velký kamarád se stal volným hráčem a následně podepsal s Buffalem Sabres. Přesto Petr Sýkora nemusel litovat, že mu bude v kabině scházet český jazyk, protože Edmonton v této sezóně měl na soupisce Aleše Hemského, Radka Dvořáka, Ladislava Šmída a třešničkou na dortu byl v průběhu sezóny podpis volného hráče Petra Nedvěda.

Svou desátou sezónou v NHL načal velmi dobře, když svými výkony zacpal ústa všem odborníkům v Kanadě, kteří tvrdili, že Sýkora už ztratil svůj střelecký šmrnc. Hned ve svém prvním utkání dokázal zazářit, když v „Bitvě o Albertu“ zaznamenal tři body za dvě branky a jednu asistenci. Jeho střelecká aktivita měla trvání po celou sezónu, když vysílal jednu střelu za druhou. Dokonce po sezóně mu patřilo první místo celého týmu ve střeleckých pokusech (206). V průběhu sezóny si řekl svými výkony o více času na ledě, který se zastavil na průměrném čísle 16:39 na zápas (maximum v utkání 25:45).

Více než polovinu sezóny odehrál v druhé formaci vedle Raffi Torrese a Jarreta Stolla, vše se ale změnilo 4.března 2007, když Kevin Lowe vyměnil největší hvězdu týmu Ryana Smytha do New Yorku Islanders. Tímto krokem sice Petr Sýkora získal místo v první formaci, ale také přesvědčení, že Oilers nebudou jeho týmem v následujících letech. Sýkora se snažil na konci sezóny seč mohl, ale už nedokázal zabránit „Olejářům“ propadání tabulkou na dno celé NHL (25. místo).

Petr Sýkora si v Edmontonu zahrál v 82 utkáních, ve kterých zaznamenal slušných 53 bodů za 22 branek a 31 asistencí, které mu vrátili důvěru v sami sobě. V sezóně mu patřilo první místo v kanadském bodování týmu a jeho šest vítězných branek se také umístilo v popředí statistik celého týmu. Za své výkony mu Oilers nabídli novou smlouvu, ale jak se dalo očekávat Sýkora odmítl, protože tušil, že v následujících letech nemůže u Oilers očekávat větší úspěch. Nakonec bývala hvězda českého hokeje podepsala po sezóně s „Tučňáky“ z Pittsburghu, kde hned v prvním roce mohl slavit svůj druhy Stanley Cup.