Získají Oilers během draftu Cama Talbota?

Minnesota Wild v New York RangersV rámci tohoto dílu našeho brankářského speciálu si představíme dalšího „žhavého“ kandidáta na pozici nové gólmanské jedničky Edmontonu Oilers. Alex Thomas, zanícený fanoušek Naftařů a nyní ctižádostivý sportovní novinář, zmínil před několika dny na serveru theoilersrig.com variantu získání Cama Talbota z New York Rangers. Jak již informovalo více zdrojů, Cam Talbot je jedním ze tří brankářů, na které se managment Oilers zaměřuje v poslední době poněkud detailněji. Dalšími jsou Robin Lehner z Ottawy (viz. předešlý díl brankářského speciálu) a John Gibson z Anaheimu. V neděli 14. 6. řádně přiložil pod kotel spekulací Larry Brooks z New York Post ve svém pravidelném sloupku, kde uvedl, že je velmi pravděpodobná Talbotova výměna během nadcházejícího draftu. Zájem o sedmadvacetiletého Kanaďana je prý vskutku veliký a to nejen mezi týmy hledajícími brankářskou jedničku. Talbot zazářil v této sezoně především během zranění prvního brankáře Rangers Lundqvista. Čahoun z Ontaria naskočil celkem do 36 zápasů, ve 21 případech dokázal dovést svůj tým k vítězství.  V kolonce průměru branek na utkání měl číslo 2,21, úspěšnost zásahů vyšponoval na hodnotu 92,6 %.

Rangers budou dle Brookse požadovat za svého brankáře maximální návratnost v podobě atraktivní volby v draftu. A je velká pravděpodobnost, že pokud se některý zájemce o Talbotovy služby k jejich požadavku přiblíží, má vyhráno. Není potřeba dodávat, že v tomto ohledu mají zástupci Edmontonu v rukou velmi zajímavé karty, na které by mohli newyorští slyšet.  Oilers mají k dispozici dva výběry ve druhém kole (33. a 57. místo), stejně jako dva „tahy“ v kole třetím. O atraktivním 16. místě v prvním kole nemluvě. Novinář Alex Thomas by začal v případě Talbota nabídkou 57. pozice s tím, že by byl připraven jednat i o 33. volbě.  Pokud by měla v rámci tohoto obchodu přijít řeč na první kolo a 16. pozici, tak by Thomas raději zdvořile vycouval a uvedenou volbu použil buď k zisku zkušeného obránce, nebo si jí ponechal a získal jejím prostřednictvím perspektivního hráče. Talbot je dle Thomasova názoru kvalitní brankář, klidný a pozičně výborný, nicméně stále poněkud neprověřený – dosavadních 57 zápasů v NHL hovoří za vše. Jedná se, vzhledem k jeho perfektním statistikám, o riziko malé přesto přítomné. Kuloární zprávy hovoří o tom, že by se generální manažer Oilers Peter Chiarelli dokázal ve prospěch Rangers zbavit dokonce i celkové 16. draftové volby. Tým z New Yorku o volbu v prvním kole letošního draftu přišel v rámci výměny Martina St. Louise. Tato cena za Talbota se ale odborníkům zdá příliš vysoká. Další alternativní protihodnotou by mohl být údajně forvard Nail Yakupov. Ve hře může být také varianta, že by se uvažovaná transakce mezi Edmontonem a New York Rangers rozšířila o obránce Jezdců Kevina Kleina. Oilers by tak mohli zabít dvě mouchy jednou ranou. Jak se však tyto námluvy nakonec vyvinou, patrně nezjistíme dříve, než během floridského draftu.

Kdo je Cam Talbot?

Kanadský brankář momentálně ve službách New York Rangers se narodil 5. července 1987 v Ontarijské Caledonii. Disponuje na brankáře ideální výškou 191 cm, váží 93 kilogramů. Talbot hrál vysokoškolský hokej na University of Alabama v Huntsville a nikdy neprošel draftovým sítem. Jako volný hráč podepsal v roce 2010 smlouvu s klubem NHL New York Rangers. Až do sezony 2012/2013 působil ve farmářské AHL v záložním celku Rangers s názvem Connecticut Whale. Hned v následujícím ročníku poprvé nakoukl do nejslavnější hokejové ligy světa a bylo z toho celkem 22 utkání, během kterých vykázal na nováčka obdivuhodné statistiky: průměr branek na zápas 1,64 a úspěšnost zásahů 94,1 %. Svůj debut si odbyl 24. října 2013 proti Philadelphii Flyers (porážka 1:2). První vítězné utkání v NHL přišlo hned v následujícím zápase proti Detroit Red Wings, premiérové čisté konto v NHL vychytal proti Montrealu Canadiens 16. listopadu 2013. V další sezoně pro sebe ukrojil z ligového koláče 36 zápasů, a to především kvůli zranění Henrika Lundqvista (průměr branky na zápas: 2,21 a úspěšnost zásahů: 92,6 %). Během absence švédské jedničky nastoupil dokonce k 24 zápasům v řadě. Zejména díky perfektním výkonům z uplynulé sezony se z Talbota stalo poměrně lukrativní zboží na hráčském trhu a je velmi pravděpodobné, že do příštího ročníku nastoupí jako jednička některého z ostatních klubů NHL.