Rozhovor s redaktory nhlnews.cz Romanem Blahou a Martinem Hrubým

newserver-2xo8wr3dk23n8dkd5mnk7eV dalším díle našeho letního seriálu vám přinášíme rozhovor s redaktory portálu nhlnews.cz Romanem Blahou a Martinem Hrubým. Oba pánové prostřednictvím námi položených 10 otázek prezentovali svůj úhel pohledu na současné dění okolo Edmontonu Oilers. 

Jaká je dle Vašeho názoru hlavní příčina dlouhodobých neúspěchů Edmontonu Oilers?

RB: Těch příčin je asi více. Nejasná dlouhodobá vize, časté střídání trenérů, chaotické kroky managementu, nevyvážený a poměrně nezkušený kádr, absence opravdu špičkového gólmana, špatná hra směrem dozadu, abych vyjmenoval alespoň některé.

MH: Myslím si, že zástupci Edmontonu v posledních draftech upřednostňovali při prvních výběrech útočníky, a obranu, včetně brankářů, příliš neřešili. Ano, v 80. letech nevadilo, když Olejáři inkasovali pět branek, protože jich v každém zápase sedm dali, ale tohle dnes už neplatí.

Který z hráčů Edmontonu se Vám v uplynulé sezoně nejvíce líbil a kdo Vás naopak svými výkony zklamal?

RB: Líbil se mi Jordan Eberle, který s přehledem vyhrál klubovou produktivitu, své odvedli také RNH a Taylor Hall. Příjemně mě překvapili Benoit Pouliot, Anton Lander nebo Andrew Miller. Za zklamání považuji výkony gólmanů a zkušených zadáků, jakými jsou Andrew Ference a Mark Fayne.

MH: Nikdo mě nenadchl. Pořád čekám, co předvede Justin Schultz, předcházela ho vynikající pověst, ale moje očekávání zatím nenaplňuje.

Co říkáte na poslední změny ve vedení Oilers, zejména na angažování „architekta“ úspěšného mužstva Bostonu Bruins Petera Chiarelliho?

RB: To byl výborný tah, stejně jako angažování Boba Nicholsona z Hockey Canada. Oilers potřebují svěží nový vítr odjinud, aby se přestali plácat na místě. Chiarelli prokázal, že je schopným manažerem, který své práci rozumí. Všechny změny v managementu schvaluji a těším se na „nové“, lepší Oilers.

MH: Souhlasím se změnami. Miluji bývalé hráče Oilers, ale být vynikajícím hráčem neznamená automaticky být skvělým manažerem nebo trenérem. Peter Chiarelli odvedl v Bostonu skvělou práci. Jeho vyhazov považuji ze strany Bruins za ukvapený tah.

Je podle Vás Todd McLellan dobrou volbou na post hlavního trenéra Edmontonu Oilers?

RB: Určitě. V San Jose odvedl solidní práci, s kanadským národním týmem taktéž. Po letech experimentů to chce kouče, který dostane dlouhodobý prostor a není zatížen vazbami na minulost Oilers, jako MacTavish nebo Lowe. McLellan je dobrou volbou. Ale tou by zajisté byl i Babcock či Bylsma. Každopádně se pod ním Edmonton zlepší, a to poměrně výrazně. Tím jsem si jist.

MH: Todd McLellan je vynikající volba. Je to trenér aktuálních mistrů světa z Prahy a Ostravy, kde tým plný mladých a talentovaných hráčů předváděl úžasný hokej. V Edmontonu sice nebude mít k dispozici Crosbyho, ale současní Olejáři Jordan Eberle nebo Taylor Hall si jeho trenérské vedení skutečně užívali. Svědčí o tom jejich druhé a třetí místo v tabulce produktivity. Prvně jmenovaný nasbíral 13 bodů (5+8), Hall měl o bod méně (7+5).

Myslíte si, že se může budoucí jednička draftu Connor McDavid  stát v krátkodobém horizontu lídrem Oilers a výrazně zlepšit jejich výsledky?

