Kapitáni Oilers – 1.díl – Chipperfield, MacDonald, Fogolin, Gretzky

by Tomáš Šimek

gretzky-1Pojďme se podívat trochu do historie a to za hráči, kteří od počátků našeho působení v NHL až do současnosti vedou tým Edmontonu Oilers s kapitánským céčkem na hrudi. 

 

 

 

 

Ron Chipperfield

Tento kanaďan byl povoláním útočník a byl prvním kapitánem Edmontonu Oilers v NHL. Za tým Oilers nastupoval dvě sezony ještě ve WHA a po přesunu klubu do NHL v sezoně 1979/80 je vedl jako kapitán. Zajímavé je, že první kapitán se konce sezony v klubu nedočkal. V jejím závěru byl vyměněn do Québecu. Tato výměna měla pro Oilers mít ale poměrně velkou historickou hodnotu – alespoň pro Edmonton. Za Chipperfielda totiž klub získal brankáře Rona Lowa. Ten se sice nikdy jedničkou nestal a odehrál v Edmontonu necelé 4 sezony, ale v budoucnosti se stal dlouholetým trenérem Oilers, za které odkoučoval dlouhých 10 sezon v letech 1989-1999, z toho 4 a kousek jako hlavní trenér. Zpátky k Chipperfieldovi ale. Po výměně v dresu Nordiques díru do světa už neudělal. Odehrál za ně pouhých 16 zápasů a už za rok to v Kanadě zabalil a zkusil štěstí v Evropě, konkrétně v Itálii v lize Serie A v týmu HC Bolzano. Za 3 sezony v 84 odehraných zápasech zaznamenal 307 bodů a všechny 3 sezony získal s Bolzanem ligový titul. Za Edmonton ve WHA i NHL odehrál celkem 220 zápasů.

Blair MacDonald

Po Chipperfieldovi převzal mužstvo jako kapitán další kanaďan a také útočník Blair MacDonald. Než se stal kapitánem tak už v dresu Oilers odehrál pěknou řádku zápasů. MacDonald byl vždy jedním z nejproduktivnějších hráčů týmu. V roce 1978 do týmu přibyl jistý Wayne Gretzky. MacDonald se stal jeho pravým křídlem a pokračoval v kvalitních výkonech. Ty mu v roce 1980 mimo jiné přinesly nominaci do All Star Game, kterého se zúčastnil jako zástupce Edmontonu spolu s Gretzkym. All Star Game jakoby byl pomyslný vrchol jeho kariéry. Poté už se totiž jeho kariéra začala ubírat směrem dolů. Během sezony 1980/81 byl vyměněn do Vancouveru. U Canucks to už ale také nebylo to pravé ořechové, MacDonald na své výkony v dresu Edmontonu už navázat nedokázal a po třech sezonách v Britské Kolumbii se jeho kariéra v NHL nachýlila ke konci. Poté zkoušel ještě štěstí v Evropě a to v Rakouské lize za týmy Stadlau Wien a Inssbruck. Zde zaznamenal v 83 zápasech 166 bodů. Vidíte tu podobnost s Chipperfieldem? I MacDonald byl stejně jako Chipperfield ve své první sezoně v roli kapitána Oilers vyměněn. I on se v novém klubu nechytl a stejně tak zkoušel ještě štěstí v Evropě. MacDonald se po letech do Evropy vrátil už jako trenér. Na začátku nového tisíciletí koučoval německý Frankfurt a poté se vrátil i do Rakouska, zde trénoval tým EC Villacher SV. Pro fanouška Edmontonu není bez zajímavosti, že v obou klubech se setkal s hráči, kteří v Edmontonu hráli. Ve Frankfurtu byl jedničkou černošský gólman Eldon Reddick, který mezi lety 1989-1991 odchytal v Edmontonu dvě sezony jako druhý náhradník Billa Ranforda. Ze sezony 89/90 je jeho jméno také vyryto na Stanley Cupu. Ve Villacheru MacDonald zase vedl v sezoně 2004/05, kdy byla v NHL výluka Ethana Moreaua, který se za dva roky stal rovněž kapitánem Oilers. Blair MacDonald za Edmonton taktéž v obou tehdejších nejvyšších soutěžích odehrál 496 zápasů.

