Ohlédnutí za životním zážitkem, neboli jak jsme si splnili sen

by Jindra Karvánek

Když v médiích proběhla zpráva, že se NHL opět bude po nějaké době hrát na starém kontinentu, nastražili jsme uši. V kuloárech se navíc začalo šířit, že jedním ze dvou týmů, kteří si v Evropě na začátku sezony zahrají, budou Edmonton Oilers. Domněnky nakonec nebyly liché. Oilers byli nakonec potvrzeni spolu s New Jersey Devils a k tomu jako třešnička na dortu ještě zápas v Kolíně nad Rýnem s místními Sharks. Leon Draisaitl ostatně odtud pochází a tak vznikl nápad na tento zvláštní zápas, na který jsme se vypravili i my.

Deník výpravy

S výpravou do Kolína nad Rýnem jsme si dali sraz v hospůdce Tlustá Koala na Novém Městě. Poprvé v historii co vlastně fungujeme, jsme na sraz fanoušků Oilers nepřišli jen my, čili hoši z redakce, ale pomalu se začali trousit i první přespolní 😊 Dali jsme pár piv na kuráž na dlouhou cestu před námi a téměř všichni nějak vybaveni a oděni do barev Edmontonu jsme vyjeli vstříc Kolínu.

Po delší a ne moc pohodlné cestě (což ale není chyba cestovky, prostě dlouhá cesta busem…) jsme ráno dorazili na místo činu. Před námi bylo krásných 9 hodin volného času do zápasu a bylo nám šetrně oznámeno, že jsme se akorát trefili do státního svátku sjednocení Německa a že skoro všechny obchody budou zavřené. 😊 No co, no nic.. Vydali jsme se nejdříve k Lanxess Aréně, kde jsme si pořídili několik fotek. Zatímco všichni nevzrušeně debatovali, nikdo (až na mě) si nevšiml tříčlenné nenápadné skupinky starších pánů, která okolo nás prošla. Byli to prezident Oilers Bob Nicholson, viceprezident hokejových operací a hokejová legenda Craig MacTavish a generální manažer a prezident hokejových operací Peter Chiarelli. Koho by také napadlo, že člověk bude stát na chodníku a takové velikány tam náhodou potká? Stalo se ale. Náš rychlonožka Kuba natáhnul krovky, dohnal ještě Petera Chiarelliho, požádal ho o foto a ten nám ochotně a s úsměvem vyhověl. Toto setkání jsme poté sdíleli na našich facebookových stránkách a k našemu překvapení jsme ho postupně našli i na oficiálních Twitteru, Instagramu a poté i formou blogu i přímo na internetových stránkách Edmontonu Oilers. Máme z toho samozřejmě velkou radost, že jsme zase o krok blíže kontaktu s naším klubem a také proto, že se o nás ví. My se budeme samozřejmě dále snažit zlepšovat tak jako dosud a snad i samotný klub jednou ocení naši nezištnou práci. 😊

No ale zpět na zem. Po tomto příjemném a nečekaném setkání jsme se vydali na prohlídku města, které má pěkné historické centrum v čele s katedrálou sv.Petra. Katedrála je jedna z největších staveb tohoto druhu na světě a je to opravdu neuvěřitelná stavba. Její návštěva musí dýchnout na každého a také my jsme se tam hodnou chvíli zdrželi. Největším klenotem je bezesporu relikviář s ostatky svatých Tří králů Kašpara, Melichara a Baltazara. Poté jsme se vydali za trochu jinou kulturou a sice za místním pivem. V Kolíně nad Rýnem je hned několik pivovarů, tři z nich jsme ochutnali a jeden i navštívili. Kvalita sice není oproti Bavorským pivům nijak závratná, Německé pohostinství je ale na vysoké úrovni a myslím, že jsme si to užili.

Když jsme se přesunuli před stadion, tam už byl čilý ruch. Lidé v dresech Kolína nad Rýnem, Edmontonu, ale i jiných klubů NHL (napočítali by jsme určitě více než polovinu různých týmů z celé ligy) si užívali předzápasovou atmosféru. Před stadionem byly různé souteže o dresy a občerstvení, mezi davem pobíhal Edmontonský maskot Hunter, se kterým si všichni pořizovali fotky. Také uvnitř stadionu už bylo nabito. Nejvíce u fanshopu Oilers, kde něco ukořistit a dostat se vůbec dopředu, rovnalo se boji vskutku ne moc vzdálenému jako ten, co se odehrává obvykle na ledě. Po nakoupení triček jsme se přesunuli na místa. Aréna je opravdu nádherná a úplně v klidu může konkurovat těm, kde se hraje pravidelně NHL, některé starší určitě i předčí. Místa jsme měli úplně nahoře, kde ten zážitek nebyl takový jak by se slušelo. Když ale na led vyjeli Oilers, pochyby byly tatam a i oči zvlhly. Oilers nastoupili prakticky v kompletní sestavě, takže vše bylo v pořádku. Aréna byla vyprodaná, jen přesně veprostřed byl vyhrazen volný prostor, zřejmě VIP.

