Hokejový cestovatel Petr Nedvěd je dalším českým hráčem se zkušenostmi z Edmontonu, na kterého se tentokrát podíváme. Nedvěd hrál v Edmontonu dokonce dvakrát a to nejdříve v roce 2004 a poté ještě 2007. 

Nejdříve ale zpět k jeho hokejovým začátkům. Petr Nedvěd je rodák z Liberce. Byl dalším z řady sportovců, kteří se rozhodli kvůli poměrům v zemi emigrovat do Kanady a to na začátku roku 1989. Štěstí zkusil v juniorské WHL v Seattlu a dokázal se velmi rychle adaptovat na zámořský hokej. Jeho 145 bodů v 71 zápasech o tom svědčí. Také se to projevilo na následujícím draftu, kde byl vybrán domácím týmem Vancouverem Canucks. Právě Vancouver totiž tento rok draft hostil. Jedničkou draftu se stal pozdější slavný útočník Owen Nolan. Na 5 místě Jaromír Jágr. Za sebou Nedvěd na draftu tehdy nechal i taková esa jako Keith Tkachuk nebo Martin Brodeur. Ještě pro zajímavost – tento ročník si Edmonton v pozdějších kolech draftu vybral i trio českých hráčů Roman Mejzlík, Richard Žemlička a Petr Kořínek. Petr Nedvěd naskočil do NHL hned v následující sezoně. To se mu ještě příliš nedařilo. Prorazil až o dvě sezony později, kdy už dokázal získat 71 bodů v 84 zápasech. Za Canucks nastupoval i s Jiřím Šlégrem, který byl poté vyměněn do Edmontonu. Další ročník, tedy 1993/94 ale už ve Vancouveru nezačal. Nedohodl se s Vancouverem na smlouvě a tak začal nastupovat za Kanadský národní tým. Svoji “novou“ vlast reprezentoval i na Olympijských hrách v Lillehameru, odkud si odvezl stříbrnou medaili. Zde ve čtvrtfinále nastoupil proti České republice. Kanada tehdy vyhrála 3:2.

Nedvěd byl poté konečně z Vancouveru vyměněn a tak jeho kariéra v NHL mohla pokračovat. Jeho novým klubem se stalo St.Louis. Tam pouze dohrál sezonu a stěhoval se znovu, tentokrát k Rangers. Na debut v jejich dresu si ale musel několik měsíců ještě počkat, protože sezona 1994/95 začala výlukou. I U Rangers ale vydržel pouze sezonu a opět putoval dále, do Pittsburghu. Zde se sešel v jednom mužstvu i s Jaromírem Jágrem a Nedvěd zde zaznamenal své životní maximum, což bylo 99 bodů. Společně s Penguins navíc postoupil zatím v play off nejdále ve své kariéře, do finále konference. Zde Pens nestačili na Floridu. Stanley Cup ale nakonec vyhrálo Colorado. Poté, co se opět nedokázal domluvit na smlouvě, zahrál si několik zápasů za Spartu Praha, aby poté opět zkoušel štěstí v zámoří. V roce 1999 byl vyměněn do svého bývalého klubu New York Rangers a zde poté vydržel své nejdelší období – téměř 5 sezon. V té první 1999/00 se setkal s trenérem Charliem Huddym, který tu byl k ruce Johnu Mucklerovi. S Huddym se setkal i o necelých 5 let později v Edmontonu, když už byl Huddy asistentem trenéra MacTavishe a potřetí i v jeho druhé Edmontonské štaci.