Lee Fogolin

Třetím kapitánem v pořadí se stal pro změnu obránce a navíc američan Lee Fogolin. Ten nahradil MacDonalda ještě v probíhající sezoně 1980/81. Kapitánem Oilers pak byl ještě další dvě sezony, poté ho od ročníku 1983/84 v roli kapitána nahradil Wayne Gretzky.  Za Oilers začal Fogolin hrát už s jejich vstupem do NHL a tehdy už to byl zkušený hráč. V dresu Sabres už měl odehráno 5 sezon. V Edmontonu se na dlouhá leta stal oporou a získal s ním dva Stanley Cupy. Stále byl ale ve stínu svých kolegů ze zadních řad Paula Coffeyho a Kevina Lowea. Coffey se mezitím vypracoval na jednoho z nejlepších obránců NHL, hrál ale naprosto odlišným stylem než Fogolin, který byl ryze defenzivním obráncem. Sezona 1985/86, tedy jeho poslední kompletní v dresu Edmontonu pro něj znamenala životní úspěch také v tom, že si zahrál All Star Game. Nejlepším hráčem tohoto ročníku byl mimochodem vyhlášen jeho kolega z Edmontonu Grant Fuhr. Fogolin spolu s Oilers také v této sezoně po dvou získaných Stanley Cupech za sebou ztroskotali už v semifinále konference, když je vyřadil největší rival Calgary Flames. Příští rok si Oilers opět spravili chuť a Stanley Cup putoval opět do Edmontonu, bylo to už ale bez Lee Fogolina. Letitá opora Oilers byla v půlce sezony vyměněna – kam jinam – do svého bývalého působiště, do Buffala. Ani on možná v té době netušil, že tento ročník pro něj bude už jen labutí písní. A tak zatímco Oilers na konci sezony zvedali nad ruce slavný pohár, jejich bývalý kapitán a mentor pozdějších hvězdiček zůstal spolu s týmem Buffala před branami Play Off a po sezoně svoji bohatou kariéru ve 32 letech ukončil. Do paměti veřejnosti se jméno Fogolin dostalo ještě v novém tisíciletí v roce 2004, když Edmontonem zatřásla smrt jeho syna Michaela, který byl nadějným hokejistou, v té době nastupující ve WHL za tým Prince Georgia Cougars. Zemřel v 17 letech ve spánku na zástavu srdce, pravděpodobně ve spojení s hokejem. Lee Fogolin stále žije v Edmontonu, za Oilers odehrál v NHL 664 zápasů.

Wayne Gretzky

Čtvrtým kapitánem v pořadí nebyl nikdo jiný než “The Great One“, velký Wayne Gretzky. Psát něco o Gretzkym je jako házení hrachu na zeď, nicméně tato rubrika musí být kompletní a tak i já o něm napíšu několik věcí, které nikoho nepřekvapí. Gretzky si v týmu zahrál se všemi předešlými kapitány, než převzal štafetu od Lee Fogolina. Když mu céčko vyšili na dres, už byl největší hvězdou NHL a v dresu Oilers odehráno 5 sezon včetně jednoho ročníku ve WHA. Gretzkyho kariéra již od začátku nabírala rychlých obrátek. Začínal ve slavné Ontario Hockey Academy v dresu Sault Ste.Marie Greyhounds, kde v 64 zápasech zaznamenal 182 bodů. Ostatně Gretzky z kanadské provincie Ontario pochází, konkrétně z města Brantford. V sezoně 1978/79, kdy bylo Gretzkymu 17 let už startoval jako hráč profesionální soutěže. Začínal ještě v dresu amerického klubu Indianapolis Racers. Po pouhých 8 zápasech už se ale stěhoval zpět do Kanady, do svého osudového klubu, do Edmontonu. Tam byl už tehdy trenérem jistý Glen Sather, osudový muž v Gretzkyho životě. V první sezoně ještě v lize WHA Gretzky zaznamenal v 72 zápasech 104 bodů. Jistě, tato liga ještě nebyla tím, kde by Gretzky mohl naplno ukázat svoje schopnosti. V sezoně 1978/79, která byla pro tuto ligu posledním ročníkem, hrálo už jen 7 týmů. Gretzkyho první klub Indianapolis skončil na posledním místě, zatímco Edmonton po základní části první, ve finále ovšem Edmonton první místo nepotvrdil a titul získali Winnipeg Jets. Poté soutěž zanikla a tři kluby – Edmonton, Québec a Winnipeg se přestěhovali do slavné NHL. Do NHL s nimi vstoupil ještě čtvrtý klub – Hartford Whalers. Ti ale ve WHA byli ještě jako New England Whalers. Troufám si říci, že kdyby se zánik WHA nestal a soutěž by pokračovala, tak by Edmonton o Wayna Gretzkyho přišel. Gretzky byl totiž stvořen pro nejlepší soutěž světa.

