Neortodoxní Gustavsson by si zasloužil více prostoru

gustavsson_1280Švédský gólman Jonas Gustavsson, který podepsal letos v červenci coby volný hráč s Edmontonem jednoroční kontrakt, zatím moc příležitostí v brance Oilers nedostal. Nicméně když už se mezi třemi tyčemi objevil, zpravidla předvedl nadstandardní výkon a důvěru v něho vloženou nezklamal.

Obrovitý brankář známý také pod přezdívkou „The Monster“ se zatím objevil na ledě v 5 utkáních sezony, z toho 3 zápasy odchytal kompletní. V zápasech, v kterých nastupoval jako startující gólman, si rovnoměrně připsal 1 vítězství, 1 porážku a 1 prohru v prodloužení. Nejvíce se mu vydařily mače proti Detroitu Red Wings (2:1) a proti Minnesotě Wild (1:2pp). Švéd si zatím do statistik zaknihoval vynikající čísla – průměr obdržených gólů stlačil na hodnotu 2,00 a úspěšnost zásahů naopak vyšponoval na vynikajících 93,3 %.

Sammi Silber na webu oilonwhyte.com nenechal bez povšimnutí skvělý výkon bývalého reprezentanta Tre Kronor v utkání s Minnesotou. V prvním zápase, kdy se mohl od začátku předvést před vlastními fanoušky v Rogers Place, naplno prezentoval svůj neortodoxní styl chytání. Způsobem, který praktikoval proti střelcům Wild, se naprosto vymanil ze škatulky klasického „motýlka“ nebo „stand up“ stylu. Gustavssonovou nejsilnější zbraní v nedělním zápase byla bezesporu jeho brankářská hůl. Pomocí své hokejky naprosto bravurně zlikvidoval především samostatný únik soupeře v prodloužení. Bohužel zanedlouho poté z podobné situace padl vítězný gól Mikko Koiva. Gustavsson působí v brance velmi klidným dojmem, dokáže perfektně využívat své velké postavy k vykrývání střeleckých úhlů a celkově působí dojmem, že nedělá zbytečné pohyby navíc.

cwnrxvswgaaspgvPlusem jsou i jeho poměrně bohaté zkušenosti, což je atribut pro brankářskou rezervu naprosto ideální. Po podpisu tohoto brankáře panovaly mezi příznivci i odborníky poněkud rozporuplné pocity. Někteří poukazovali na skutečnost, že na trhu volných hráčů byly mnohem lepší varianty pro obsazení funkce záložního brankáře Edmontonu. Padala jména jako Jhonas Enroth, Al Montoya a další. Jiná skupina fanoušků by zase nejraději viděla za Talbotem mladého Laurenta Brossoita.

Dosavadní vývoj sezony ukazuje, že jednička týmu Cam Talbot má našlápnuto k tomu, aby v sezoně odchytal okolo 70 zápasů. Tempo, jaké dosud kouč McLellan svému svěřenci na postu gólmanské jedničky ordinuje, by mohlo být pro poměrně mladého a nezkušeného brankáře do určité míry škodlivé. Obzvláště s výhledem případného postupu Oilers do vyřazovacích bojů. Historie už nejednou ukázala, že pokud je první brankář během základní části přetěžován, zpravidla nezbývají síly pro kvalitní výkony v play off. Gustavsson už dokázal, že byl pro post náhradního brankáře ideální volbou. Určitě by si zasloužil a svým způsobem i potřeboval více prostoru v edmontonském brankovišti. Jistě, Talbot byl doposud skvělý, nicméně sezona je dlouhá a díky World Cupu se ta letošní hraje v doslova pekelném tempu, kdy mužstva hrají své duely takřka obden. Nechme se tedy překvapit, kdy dá šedovlasý stratég McLellan znovu povel vypustit Monstrum do akce. Bezpochyby se bude opět na co dívat.