Post záložního brankáře Oilers

calgary-flames-v-edmonton-oilers6Post náhradního brankáře může být rozhodujícím pro úspěch Oilers v této sezoně i v následujících letech Edmonton bude muset udělat velké rozhodnutí při stanovení pevné hierarchie ve svém brankovišti. Musí v brzké době vybrat jednoho brankáře z dvojice Anders Nilsson a Ben Scrivens, který zahájí základní část v prvním týmu jako náhradník Cama Talbota. Na první pohled se nemusí post záložního gólmana jevit až tak důležitým. Podle předpokladů by měl přece většinu utkání odchytat Talbot a na lavičce by tím pádem mohl stačit lepší průměr.

Neměli bychom ale zapomínat, že Talbot je stále víceméně neprověřený „startér“, který navíc bude chytat o novou smlouvu. Ta současná v hodnotě 1 450 000 dolarů mu po sezoně končí. Talbot má tedy poměrně krátkou dobu na to, aby vedení Oilers přesvědčil o své nepostradatelnosti. Pokud mu bude z lavičky dýchat na záda kolega, který není smířený s pozicí čistokrevné dvojky, konkurent usilující o co nejvíce minut strávených v modrém půlkruhu, jedině dobře pro celý tým. Tím se pomalu dostáváme k významu pracovního místa s názvem: záložní brankář Edmontonu Oilers.

Černý Petr se možná v Edmontonu tahat nebude

Pro současného trenéra Todda McLellana bylo vždy typické, že rád sázel na jednoho brankáře, který odchytal v sezoně převážnou část zápasů. Nebo alespoň v jeho minulém působišti tomu tak bylo. A je jedno, zda se jednalo o Nabokova v letech 2008 – 2010 nebo o Niemiho v letech 2010 – 2015. Procentuálně vyjádřený poměr odchytaných zápasů brankářskou jedničkou Sharks v době McLellanova působení nikdy neklesl pod hodnotu 72%. Niemi v sezoně 2012/2013 dokonce odchytal 88% zápasů svého týmu.

V Edmontonu by i přesto mohlo být leccos v tomto ohledu jinak. V rozhovoru s Bobem McKenziem z TSN generální manažer Oilers Peter Chiarelli nepřímo připustil, že se musí zaobírat i tou možností, že si v prvním mužstvu ponechá všechny tři testované brankáře. V Edmontonu už s touto variantou zkušenosti mají. V sezoně 2008/2009 udělal to samé tehdejší generální manažer Steve Tambellini – na soupisce si tenkrát ponechal Dwaynea Rolosona, Mathieua Garona a Jeffa Deslaurierse. Tato možnost však přináší dva problémy. Za prvé je těžké, aby všichni tři brankáři měli pravidelnou vytíženost, a to jak herní, tak tréninkovou a za druhé – držení tří brankářů na soupisce omezuje složení kádru na 13 forwardů a 7 obránců.

Obchod se nezdá vhodným řešením přetlaku v brance

U této alternativy neexistuje žádná záruka, že bude fungovat, a to hned z několika důvodů. Podívejme se, co nedávno podnikli zástupci klubu Tampa Bay Lightning. Při hledání náhrady za zraněného Vasilevskiho nejprve přivedli Raye Emeryho, aby si jeho um osahali během přípravného kempu. Nakonec Emerymu smlouvu nenabídli, protože si z waiver listu prozíravě stáhli Kevina Poulina, kam ho byli nuceni umístit Islanders, když jej posílali na farmu.  Momentálně není v NHL příliš týmů, které by potřebovaly brankáře. A pokud náhodou ano, raději vyčkají, co se kde naskytne během redukcí kádrů u konkurence – podobně jako právě v případě Poulina a Tampy Bay.

Stačí se podívat k sousedům do Calgary. I zde řeší podobně „příjemné trable“ s brankáři. Ve stáji podupávají Jonas Hiller, Karri Ramo a Joni Ortio. Všichni tři způsobilí k tomu, zastávat úřad jedničky týmu. Od července se v kuloárech živě švitoří o výměně Švýcara Hillera a je jen málo pochybností o tom, že Flames doslova prahnou po realizaci tohoto obchodu. Skutečnost, že tah nebyl dosud proveden, potvrzuje obtížnost zobchodovat brankáře během tohoto období.

Výkony hovoří pro Nilssona, taktika pro Scrivense

Anders Nilsson v létě podepsal s klubem jednocestný kontrakt na 1 sezonu v hodnotě 1 000 000 dolarů. Benu Scrivensovi běží v letošní sezoně poslední rok jednocestné smlouvy, díky které si přijde ročně na 2 300 000 dolarů. Dva jednocestné svazky rovná se dvě rizika, že Oilers o své maskované muže v případě suspendace do Bakersfieldu přijdou? Ale kdež. Je zde totiž jeden podstatný fakt, který z taktických důvodů nahrává Scrivensovi. U brankářů totiž platí ve vztahu k umístění na waiver list poněkud odlišná pravidla než u hráčů v poli. Vzhledem k tomu, že Nilsson dosud neodkroutil 4 sezony v NHL a odehrál v nejslavnější lize planety méně než 80 zápasů, je od nuceného umístění na waiver list osvobozen. To umožňuje Edmontonu jeho přesun ke Condors bez jakéhokoliv rizika, že o svého brankáře přijdou. Pak je dost pravděpodobné, že Nilsson, ač svého soka mezi mantinely mírně převyšuje, zahájí sezonu v AHL a Scrivens bude plnit funkci Talbotova náhradníka.

Výše popsaný krok může být pro ambiciózního švédského brankáře demotivující a mohl by vyvolat otázku, zda by se v tomto případě Nilsson nerozhodl pro návrat do Evropy. Uvedená možnost ale v úvahu vůbec nepřipadá. Nilsson totiž nemá ve smlouvě výstupní klauzuli, proto bude „nucen“ strávit celou nadcházející sezonu v organizaci Oilers.

Faktor momentální formy hovoří spíše pro Nilssona, zatímco udržení brankářské pospolitosti v OIl Country velí ponechat v prvním týmu patriota Scrivense. Pokud by si kanadského gólmana z waiver listu stáhl jiný tým NHL, mohli by se Oilers dostat do potíží, kdyby došlo mezi strážci svatyně ke zranění nebo k náhlému výpadku formy. Navíc není radno zapomínat, že Scrivens byl před rokem touhle dobou jasná edmontonská jednička. Sice v loňské sezoně naznačil, že jeho stropem bude s největší pravděpodobností jen pozice náhradního brankáře, o to však více prověřeného. Tohle všechno v Edmontonu dobře vědí. Co však nevědí je, jak dobrý může být v dlouhodobém horizontu Nilsson. Švéd je navíc mladší a levnější alternativa. Skutečný problém lze spatřovat spíše v tom, že není jasné, kdo z dvojice Nilsson – Scrivens je vlastně lepší brankář. A zbytek přípravy na tomhle dojmu těžko něco změní.

Nezbývá než si počkat, jak se celá brankářská detektivka nakonec vyvine. Indicií jsme v naší analýze přinesli více než dost. Je na každém z čtenářů, jaké si podle našeho klíče vytvoří modelové situace. Nakonec nikde není psáno, že Cam Talbot má práci edmontonské jedničky předplacenou. Led je kluzký, puk kulatý a stát se může cokoliv.