Již v prvním ročníku v 79 zápasech zaznamenal fantastických 137 bodů a Edmonton se probojoval i do Play Off. Gretzky nakonec v kanadském bodování skončil na druhém místě za slavným hráčem LA Kings Marcellem Dionnem kdy oba získali shodný počet bodů a Gretzky měl přitom ještě o zápas méně. V lize tehdy zářily hvězdy jako Guy Lafleur, Bryan Trottier, Bernie Federko, Mike Bossy nebo Gilbert Perreault. Všechny tyto hráče mladý Gretzky už dokázal předčít a v dalších sezonách už tomu nebylo jinak. V Edmontonu se stal hvězdou, miláčkem publika a budoucím strůjcem úspěchů. Ty přišly ale až když Gretzky převzal onu pověstnou kapitánskou pásku. Byla to sezona 1983/84 když se Gretzky konečně stal kapitánem týmu a byl také prvním, který konečně do Edmontonu dokázal s týmem získat vytoužený Stanley Cup. Do té doby byli v NHL suverénní New York Islanders, kteří dokázali nad hlavu zvednout slavný pohár čtyřikrát za sebou! Naposledy v roce 1983 jim dokonce stáli v cestě ve finále právě Oilers. Tehdy je ale Islanďané bez milosti smetli 4:0 na zápasy. Tentokrát byl ale Edmonton silnější a s Gretzkyho jako kapitánem se role obrátili. Oilers zvítězili 4:1. Byl to první Stanley Cup pro Edmonton a Wayne Gretzky ho poté zvedl nad hlavu jako první ještě třikrát.

Ten poslední byl v sezoně 1987/88. Poté se stala ona slavná výměna do LA Kings. To už je ale jiná část historie. Než Gretzky ukončil své účinkování v Edmontonu, odehrál v NHL za Edmonton 9 sezon. Ve všech vyhrál kanadské bodování klubu, ve všech se zúčastnil All Star Game, získal čtyřikrát Stanley Cup a celou řádku individuálních ocenění všech možných kategorií. Jeho nejčastějšími a nejoblíbenějšími parťáky ať v útočné formaci nebo vůbec na ledě byli jeho finské dvojče Jari Kurri, bez kterého si Gretzkyho nikdo dlouho ani nedokázal představit. Zezadu ho v útočení podporoval Paul Coffey, bodyguarda mu pro změnu dělal zlý muž Marty McSorley, ten se s ním dokonce stěhoval i do Kalifornie. V brance vždy spolehlivě stál Gretzkyho oblíbenec Grant Fuhr, s Gretzkym si zahrál ve formaci i Jaroslav Pouzar. Po jeho odchodu se “moci“ v Edmontonu ujal Mark Messier. V Edmontonu je Wayne Gretzky dodnes nejslavnějším hráčem. Jeho rekordy se nejen tam, ale vůbec v NHL jen velmi pomalu překonávají a některé z nich nejspíš nikdy pokořeny nebudou. Wayne Gretzky v Edmontonu odehrál ve WHA i NHL celkem 901 zápasů.