dvorakTáborský rodák Radek Dvořák je jedním z hráčů, kteří v NHL zanechali nejvýraznější českou stopu. I když nakonec vystřídal celkem 8 klubů, což se zdá být hodně, jeho časté stěhování poznamenal hlavně závěr jeho kariéry. Ze začátku v klubech vydržel o poznání déle. Dvořák je odchovancem českobudějovického hokeje, ke kterému má dodnes blízký vztah. Během výluky v sezoně 2004/05 si za ně také po letech znovu zahrál. V NHL debutoval v sezoně 1995/96, tedy hned v prvním ročníku, který následoval po draftu. Tam byl Floridou vybrán v prvním kole celkově desátý v pořadí. Na tomto draftu je zajímavé, že Edmonton si ze svých devět výběrů vybral hned tři Čechy (Lukáš Zíb, Jan Snopek a Jiří Antonín) a také Slováka Martina Červena. Až po Dvořákovi šel na řadu Petr Sýkora, kterého si vybrali Devils z 18 místa. Sýkora si za Edmonton také zahrál, ale až rok poté, co Dvořák Edmonton opustil.

Dvořák tedy začínal na Floridě. Panthers tehdy v lize byli ještě poměrně nováčky, ale dokázali se probojovat až do finále, kde nakonec nestačili na Colorado Avalanche. Radek Dvořák za ně odehrál necelých 5 sezon a v týmu měl pevnou pozici. Z pohledu fanouška Edmontonu je zajímavost, že jedním z trenérů v prvních třech Radka Dvořáka na Floridě dělal Duane Sutter, který nyní v Edmontonu zastává funkci viceprezidenta hráčských záležitostí a pohybuje se ve scoutingu. Z pohledu všeobecného zase, že poslední dva roky byl na Floridě asistentem trenéra Slavomír Lener. Dvořák nikdy nebyl rozeným střelcem, měl ale cit pro hru, zdobila ho kvalitní rozehrávka a v NHL byl v tomto směru uznávaným hráčem. Asi proto také nakonec v nejslavnější lize na světě odehrál 18 sezon a může se pochlubit 1299 starty, což ho mezi ostatními českými hráči řadí na 4 místo za Jágrem, Hamrlíkem a Holíkem. Na samém konci roku 1999 byl vyměněn do San Jose za brankářskou legendu Mika Vernona, který si za Floridu do konce sezony zachytal, Dvořák si ale za San Jose nezahrál v jediném zápase. Sharks ho totiž obrátkou poslali k Rangers za útočníka Todda Harveyho. Cesty NHL jsou spletité a Todd Harvey si v budoucnu, tedy ve slavné sezoně 2005/06 zahrál nakonec s Dvořákem v jednom týmu, v Edmontonu.

1943239Spolu s novým tisíciletím přišla Dvořákova nová životní etapa. V New Yorku si zahrál v tehdejší početné české ekipě. U Rangers vydržel téměř čtyři sezony. Až tam se z kvalitního tvůrce hry a nahrávače stal i střelec. Jeho 67 bodů v sezoně 2000/01 bylo skvělých, i když to nikdy už nedokázal zopakovat. Během Dvořákova působení u Rangers stála na jejich lavičce celá plejáda bývalých Edmontonských hráčů a trenérů jako Glen Sather, Ron Low, Ted Green, John Muckler, Keith Acton nebo Charlie Huddy. Edmonton se okolo něj nepřímo tedy míhal už dlouho, než došlo konečně ke skutečné výměně k Oilers. A ti za něj neobětovali právě málo. Anson Carter byl totiž v Edmontonu jednou z největších hvězd. Byl ale naprosto odlišným typem hráče a oba týmy nejspíše dobře věděly, co dělají. A tak zatímco Rangers získali ryzího střelce, tak Oilers zase nahrávače. Díky této výměně se s Edmontonem navíc loučil i český obránce Aleš Píša.

