Kapitáni Oilers – 2.díl – Messier, Lowe, MacTavish

by Tomáš Šimek

Oilers v DevilsMark Messier

Když byl Wayne Gretzky vyměněn do Los Angeles, některým fanatickým fanouškům Oilers se zhroutil svět. Oilers byli náhle bez lídra. Gretzky přivedl v NHL stále ještě mladý tým ke čtyřem Stanley Cupům a nikdo si tehdy Edmonton bez něj nedokázal představit.Tehdejší majitel klubu Peter Pocklington to ale viděl jinak než většina hokejové veřejnosti, Gretzkyho vyměnil a tak týmu nezbývalo než se obejít bez svého vůdce a Gretzkyho adekvátně nahradit, i když bylo jasné, že to je vzhledem ke Gretzkyho kvalitám asi utopie.V nové sezoně nikterak překvapivě dostal kapitánské céčko Mark Messier, který byl vynikajícím hráčem, ale stále byl v Gretzkyho stínu. Být v jeho stínu ale není samozřejmě žádná ostuda. Mark Messier je Edmontonský rodák. Draftován byl až ve 3. kole ze 48 místa. Před ním byli draftováni například Kevin Lowe z 21 místa nebo Paul Reinhart, který je otcem nynějšího hráče Oilers Sama Reinharta. Navzdory tomu Messier nastoupil už od první sezony Oilers v NHL do základní sestavy. Ve své první sezoně se ještě rozkoukával, ale od té druhé už začala jeho kariéra nabírat obrátky. V roce 1982 už se zúčastnil svého prvního All Star Game. Tak jako Gretzky měl nerozlučného parťáka v Jarim Kurrim, tak i Messier si brzy našel toho svého. Byl to Glenn Anderson, se kterým hrál drtivou většinu své kariéry v Edmontonu a tihle dva vytvořili obávané duo. I když vstřelil i velké množství gólů, byl Messier hlavně vynikající tvůrce hry a rozený lídr. Anderson naproti němu byl spíše typickým kanonýrem a zakončovatelem. Přes Messierův nesporný obrovský podíl na všech tehdejších úspěších Oilers byl hlavní zájem fanoušků i médií opřen hlavně na hlavní hvězdu Gretzkyho. Po jeho výměně se čekalo, jak se s novou situací popere stávající kádr. Psala se sezona 1988/89. Edmonton obhajoval Stanley Cup, který získal z posledních pěti let čtyřikrát. S novým kapitánem v čele Markem Messierem se ale obhajoba nevydařila. Edmonton byl vyřazen už ve čtvrtfinále týmem Los Angeles Kings. V jejich sestavě nebyl nikdo jiný než Wayne Gretzky, který byl i jejich kapitánem. Jen pro zajímavost, ani Gretzky se svým novým týmem tehdy daleko nedošel. Již v semifinále konference Kings smetli 4:0 na zápasy pozdější vítězové Stanley Cupu, Calgary Flames. Nyní se zdálo, že tým bez Gretzkyho už nebude schopen svých dřívějších výsledků. Prognózy se ale nevyplnily.

V sezoně 1989/90 tým ještě držel pohromadě. Messier zaznamenal své životní bodové maximum, když získal 129 kanadských bodů a s přehledem vyhrál klubové bodování. V týmu stále ještě zářili i Kurri s Andersonem. V týmu byli i Češi Petr Klíma s Vladimírem Růžičkou. Nesnáz tým potkala ale v brankovišti. Grant Fuhr byl obviněn z užívání kokainu a vynechal 59 zápasů. Tehdejší dvojka týmu Bill Ranford ale ukázal, že se s ním musí počítat, podával tehdy skvělé výkony a Edmontonu obrovskou měrou pomohl k zisku Stanley Cupu. Ranford se poté na dlouhou dobu stal jedničkou Oilers. Edmonton tedy vyhrál svůj pátý Stanley Cup. Bez Gretzkyho a s Messierem v čele. Právě on jako první zvedl pohár nad hlavu a bylo to pro něj jistě zadostiučinění a také vystoupení z Gretzkyho stínu. Tehdy možná ani netušil, že dalšího úspěchu se s Edmontonem už nedočká. V sezoně 1990/91 Oilers vypadli ve finále konference s Minnesotou North Stars a pro Messiera to byl i jeho konec v Edmontonu. Na vině tehdy byly spory s vedením týmu kvůli výměnám tehdejších opor – Kurri už byl tehdy pryč, odešel Anderson, Huddy i Fuhr. Oilers se potýkali navíc i s finančními problémy. Messier byl během okurkové sezony před novou sezonou vyměněn do New Yorku Rangers. Tam v roce 1994 vyhrál svůj šestý Stanley Cup, rovněž v roli kapitána týmu. Bylo asi osudové, že tehdy spolu s ním v týmu byli i jeho parťáci z Oilers Anderson, Lowe, MacTavish, Beukeboom, Graves a Tikkanen. Messierovo číslo dresu 11 je vyřazeno ve třech klubech. U Oilers, Rangers a také Canucks, kde na přelomu tisíciletí Messier odehrál tři sezony a i když byl tehdy už jen spíše stínem sám sebe, stal se miláčkem publika ve Vancouveru a dodnes na něj tamní lidé nezapomněli. Mark Messier je jednou z největších legend NHL. Dodnes trůní na druhém místě historických tabulek v kanadském bodování hned za Gretzkym. I když letos bude s největší pravděpodobností překonán Jaromírem Jágrem. Messier se i v současnosti pohybuje v okolí svých bývalých klubů a v Edmontonu často komentuje hokejové dění. Několikrát se jeho jméno objevilo v souvislosti s obsazením funkcí v realizačním týmu. Zatím ale k ničemu nedošlo, tak uvidíme, jestli se Messier někdy v budoucnu znovu připojí k organizaci Oilers. Mark Messier za Edmonton v NHL odehrál celkem 1017 zápasů.

Kevin Lowe

Po Marku Messierovi převzal žezlo a kapitánské céčko dlouholetý obránce Kevin Lowe. Do NHL nastupoval rovněž v sezoně 1989/90. Lowe je rodákem z provincie Québec, už v juniorské soutěži vynikal nad ostatní, jako obránce vynikal vysokou produktivitou. V Edmontonu byl ale naopak právě on ryze defenzivním specialistou a nebyl na ledě od toho, aby získával body, ale aby naopak zabraňoval ostatním v jejich získávání. Lowe byl známý svoji obětavou hrou a nad své osobní statistiky vždy povyšoval hru pro tým. Spolu s Messierem získal s Edmontonem všech pět Stanley Cupů a ten šestý rovněž získal s Rangers, jak už jsem psal ve článku výše. Kevin Lowe byl Edmontonem vybrán v prvním kole draftu z 21 místa. Také on byl pravidelným účastníkem výběrů All Star Game. I když byl od začátku jedním z lídrů týmu, pozornost byla upnuta přirozeně spíše na jiné hráče, ale Lowe stejně vždy odváděl nejlépe svoji práci, jak nejlépe uměl. V Edmontonu byl kapitánem v sezoně 1991/92. Tehdy byl kádr obhájce Stanley Cupu už značně okleštěn a téměř všechny hvězdy byly pryč. I tak se ale Oilers probojovali až do ve finále konference. Tam ale jejich cesta skončila, když dostali nakládačku 4:0 od Chicaga. Po sezoně odešel i poslední z pamětníků zlaté generace. Kevin Lowe tak byl kapitánem jen jednu sezonu. Putoval k Rangers za svými ostatními bývalými spoluhráči a strávil tam čtyři sezony, během nichž vyhrál Stanley Cup, aby se v sezoně 1996/97 opět vrátil do svého mateřského klubu. Zde ještě odehrál dvě sezony. V té druhé to ale bylo jen 7 zápasů zapříčeněných nemocí, která ovlivnila jeho rovnováhu na ledě a Lowe nebyl schopen dál v aktivní kariéře pokračovat.

Lowe se ale záhy do hokejového dění v Edmontonu opět zapojil a to hned v následující sezoně 1998/99, kdy byl Glenem Satherem angažován jako asistent trenéra Rona Lowa. Pro zajímavost – druhým asistentem byl Ted Green, který byl u všech Stanley Cupů Edmontonu jako asistent Glena Sathera a Johna Mucklera a byl Loweův trenér po 9 let a po této sezoně i jeho asistentem. Kevin Lowe se totiž pro sezonu 1999/00 stal hlavním trenérem Oilers. Žádnou další už ale nikdy nepřidal. Po této sezoně v klubu skončil dlouholetý trenér a manažer Glen Sather a Kevin Lowe zaujmul na dlouhá léta jeho místo. Jako trenéra angažoval svého kolegu Craiga MacTavishe, který se po Loweho odchodu k Rangers stal také dalším kapitánem Oilers. Lowe byl generálním manažerem do roku 2008, v pozici ho vystřídal Steve Tambellini a Lowe se přesunul na pozici prezidenta hokejových operací. Po rozsáhlých personálních změnách před minulou sezonou, byl Lowe nahrazen Peterem Chiarellim. Kevin Lowe v managmentu ale nadále zůstává v pozici viceprezidenta. Kevin Lowe drží rekord klubu v počtu odehraných zápasů. V dresu Oilers jich odehrál celkem 1209.