 

Již od začátku bylo jasné, že nepůjde pouze o exhibici, protože Kolínští Sharks na Edmonton vlétli bez bázně a hany a Oilers, kteří začali poměrně vlažně, museli trochu zapnout obrátky. Ve 12 minutě šli také do vedení a – bylo to symbolické. Možná až moc – o branku se postarali totiž oba Němci v sestavě Oilers. Nahrával Leon Draisaitl, zakončoval Tobi Rieder. Hala jásala celá. Jak fanoušci domácích, tak hostů… Domácí fanoušci byli skvělí a hala by se asi dala rozpůlit takřka rovným dílem na fans domácích a fans Oilers. To byli převážně Němci v dresech Oilers, pravděpodobně z ostatních měst Německa. Ale i domácí fandové dokázali Oilers ocenit. Atmosféra byla prostě přátelská.

Když jsme si všimli, že volný prostor v hledišti, který se zdál být předtím nedostupný – takřka u kluziště – se pomalu zaplňuje, řekli jsme si, že to zkusíme také a dostaneme se na druhou třetinu blíž. Povedlo se a pak už jsme měli vše jako na dlani. Také domácí měli radost, když se jim ve 22 minutě podařilo vyrovnat. Oilers šli ale opět do vedení v 28 minutě zásluhou Lucice, který se trefil v přesilovce. Hodně vidět byla první formace Nugent-Hopkins – McDavid – Rattie, která domácím hráčům pořádně motala hlavu.

Ve třetí třetině, ve 45 minutě Sharks opět vyrovnali, ale o pouhých 20 vteřin později opět strhla vedení na stranu Oilers vycházející hvězdička Ty Rattie. Poté jakoby Oilers ubrali plyn – oni celý zápas hráli o stupínek níže než domácí Sharks, co si budeme povídat – a v 53 minutě bylo z přesilovky opět vyrovnáno. Zápas šel do prodloužení. Nutno dodat, že zaslouženě a asi si to v hale v ten moment přál každý aby nebyl ani jeden z týmu  vtomto zápase poražen. Alespoň ne v základní hrací době. V prodloužení rozhodl Ryan Strome a bylo po všem. Po konci zápasu následovala velká děkovačka, zejména rodák z Kolína nad Rýnem Leon Draisaitl si vše moc užíval. Co k zápasu… Oilers určitě umí zahrát lépe, ale musíme si uvědomit, že stále nešlo o ostrý start v NHL a aby se v takovémto zápase někdo zranil, to by bylo to nejhorší. Kdybych měl někoho vyzdvihnout, tak už výše jmenovanou první formaci, dále neúnavně bojujícího Kailera Yamamota, mladé obránce Ethana BearaEvanem Bouchardem, kteří jsou opravdu velmi blízko tomu stát se již pevnou součástí prvního týmu. S přehledem hrajícího veterána Jasona Garrisona, který si také řekl o smlouvu a je již pevnou součástí soupisky Oilers. A v neposlední řadě brankáře Mikko Koskinena, který za góly nemohl, naopak ukázal, že v něm je potenciál a že je kvalitním brankářem. Jak to ale vše bude doopravdy, to se ukáže až začne NHL.

Co dodat… Cesta zpět do Prahy proběhla  v klidu a bez problémů. Výjezd jsme si moc užili, byl to zážitek dotknout se nějakým způsobem NHL, ať už v rámci Global Series jako tady. Viděli jsme na vlastní oči své hrdiny, svůj tým, který milujeme a to se už nikdy nevymaže, protože komu z Evropy se v rámci možností povede vidět SVŮJ oblíbený tým NHL? Chtěl bych vyzdvihnout skvělou práci agentury Czech Sport Travel, která zájezd organizovala. Dále poděkovat všem fanouškům Oilers, kteří vyrazili s námi, ať už známí nebo neznámí, protože jsme se s mnoha s nimi seznámili a doufáme, že se aktivně zapojí do toho malého rybníčku jménem Edmonton Oilers Cz/Sk a připojí se k nám. Ať už formou nějaké spolupráce jako je samotné přispívání články, nebo se třeba k nám připojit, když děláme pravidelné (cca půlroční) srazy fanoušků Edmontonu a Calgary u pivka v nějaké hospůdce.

Doufáme, že nám nadále zachováte přízeň ať už na našich internetových stránkách www.edmontonoilers.cz tak facebookových stránkách Edmonton Oilers Cz/Sk. A jak jsem psal, pokud by nám někdo z Vás chtěl pomoci se psaním, budeme jenom rádi. Děláme všechno v šesti lidech a při práci to není sranda zajistit pravidelný servis tak, abychom stále přinášeli veškeré nové informace a nezklamali Vás. A to bychom moc neradi, i když někdy to vzhledem k zaměstnanosti nás všech nejde podle představ. Všichni jsme nějak začínali a všichni jsme ryzí amatéři, žádní profesionální novináři. Pokud bude mít někdo zájem, napište nám a se vším pomůžeme 😊

Za redakci Tomáš Šimek. A spolu se mnou Jindra Karvánek, David Novotný, Jirka Smitka, Kuba Duda a Přéma Bartoníček.