Dvořák v Edmontonu dohrál sezonu a dá se říci, že na trejdu v jistém smyslu vydělal, alespoň z hokejového hlediska tedy rozhodně. Rangers totiž v té době byli všechno, jen ne zrovna kvalitním týmem, který by v lize nějak kraloval. Na play off se už dlouho dívali jen z dálky a Edmonton ho hrál téměř pravidelně. Dvořák se tedy do play off po šesti letech zase s Edmontonem podíval, i když jen krátce. Už ve čtvrtfinále byl totiž pro Oilers osudným tradiční kat Dallas Stars. Dvořák se ale nadále stal na nějaký čas plnohodnotným a také platným členem týmu. V první kompletní sezoně 2003/04 skončil v klubovém bodování dokonce druhý za Ryanem Smythem, když v 78 zápasech zaznamenal 50 bodů. V této sezoně se v Edmontonu setkal také se svým bývalým spoluhráčem z Rangers Petrem Nedvědem. Pak přišla sezona 2004/05. Vinou stávky se ale neodehrál v NHL jediný zápas. Dvořák ji strávil doma v mateřských Českých Budějovicích, které zrovna hrály až ve druhé nejvyšší lize. Dvořák se tam setkal s dalšími slavnými hráči pocházejícími z jihu Čech a společnými silami dokázali Budějovice vrátit zpět do extraligy. Dvořák ve 47 zápasech včetně play off a baráže zaznamenal 76 bodů a na návratu se podílel vrchovatou měrou.

imagesV dalším ročníku v dresu Edmontonu prožil na své poměry velmi slabou sezonu. Bylo to dáno také tím, že Dvořák byl v týmu upozaděn a nedostával už na ledě mnoho prostoru. Trenér MacTavish se tehdy spoléhal více na jiné hráče, tento tah se mu ale vyplatil. Edmonton došel až do finále, kde podlehl Carolině Hurricanes. Toto byl okamžik, kdy Radek Dvořák byl nejblíže získání Stanley Cupu. S Floridou totiž tehdy Coloradu podlehl 0:4 na zápasy, Edmonton ale vedl už 3:1 na zápasy a měl vítězství takřka v hrsti. Stanley Cup je tak trofejí, kterou i přes velmi bohatou kariéru v NHL nikdy nezískal. Po zklamání, kdy Edmontonu Stanley Cup proklouzl mezi prsty, přišel konec Dvořákovy éry v Edmontonu. Skončila mu smlouva a generální manažer Kevin Lowe mu ji už neprodloužil.

Jako volného hráče ho tehdy podepsali St.Louis Blues, kde ale zůstal pouze jedinou sezonu, než se vrátil tam, kde s hokejem v zámoří začínal. Na Floridu. A tam se po řadě neúspěchů nezdráhali Dvořákovi nabídnout novou víceletou smlouvu. A tak Radek Dvořák na další čtyři roky zůstal u Panthers. Ani jednou se s nimi ovšem do play off nedostal. Což by se mu ale nepovedlo ani s Edmontonem, který od roku 2006 až do dnešních časů play off nehrál. Dvořák si ho ale bohužel nezahrál už nikde a tak mu pachuť z finále s Carolinou zůstala vlastně až do konce jeho kariéry. V sezoně 2010/11 nakonec sezonu dohrál na několik zápasů v Atlantě a celou další sezonu v Dallasu. Poté ještě jepičí, ale úspěšné angažmá v Anaheimu, než nakonec svůj poslední ročník 2013/14 odehrál trochu paradoxně – v Carolině. Další nabídka už mu nepřišla, protože v NHL už je dnes přecejen jiný trend než býval a starší hráči si angažmá hledají těžko. Angažmá doma v České republice odmítl a tak svoji kariéru ukončil. Radek Dvořák má ve sbírce tři zlaté medaile s Českou reprezentací ze šampionátů v Norsku, Německu a Rakousku.

Statistika Radka Dvořáka v dresu Oilers:

2002/03: 12 zápasů, 4 góly, 4 asistence. PLAY OFF: 4 zápasy, 1 gól.

2003/04: 78 zápasů, 15 gólů, 35 asistencí.

2005/06: 64 zápasů, 8 gólů, 20 asistencí. PLAY OFF: 16 zápasů, 2 asistence.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *