Rozhovor s šéfredaktorem serveru NHLportal.cz Šimonem Rognerem

47V tomto díle letního seriálu vám přinášíme rozhovor s šéfredaktorem serveru NHLportal.cz Šimonem Rognerem. V hlavní roli bylo i tentokrát našich 10 otázek, týkajících se Edmontonu Oilers. Jen podotýkáme, že rozhovor vznikal před draftem, tudíž se v té době ještě například nevědělo o angažování Cama Talbota apod.

Jaká je dle Vašeho názoru hlavní příčina dlouhodobých neúspěchů Edmontonu Oilers?

Dle mého názoru mají v Edmontonu kvalitní mladý tým s potenciálem zejména v ofenzivě, ale sráží ho slabá defenziva a brankáři, kteří nejsou tak zkušení, aby dostali Edmonton do play off. Pokud toto vyřeší a přivedou do útoku nějakého zkušeného, ale stále velmi kvalitního hráče, nejsou vyřazovací boje nereálné.

Který z hráčů Edmontonu se Vám v uplynulé sezoně nejvíce líbil a kdo Vás naopak svými výkony zklamal?

Dlouhodobě nejlepším hráčem Oilers je určitě Taylor Hall, který sice musel vynechat část sezóny kvůli zranění, ale i tak byl tahounem mužstva a umístil se na předních příčkách týmové produktivity. Na domácím šampionátu jsem ho poté viděl v akci i naživo a musím potvrdit, že je to opravdu brilantní technik s velkým přehledem. Už před sezónou jsem očekával, jestli se zlepší Nail Yakupov, ale tento mladý Rus, draftovaný z prvního místa, zatím vůbec neprokazuje svůj talent. Nejvíce zarážející na jeho výkonu je ale defenzivní část hry, protože -35 v tabulce pravdy je opravdu hrůzostrašně vypadající číslo.

Co říkáte na poslední změny ve vedení Oilers, zejména na angažování „architekta“ úspěšného mužstva Bostonu Bruins Petera Chiarelliho?

Jak je již zmíněno v otázce, Chiarelli, který nastoupil do Bostonu v roce 2006, dokázal postupně vybudovat silný tým a v roce 2011 pak vyhrál i Stanley Cup. Z toho se dá usuzovat, že může něco podobného udělat s Edmontonem, ale pokud se mu to skutečně podaří, není to záležitost jednoho nebo dvou roků, ale delšího časového období. Ale od Oilers bylo jeho angažování chytrým tahem, lepšího volného generálního manažera na trhu hledat nemohli.

Je podle Vás Todd McLellan dobrou volbou na post hlavního trenéra Edmontonu Oilers?

Myslím si, že by mohl být jedním ze strůjců zlepšených výsledků Edmontonu. V Detroitu, kde působil jako asistent trenéra, řídil úspěšně přesilovky a dovedl tým až ke Stanley Cupu. San Jose pod jeho vedením šestkrát ze sedmi let postoupilo do play off, ale bude záležet, jak si sedne s mladými hvězdami v týmu.

Myslíte si, že se může budoucí jednička draftu Connor McDavid stát v krátkodobém horizontu lídrem Oilers a výrazně zlepšit jejich výsledky?

McDavid bude jakožto pravděpodobná budoucí jednička velmi silným útočníkem a už teď může být jedním z nástupců Gretzkyho a Crosbyho. Ve spojení s Hallem, Eberlem a dalšími nadějnými talenty se může stát ligovou hvězdou, a tudíž i pozvednout výsledky Oilers, avšak v příští sezóně to asi není příliš pravděpodobné.

Jaký je Váš tip na obsazení brankářského postu v Edmontonu na příští sezonu? Podaří se klubu konečně nalézt stabilní brankářskou jedničku?

Pozice jedničky připadne asi Benu Scrivensovi, který nechytal v letošním ročníku špatně, přestože před ním hrála děravá obrana. Těžko říci, zda Oilers naleznou stabilní jedničku právě v něm, nebo získají pomocí výměny nějakého prověřeného gólmana. Určitě by mohl být stěžejním pilířem k vzestupu klubu. A jestli skutečně někoho stabilního naleznou, nezáleží jenom na brankářích, ale také na obraně, která se musí zlepšit, aby ochránce branky podržela a dodala mu sebevědomí.

Koho ze současného jádra týmu by měl Peter Chiarelli dle Vašeho názoru obětovat, aby získal potřebnou kvalitu do obrany, případně do brankoviště?

Jsem zastáncem výměny Naila Yakupova, který zatím zklamal snad ve všem, v čem měl potenciál být dobrý. Kdyby Oilers přihodili třeba Teddyho Purcella, tak by mohli na oplátku získat nějakého kvalitního a zkušeného zadáka, kterého tak potřebují.

Jaký máte názor na Leona Draisaitla? Může se z tohoto německého hráče stát skutečně nový Joe Thornton a klíčový centr Oilers?

Talent se stát novým Thorntonem bezpochyby má a záleží, jak ho využije. Pokud bude i nadále pilně pracovat a zlepšovat se, může se stát jedním z nejlepších centrů budoucnosti v NHL. Což by znamenalo i klíčovým centrem Oilers.

Má podle Vás český obránce David Musil potenciál k tomu, aby se natrvalo usadil v prvním mužstvu Edmontonu Oilers?

V Edmontonu, kde nemají tak silnou obranu, má určitě šanci se stát natrvalo hráčem prvního mužstva. Navíc Musil je spíše defenzivním typem, kterého budou Oilers potřebovat.

Vsadil byste si na to, že se Oilers v příští sezoně probojují do vyřazovacích bojů?

S McDavidem a s případnou posílenou obranou mají Oilers potenciál do play off postoupit, ale Západní konference je velmi silná, i když Pacifická divize, kde Oilers hrají, není tak silná jako ta Centrální, ale hrají v ní kluby, které jsou na vzestupu jako například Calgary nebo Vancouver. Osobně bych si na postup nevsadil, ale bude samozřejmě záležet na případných letních posilách, které můžou zamíchat kartami.

Děkujeme za rozhovor