Petr Novotný: Edmonton může znovu dělat fanouškům radost

prohockey-2yjql5uif3suh0rpebg1saMagazín Pro Hockey je největším evropským časopisem o NHL. Vychází ve Švédsku, ve Finsku, v České republice a na Slovensku. Na našich novinových stáncích se poprvé objevil v roce 1998 a je jediným tištěným periodikem, které se výhradně věnuje nejlepší hokejové lize planety. Jeho šéfredaktorem pro Českou republiku a Slovensko je Petr Novotný. Stejně jako před rokem položil náš web Petrovi pár otázek, které se z velké části točí, jak jinak, kolem Oilers.

 

Který z hráčů Edmontonu se Vám v uplynulé sezoně nejvíce líbil a kdo Vás naopak svými výkony zklamal?

Vždycky se mi ohromně líbil Taylor Hall. Jeho bruslení, přehled, cit na góly… Když jsem ho viděl na MS v Praze, byl jsem doslova nadšený. A on tak hraje vlastně pořád. Když jsem viděl, že ho Oilers vyměnili do New Jersey za Adama Larssona, trochu mě to překvapilo. Za Halla bych si představoval vyšší protihodnotu. Ale vzhledem k tomu, že si tím Oilers uvolnili prostor pro angažování Milana Lucice, nevypadá to zle. (Mimochodem, doufám, že v New Jersey dojde na souhru Halla s Pavlem Zachou a opravdu se na ni těším.) Pak bych neměl zapomenout na Connora McDavida. Každý hokejový fanoušek musí jásat, když ho vidí na ledě. Hraje prostě fantasticky. Zklamalo mě, že se zranil. Dále jsem čekal víc od Andreje Sekery (možná mu křivdím, protože k sobě neměl odpovídajícího partnera) a v první polovině sezony jsem byl poněkud nepříjemně překvapený kvůli brankářům.

Edmonton bezesporu potřebuje totálně rekonstruovat obranné řady. Měl byste pro generálního manažera Petera Chiarelliho nějaké tipy, koho do defenzivy Oilers přivést?

Už zmiňovaný Adam Larsson může obranné řady až nečekaně pozdvihnout. Bude mu 24 let, zvládl odehrát spousty minut, a pokud bude hokejově stále růst, může defenziva Oilers už v této sezoně hodně soupeřů zaskočit.

Další otázka tak trochu navazuje na tu předchozí – kdo si naopak myslíte, že ze stávajícího kádru Oilers změní působiště a myslíte si, že se dá očekávat velký průvan ve složení mužstva?

Peter Chiarelli mužstvo mění tak, že v následující sezoně už může proklouznout do play off. Bavit se o Oilers jako o týmu, který může zaútočit na Stanley Cup je zatím asi nesmysl, ale už by rozhodně neměli být u dna tabulky.

Myslíte si, že pro Edmonton mohlo být výhodnější proměnit letošní čtvrtou volbu v draftu v obchodní artikl, a nebo bylo lepší rozhodnutí získat do týmu dalšího  špičkového prospekta?

Chiarelliho považuji za jednoho z nejlepších GM v lize, takže věřím, že určitě zvažoval všechny možnosti. Pak porovnal nabízenou protihodnotu a rozhodl se volbu si ponechat. Vzhledem k tomu, že si pak mohl zamluvit Jesseho Puljujärviho, určitě neudělal špatně.

Je podle Vás brankář Cameron Talbot dobrou volbou na post dlouhodobé brankářské jedničky?

Vzhledem k velmi dobré druhé polovině základní části si myslím, že ano.

Connor McDavid odehrál svou první sezonu v NHL. I přesto, že byla poznamenána nepříjemným zraněním, neodpustím si otázku – co na něj říkáte? Je to podle Vašeho názoru skutečně hráč parametrů Sidney Crosbyho?

Není snadné srovnávat hráče, který má za sebou málo přes půl sezony, a hráče, který v hokeji vyhrál téměř vše, co vyhrát a získat lze. V každém případě je z každého McDavidova střídání patrné, že jde o nesmírně talentovaného hokejistu, který má všechny předpoklady, aby jednou Sidneyho Crosbyho z trůnu hokejového krále sesadil.

Oilers budou hrát od října ve zbrusu nové aréně, která se bude nacházet v centru města a bude součástí velké nákupní a zábavní zóny. Může podle Vás i tahle okolnost hrát roli v tom, že Edmonton bude v budoucnu pro hráče, potažmo jejich manželky a přítelkyně vyhledávanější destinací?

Nová aréna je bezesporu plus, ale ani ta nevynahradí mrazy, kdy teplota padá až k minus 40 stupňům. Když tohle podnebí srovnáte například s Floridou nebo Kalifornií, bude vám jasné, že Edmonton nikdy nebude patřit mezi vyhledávané destinace. Ale to pořád neznamená, že se tam nedá vybudovat vítězný tým.

Ještě před ostrým startem nového ročníku NHL čeká hokejové příznivce prestižní Světový pohár. Jaký je Váš názor na tenhle staronový turnaj?

Každý turnaj, na kterém proti sobě nastoupí ti nejlepší hokejisté na světě, slibuje zajímavou podívanou. Navíc když si vzpomenu na poslední zápas Česka s Kanadou na minulém World Cupu v roce 2004, byl to fenomenální hokej. Jen se bojím, že Kanada v posledních letech natolik dominuje, že nedopustí žádné překvapení. Na druhou stranu, pořád je to sport a tyhle krátkodobé turnaje skutečně může ovlivnit jeden nečekaně odražený puk. Jinak nemám rád porovnávání prestiže turnajů. Řeči, jako že olympiáda znamená víc atd., podle mě nedávají smysl. Myslím, že fanouškům může být jedno, o jakou „placku“ se zrovna hraje. Pokud ze sebe hráči vydají maximum, tak obsazení tohoto turnaje slibuje úžasnou podívanou.

A tradiční otázka na závěr – zkusíte si tipnout, jak se Edmontonu povede v příští sezoně?

Tohle je po dlouhé době sezona, ve které skutečně věřím, že Oilers můžou postoupit do play off. Ne, že by měli mít postup jistý, ale tentokrát nepůjde jen o sledování pár individualit, ale jako tým může Edmonton znovu dělat fanouškům radost.

Děkujeme za rozhovor.