Petr Nedvěd byl v Rangers spolehlivým hráčem se slušnou produktivitou. Bylo to ale v období útlumu Rangers a jejich ústupu z předních pozic, které od zisku Stanley Cupu v roce 1994 postupně vyklízeli. Jaká paralela s Edmontonem, kterému se “dařilo“ v tomto směru velmi podobně. Dokonce kostra týmu byla tvořenaspoustou hráčů z Edmontonu, o realizačním týmu nemluvě. Po několika slušných sezonách byl Petr Nedvěd vyměněn a zde se dostáváme konečně k jádru pudla. Jak jsem již psal, Edmonton na tom nebyl právě lépe než Rangers a rovněž se pohyboval za postupovými příčkami. Přesto generální manažer Kevin Lowe uskutečnil se svým protějškem Glenem Satherem obchod, kdy se zbavil několika mladých prospektů výměnou za zkušeného Petra Nedvěda spolu s brankářem Jussim Markkanenem, který byl u Rangers ani ne rok poté, co ho tam vyměnil kdo jiný než opět Edmonton. Markkanen se tedy vracel zpět na místo činu a měl za Oilers odchytat ještě poměrně slušnou porci zápasů. Jiné to bylo u Nedvěda. Odehrál zde závěr sezony, který nebyl špatný. V 16 zápasech v Edmontonu zaznamenal 15 bodů. Čili pěkný počin. Jak jsem ale již psal, Edmonton zůstal za branami play off a Nedvěd zde skončil také. A nejen zde.

Další sezona 2004/05 se totiž v NHL nerozběhla vůbec kvůli stávce a Petr Nedvěd se tak podruhé vrátil domů do České republiky a znovu do Sparty. Zde odehrál celou sezony včetně play off, ale Sparta vypadla už ve čtvrtfinále s Vítkovicemi. Během výluky hráli v extralize téměř všichni legionáři z NHL, Nedvěd mezi nimi ale v bodování nedominoval. Pro zajímavost – bodování play off extraligy vyhrál Nedvědův spoluhráč z Edmontonu Aleš Hemský. Po skončení výluky Nedvěd podepsal ve Phoenixu, kde vydržel pouze 25 zápasů, než byl vyměněn do Philadelphie. Zde už pouze živořil a jeho někdejší výkonnost byla tatam. A když se Nedvěd potupně dostal až na farmu do AHL, nebylo nakonec překvapení, když ho Flyers během sezony umístili na waiver. Odtud si ho ale překvapivě stáhnul Kevin Lowe opět do Edmontonu, aby zde byl opět na konec sezony nápomocen. Nedvěd tu rozšířil v Edmontonu nezvykle širokou Českou kolonii ve složení Hemský, Šmíd a Hejda. Cituji Kevina Lowea z tehdejšího rozhovoru pro tisk: “Líbil se nám, když za nás hrál minule. Naposledy to bylo dobré a my si myslíme, že nám opět může pomoci.“ Bohužel to se ale nestalo. Nedvěd na své předchozí angažmá u Oilers nenavázal a v 19 zápasech zaznamenal pouze 5 bodů. Poté mu skončila smlouva a bylo jasné, že to je i jeho konec v NHL. I když za rok se nakonec ukázalo, že by se ještě mohl vrátit.

Poté, co spolu s Edmontonem opět zůstal stát pře branami play off, vrátil se potřetí do Sparty, aby zde odehrál další kompletní ročník, téměř identický jako ten předešlý. I tentokrát Sparta skončila už ve čtvrtfinále, ale bylo to pro změnu s Libercem. S klubem, kam Nedvěd od příštího ročníku přestoupil a vydržel zde už ale až do konce své kariéry. Ještě před podpisem smlouvy pod Ještědem měl ale v NHL přecejen ještě jedno malé intermezzo. Vyzkoušel si ještě zabojovat o místo v kempu Rangers. Už to ale nešlo a tak jeho posledním týmem v NHL byl nakonec přecejen Edmonton.

Od roku 2008 až do konce sezony 2013/14 hrál za svůj mateřský Liberec, kde byl po celou dobu i kapitánem týmu. V roce 2012 vyhrál dokonce kanadské bodování extraligy s 61 body, což jeho i funkcionáře českého hokeje donutilo k zamyšlení nad tím, jestli by měl reprezentovat Českou republiku na Mistrovství světa. Problém byl s administrativou, protože Nedvěd jak víme, nastupoval i za Kanadu, nakonec se ale vše podařilo a Nedvěd tak na stará kolena reprezentoval i svoji rodnou zemi. Na MS 2012 ve Finsku a Švédsku s týmem ČR získal bronz. Za Českou reprezentaci nastoupil i na OH v Soči, kde Češi skončili už ve čtvrtfinále, když nestačili na tým USA.

 

Statistika Petra Nedvěda v Edmontonu:

2003/04 – 16 zápasů, 5 gólů, 10 asistencí.

2006/07 – 19 zápasů, 1 gól, 4 asistence.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *