Magický Talbotův kulich. Oilers zazářili pod otevřeným nebem

kulich-talbot240x141Pamatujete si ještě utkání s Buffalem? Po tomto zápase se snesla vlna kritiky hlavně na Cama Talbota. Nicméně od té doby, tento novopečený otec, vystavěl před svou svatyní mohutnou zeď. O tom, jak kvalitní práci vykonal, se včera přesvědčili hráči Winnipegu. Byl to právě Talbot, kdo má nejvyšší zásluhu na tom, že si z nedělního Heritage Winter Classic hráči vezou nejenom skvělý zážitek, ale i dva velmi cenné body.  A mimochodem, Edmonton jich nasbíral už deset. Nejvíce z celé ligy.

Edmonton vede ligu! Ne, nezbláznil jsem se. Je ale pravda, že kdybych neměl důkaz v podobě ligové tabulky, tak bych asi už byl ve svěrací kazajce. Takový vstup do soutěže Oilers nepamatují. Co za tím stojí? V první řadě, spolehlivý brankář. Byl to včera on, kdo dovedl mužstvo z ledové Alberty k vítězství, a neměl to inu jednoduché.  Hned v úvodu utkání ho pořádně protáhli Jets několika jedovatými střelami. Obecně, Winnipeg se chtěl předvést, a začal dost zostra. Své by mohli vyprávět Oscar Klefbom a Jesse Puljujärvi. Oba v úvodu schytali tvrdé hity. V první třetině to byli právě Jets kdo určovali tempo zápasu, Oilers jako by se nemohli dostat pořádně do hry. Ostré slunce, které panovalo od počátku utkání, a kvůli němuž se muselo začínat o dvě hodiny později, svědčilo spíše hráčům z Manitoby. Nicméně jak už jsem zmínil, v brance stál Cam Talbot, na kterého domácí recept nenašli. A tak se šlo do kabin za bezbrankového stavu.

Milan Lucic se vyjádřil k první třetině: „Domácí měli výborné šance v počátku utkání, hodně krát nás přečíslili. Dali jsme jim hodně prostoru, a některé z těch šancí snesli nálepku gólové. Naštěstí Cam to pochytal a udržel nás svými fantastickými zákroky ve hře“

Do druhé třetiny už Oilers nastoupili s větším důrazem a vypracovali si několik slibných šancí. Mírný tlak hostů překazil, až hloupým krosčekem za vlastní brankou Darnell Nurse. To ještě netušil, že domácím Jets zadělal na problém. Jistě si ještě pamatujete domácí přípravné utkání s Winnipegem, kde Oilers vstřelili v jednom oslabení dvě branky. Myslíte si, že se Jets poučili? Ani omylem. Po chybné přihrávce se k puku dostal Mark Letestu, a tváří tvář Hellebuyckovi poslal puk mezi jeho nohy. Tento hráč sice nechodí na přesilovky, nicméně mu to očividně nevadí. Branky střílí z této herní situace. S přípravnými utkáními, už je to jeho třetí branka v oslabení v letošní sezoně. I takové hráče potřebujeme. Svědčí to o tom, že momentálně v Edmontonu panuje silný týmový duch, a pokud je třeba, lámou chleba hráči čtvrté formace. Jestli si myslíte, že Winnipeg se konečně poučil, opět jste se hluboce zmýlili. Po chybné rozehrávce se ještě v témže oslabení dostal k puku McDavid, a svými rychlými bruslemi, ale hlavně šikovnými rukami se protáhl kolem mantinelu přes domácího obránce, a naservíroval na stříbrném podnose puk pro Darnella Nurse, jenž se zrovna vracel z trestné lavice. Ten nabídnutou šancí nepohrdl, a připsal si první branku v sezoně. I nadále byli Oilers lepším týmem, a případné pokusy domácích likvidoval spolehlivý Talbot. Že i Edmonton umí hrát tvrdě, ukázal Milan Lucic, který rozdal pár tvrdých hitů. Má jich momentálně nejvíc z týmu Oilers. V závěru třetiny navýšil skóre Kassian, a do kabin se šlo za stavu 0-3.

Kdykoliv jdete do třetí třetiny s vedením, je to svým způsobem výzva. Za nepříznivého stavu 0-3 nemáte co ztratit. Můžete si dělat, co chcete.  Ale když se vede, svádí to týmy k dohrání zápasu lehkovážně. To ale neplatilo dnes pro nás. Hráli jsme pořád tvrdě a drželi se herního plánu. Hodně to vypovídá o naší přípravě, o tom jak jsme se herně zvedli.“ shrnul Darnell Nurse .

Před zápasem a během přestávek, vyplňovali zábavu lidem zpěváci a kapely. Mimo jiné i Sum 41. To ale jako by lidem nestačilo, a během třetí třetiny začali tribuny docela řídnout. Fanouškům pomalu docházela víra ve vítězství. Asi už zapomněli na zápasy s Hurricanes a Maple Leafs, kdy se jim podařily fantastické obraty. Tento vykřičník visel i nad Oilers. Nicméně nic z toho se nestalo. Edmonton hrál zodpovědně a vedení si hlídal. Dokonce si zahrál konečně i přesilovou hru, a to hned dvojnásobnou.  Skórovat ale nedokázal, stejně tak ani v závěru při hře bez brankáře hráči domácích. Edmonton si tak dokráčel k pátému vítězství v sezoně a k vedení v západní konferenci.

Jednoznačně nejlepší, byl v zápase Cam Talbot. „Každý večer udělá několik velkých zákroků, obzvlášť v první třetině nás vyloženě podržel. To nám dalo šanci ve druhé třetině rozhodnout. Poslední tři zápasy, byl základem našeho úspěchu. Dodává nám obrovskou jistotu.“ doplnil Nurse. Po návratu do sestavy zahrál velmi dobře i Jesse Puljujärvi, který měl několik šancí skórovat. Výborně bruslil, a je dost možné, že přece jen nebude muset na farmu. Nabízí se otázka, co je pro něj nejlepší varianta.

Winnipeg – Edmonton 0:3 (0:0,0:3,0:0)

30.Letestu SH, 31. Nurse (McDavid, Kassian), 38. Kassian (Pouliot, Nuggent-Hopkins)