RB: Zcela jistě. Odmítám názor, že Edmonton je pohřebištěm jedniček draftu. Ano, tým plný mladých hvězdiček ještě nedokázal naplno prodat svůj potenciál a je asi zklamáním, že po několika letech, kdy Oilers vybírali na draftu jako první, nejsou schopni ani postoupit do play-off.  Nicméně hráči, o kterých se bavíme, jsou stále ještě mladí. Eberle, Hall, RNH a spol. nám ještě předvedou, jací jsou to hráči. A pokud jde o Connora, ten je přece jen ještě o level výše než předchozí jedničky draftu. O toho kluka nemám žádnou obavu. V hlavě to má srovnané, dře na sobě, s obrovským tlakem už se dávno naučil žít a hokejově je skutečně výjimečný, v juniorce dominoval nevídaným způsobem. Po přečtení knihy Boba McKenzieho z TSN, který McDavidovi vyhradil celou jednu kapitolu, nemám nejmenší pochyby o tom, že Connor McDavid bude skvělým hokejistou a příkladnou osobností. A na výsledky Oilers bude mít brzy zásadní vliv.

MH: Já ho hrát ještě neviděl, ale četl jsem, že tomu věří takoví borci, jakými byli Messier nebo Gretzky. A tihle pánové rozhodně ví, o čem mluví.

Jaký je Váš tip na obsazení brankářského postu v Edmontonu na příští sezonu? Podaří se klubu konečně nalézt stabilní brankářskou jedničku?

RB: Doufejme, že ano. Nechme se překvapit, jakou strategii na trhu volných hráčů nový GM Chiarelli zvolí a na koho bude mít políčeno. Dlouhodobě kvalitní a stabilní výkony od muže v brankovišti potřebuje tento mladý tým jako sůl.

Koho ze současného jádra týmu by měl Peter Chiarelli dle Vašeho názoru obětovat, aby získal potřebnou kvalitu do obrany, případně do brankoviště?

RB: Pokud se bavíme o někom z mladého jádra týmu, tak já bych si určitě ponechal Jordana Eberleho a Taylora Halla. Oba zářili i na letošním MS a myslím, že se ještě budou zlepšovat. RNH bych se asi taky nezbavoval. Pokud tedy mám říci jedno jméno, tak nejméně bych postrádal Naila Jakupova. Přestože i z něj může jednou být vynikající hokejista. Ale já jsem obecně trošku vysazený na Rusy a jejich mentalitu, tak možná nejsem úplně objektivní.

MH: Souhlasím. Jakupov mě vůbec nepřesvědčil. Místo něj si měli Oilers v draftu vybrat zadáka. Teď bych si přál, aby Jakupova za nějakého kvalitního beka nebo gólmana vyměnili.

Jaký máte názor na Leona Draisaitla? Může se z tohoto německého hráče stát skutečně nový Joe Thornton a klíčový centr Oilers?

RB: Pořád je to velmi mladý hráč, který si na zámořský styl hokeje teprve zvyká. V prvním týmu už část sezóny odehrál, poté jej poslali zpět do juniorky a tam během play-off ukázal, že má rozhodně talent a schopnosti na to, aby z něj byl velmi dobrý hokejista. S tím srovnáním bych ale nepředbíhal.

Má podle Vás český obránce David Musil potenciál k tomu, aby se natrvalo usadil v prvním mužstvu Edmontonu Oilers?

RB: Aniž bych se chtěl Davida nějak dotknout, myslím, že žádná velká hvězda třeba do prvního obranného páru z něj nebude. Stabilní místo v NHL si ale vybojovat může. Myslím, že našlápnuto k tomu má celkem dobře. Přeji mu, aby se v nejslavnější lize světa uchytil. Nicméně budoucnost bude v zadních řadách patřit především hráčům jako Darnell Nurse nebo Oscar Klefbom.

Vsadil byste si na to, že se Oilers v příští sezoně probojují do vyřazovacích bojů?

RB: S McDavidem, pod novým koučem a s novým vedením budou zcela jistě hrát mnohem lépe, než v letošní sezóně. Postup do play-off bych jim osobně velice přál, ale jestli bych si na něj vsadil? Vzhledem ke konkurenci, jaká v Západní konferenci panuje, asi ne. Ale nevylučuji, že o postup mohou bojovat až do samotného konce. Uvidíme.

MH: Nevsadil, ale přál bych si to. Budou to mít hodně těžké, konkurence je skutečně veliká.