Pozice náhradního brankáře pro příští sezonu

brossoit1Edmonton se těsně před letošní uzávěrkou přestupů zbavil náhradního brankáře Anderse Nilssona, který byl vyměněn do St. Louis Blues. Roli záložního gólmana za Camem Talbotem převzal na zbytek sezony z farmy povolaný Laurent Brossoit. O tomto mladém kanadském brankáři se hovoří jako o gólmanovi budoucnosti, na jehož bedrech by v horizontu několika let mělo ležet břímě brankářské jedničky Oilers.

Edmonton s Brossoitem krátce po výše popsané brankářské rošádě uzavřel novou jednocestnou smlouvu na dva roky, což signalizovalo, že by z něj Chiarelli měl už od příští sezony rád plnohodnotnou dvojku za Camem Talbotem. Bývalý gólman juniorských Oil Kings dostal v probíhajícím ročníku od hlavního trenéra McLellana celkem 5 příležitostí zasáhnout do kolotoče NHL. Dalo by se říci, že kromě prvního zápasu s Jets (1:2 sn) však Brossoit své okolí příliš nepřesvědčil o tom, že už je na NHL výkonnostně připraven. Mimo jiné stále čeká na své první vítězství.

Fanoušci a odborníci se v otázce obsazení postu druhého brankáře v Edmontonu aktuálně rozdělují na dva tábory. Ten první, kam trochu paradoxně patří i autor tohoto článku, nedělá ze současné Brossoitovy (ne)formy žádné unáhlené závěry. Naopak zastává názor, že mladý brankář bude výkonnostně růst pouze tehdy, bude-li získávat intenzivní zkušenosti na nejvyšší úrovni. To znamená tréninky a především ostré zápasy s prvním mužstvem v NHL. Brossoit minimálně ve dvou ze šesti dosavadních případů ukázal, že na NHL má a že kvalitativně úroveň farmářské AHL převyšuje. Pozice dvojky za Talbotem by pro jeho další rozvoj byla tudíž ideální. Druhá skupina laické i odborné veřejnosti by naopak upřednostnila, aby takto mladý brankář odchytal co nejvíce těžkých utkání a pokud možno brousil ještě minimálně rok gólmanské ostruhy v nižší soutěži s názvem AHL. Při naplnění této varianty by byl Chiarelli nucen hledat na příští sezonu zkušeného brankářského náhradníka.

A kde by měl generální manažer Naftařů hledat? Pokud se zaměříme na maskované muže, co už mají něco za sebou a jsou bez větších ambicí prát se o post jedničky, vychází nám hned několik zajímavých jmen. V konkurenci brankářů Arizony pravděpodobně obdrží po sezoně černého Petra švédský gólman Anders Lindbäck, v Bostonu zase čeká průlomová sezona na kanadskou naději Malcolma Subbana, což bude znamenat, že z kola ven půjde téměř jistě Jonnas Gustavsson. Oba seveřané sice nikdy nedokázali v NHL naplno prorazit a stát se ve svých klubech jedničkami, ale jako stabilní náhradníci se nejednou osvědčili. Dalšími adepty by mohli být Jonas Hiller a  Karri Rämö, toho času brankáři Calgary Flames, popřípadě buffalský Chad Johnson nebo Jeff Zatkoff z Pittsburghu. Všichni uvedení gólmani mají stejného jmenovatele – v současných klubech se na jejich pozice tlačí mladí talenti, což znamená, že by mohli být po skončení sezony bez práce.

Generální manažer Peter Chiarelli rozhodně nechce klíčový brankářský post podcenit, jak se tomu u Oilers dělo několik posledních let. Dnes pronikla na veřejnost zpráva, že angažoval dvaadvacetiletého amerického gólmana Nicka Ellise. Rodák z Marylandu v poslední sezoně předváděl skvělé výkony v univerzitní soutěži Hockey East conference v dresu Providence College. Tento krok naznačuje, že v Edmontonu do budoucna nepočítají se Švédem Niklasem Lundströmem, který nyní naskakuje v Nordfolku Admirals v ECHL. Ellise v příští sezoně čeká buď post prvního gólmana právě u Admirálů nebo pozice náhradníka na farmě Oilers v Bakersfieldu. Určující bude to, zda Brossoit zůstane v prvním mužstvu Edmontonu nebo zda jej čeká další sezona v AHL v dresu s Kondorem na hrudi. Zde by znovu vytvořil tandem s další edmontonskou brankářskou nadějí – Finem Laurikainenem, který se v letošní sezoně úspěšně etabloval na zámořský hokej a pokračuje ve svém očekávaném vývoji. Odpovědi na všechny tyto otázky nám však nejspíše přinesou až první dny horkého léta.