Craig MacTavish

Než MacTavish přišel do Edmontonu, odehrál 5 slušných sezon v Bostonu. V sezoně 1982/83 si s Bruins zahrál finále konference, kde tehdy Medvědi prohráli s pozdějším šampionem New Yorkem Islanders, kteří ve finále smázli Edmonton 4:0 na zápasy, ale byl to tehdy konec jejich série, protože poté začala éra Oilers. Craig MacTavish do Edmontonu přišel v roce 1985 a to poté, co celou předchozí sezonu strávil ve vězení za zabití ženy při autonehodě. MacTavish tehdy řídil pod vlivem alkoholu. Boston o něj poté ztratil zájem, laso mu ale hodil Glen Sather a MacTavish se mu odvděčil jaksepatří. Edmonton Oilers se totiž od té doby stali pro MacTavishe osudovým klubem. Spolu s nimi získal tři Stanley Cupy a poté, co byl v roce 1992 vyměněn do Rangers stávající kapitán Kevin Lowe, stal se po něm šestým kapitánem v historii klubu právě srdcař MacTavish. Ten nikdy nebyl rozeným střelcem, nikdy nevyhrával kanadské bodování, byl ale platným hráčem v osobních soubojích, uměl hrát tvrdě a do hry vnést i klid. Nepochybné jsou i jeho vůdcovské schopnosti, i díky nim se stal kapitánem. Ne ale právě úspěšným.

Ve své první sezoně v této roli – 1992/93 se Oilers poprvé v historii klubu neprobojovali do Play Off. To bylo samozřejmě velké zklamání, ale ještě se v Edmontonu nepanikařilo. To se stalo až v sezoně následující. MacTavish byl stále kapitánem. Oilers ale měli velmi špatný vstup do sezony, když z 24 zápasů dokázali vyhrát pouze ve 3. Trenér Ted Green se tehdy pakoval a manažer Glen Sather po něm do konce sezóny převzal funkci trenéra. Sezónu už ale nezachránil a Oilers opět zůstali před branami Play Off. Jen pro zajímavost – v této sezoně za Oilers odehrál svých 22 zápasů i současný asistent trenéra Ian Herbers. Velké množství hráčů se tehdy stalo nijak překvapivě obětmi různých výměn a ty neminuly ani MacTavishe. Ke konci sezony byl vyměněn kam jinam než do Rangers za svými bývalými spoluhráči a i když tam přišel v závěru sezony, Play Off odehrál celé a na jeho konci zvedl nad hlavu Stanley Cup, tedy svůj čtvrtý. Poté už se opět stěhoval, odehrál po dvou sezónách ve Philadelphii v St.Louis ukončil ve svých 39 letech kariéru hráče.

Jeho odchodem z kluzišť NHL skončila ale také jedna epocha. MacTavish byl totiž posledním mohykánem, který nastupoval v NHL bez helmy. Mít v zápase helmu už bylo tehdy pravidlem a žádný mladý hráč už toho nesměl využít. MacTavish ale podle staré profesionální smlouvy mohl ještě takto svoji kariéru dohrát. Hned poté, co v sezoně 1996/97 kariéru hráče ukončil, v té další už stál na druhé straně, tedy na lavičce New Yorku Rangers jako asistent svého bývalého trenéra v Edmontonu Johna Mucklera. Tehdejší propletenost mezi kluby Rangers a Oilers byla vůbec zajímavá. Druhým Mucklerovým asistentem byl totiž dlouholetý asistent Billy Moores, který se v Edmontonu dlouhodobě věnuje také scoutingu. Příští rok byli spolu s MacTavishem asistenty další bývalí hráči Oilers Keith Acton a Charlie Huddy, oba v Oilers poté i trénovali. Po těchto dvou ročnících – v sezoně 1999/00 byl jmenován trenérem Kevin Lowe a MacTavish se stal jeho asistentem. Poté, co Lowe zaujmul místo generálního manažera po Glenu Satherovi (jak už jsem psal ve článku výše), MacTavish povýšil na hlavního trenéra a byl jím po dlouhých 8 let až do roku 2009, kdy jej Steve Tambellini propustil. Craig MacTavish se do klubu poté vrátil v roce 2013, kdy se stal viceprezidentem hokejových operací a generálním manažerem. To bylo až do rorku 2015, kdy byli spolu se svým dlouholetým souputníkem Kevinem Lowem nahrazeni najednou Peterem Chiarellim. MacTavish stejně jako Lowe v týmu ale nadále zůstává jako viceprezident hokejových operací a pravá ruka Chiarelliho. MacTavish byl také tím, kdo na draftu uvítal Connora McDavida. Craig MacTavish za Oilers odehrál celkem 814 zápasů.

Dodatek…

Během kapitánování Wayna Gretzkyho a Marka Messiera měla Céčko na dresu několikrát ještě další Edmontonská legenda a to Glenn Anderson. Nestal se ale nikdy kapitánem oficiálním.