Kapitáni Oilers – 5.díl – Horcoff, Ference

by Tomáš Šimek

shawn-horcoff-hockey-770x470Shawn Horcoff

Když se Shawn Horcoff stal třináctým kapitánem Edmontonu Oilers, měl už zde něco odehráno a jeho volba byla celkem logická. Jako absolvent Michiganské univerzity byl Edmontonem draftován v roce 1998 ve 4 kole draftu. Šanci od trenéra Craiga MacTavishe ale dostal až v roce 2000. A zadarmo nic nedostal. Třetinu sezony totiž odehrál i na farmě v Hamiltonu. Horcoff si ale s Edmontonem zahrál i play off, kde Oilers tehdy vypadli v prvním kole s Dallasem. Příští sezonu už se natrvalo zabydlel v NHL. Horcoff byl typem defenzivně laděného útočníka. Jeho hru nezdobilo sbírání bodů, nýbrž vytváření prostoru pro své spoluhráče. Ve velké míře to bylo pro jeho dvorní pravé křídlo Aleše Hemského, se kterým odehrál po boku spoustu zápasů. Hemský ho v Edmontonu vlastně doprovázel po téměř celé jeho působení v klubu. Ve slavné sezoně 2005/06, kdy Edmonton došel až do finále Stanley Cupu ale Horcoff dokázal, že umí sbírat i body a v této sezoně si vytvořil své životní maximum. Tehdy v 79 zápasech základní části zaznamenal 73 bodů. Dalších 19 jich přidal v play off ve 24 zápasech.

Tomuto bodovému zisku se Horcoff už ale nikdy nedokázal ani přiblížit. Přesto byl pro svoji poctivou hru ceněn a jeho vliv na tým přinášely i výsledky. Od roku 2006 začal na dresu nosit Áčko, když byl k ruce kapitánům Smithovi a Moreauovi. To už také několikrát reprezentoval Kanadu, kde si rovněž nevedl špatně. A provázely ho i výsledky. Zlato si přivezl ze šampionátů 2003 i 2004 a stříbro z roku 2009. Pro zajímavost – v roce 2003 se na šampionátu ve Finsku sešla celá enkláva hráčů z Edmontonu. Spolu s Horcoffem Kanadu reprezentovali Ryan Smyth, Eric Brewer, Mike Comrie, Steve Staios a Cory Cross. Za USA hrál Marty Reasoner. Kanada ve čtvrtfinále finále porazila Švédsko, na jehož lavičce seděl jejich spoluhráč z Edmontonu, Tommy Salo.

Edmonton+Oilers+v+Toronto+Maple+Leafs+3LtjtE-HCTXlPoté, co kapitánovi Ethanu Moreauovi po sezoně 2009/10 nebyla prodloužena smlouva, tým dostal nového kapitána právě v Horcoffovi, který už měl v té době spoustu zkušeností. Jeho další působení u Oilers v roli kapitána paradoxně už provázely spíše neúspěchy. Týmu se nedařilo a Horcoff šel s výkony rovněž dolů. Navíc měl i zdravotní problémy a vynechal velkou řádku zápasů. Během okurkové sezony v roce 2013 byl po dlouhých dvanácti sezonách v dresu Oilers vyměněn a Edmonton tak přišel o jednoho ze svých nejdéle sloužících hráčů. Jeho parťák Hemský sice v klubu ještě zůstal, ale nadcházející sezonu už v Edmontonu nedokončil a byl rovněž vyměněn. Horcoff našel nové působiště v Dallasu, kde se s Alešem Hemským znovu setkal. Horcoffova kariéra v Dallasu nebyla nijak slavná. Pro své zkušenosti zde byl zástupcem kapitána, herně už to ale nebylo ono. Po dlouhých letech si ale zase zahrál play off. Poté co mu v roce vypršela smlouva i v Dallasu, opět se stěhoval dále, tentokrát do Anaheimu, kde ho čekala poslední sezona v kariéře.

To ale ještě nevěděl, že jeho kariéra bude ještě nemile poznamenána. Asi v půlce sezony u něj v krvi během pozápasového vyšetření nalezena zakázaná látka. NHL byla nemilosrdná. Horcoff dostal distanc 20 zápasů. Poté ještě sezonu dohrál a opět si zahrál i play off. Po sezoně ale svoji kariéru ukončil. Těsně také dokázal překročit tisícovou hranici zápasů v základní části ligy. Dnes pracuje pro organizaci Detroit Red Wings jako ředitel hráčského rozvoje. Shawn Horcoff za Edmonton odehrál celkem 778 zápasů.

 

downloadAndrew Ference

Se stal kapitánem v roce 2013, když byl vyměněn Shawn Horcoff. A kapitánem se stal s okázalou pompou. Ference je totiž rodák z Edmontonu a do té doby také platil za velmi dobrého a spolehlivého obránce. V roce 1997 byl draftován Pittsburghem až v 8 kole. Za Pens odehrál 4 sezony a v té druhé – 2000/01 byl jejich oporou v cestě za Stanley Cupem, kde nakonec ale podlehli v semifinále New Jersey. Pohár nakonec ale vyhrálo Colorado. Během sezony 2002/03 byl vyměněn do Calgary. I zde strávil 4 sezony a i zde byl blízko získání Stanley Cupu. Dokonce ještě blíže než v Pittsburghu, protože v sezoně 2003/04 s Flames došel až do samotného finále, kde tehdy Flames podlehli Tampě 3:4 na zápasy. Ference si ale během angažmá v Calgary vybudoval celkem slušné renomé. Hned další sezona po nešťastném finále se ani nerozběhla a Ference si tak jako většina ostatních hráčů zkusil zahrát v Evropě. Jeho tehdejší spoluhráč z Calgary Roman Turek, který se loučil se zámořskou kariérou, Ference přesvědčil k angažmá v Českých Budějovicích (kde by chtěl žít každý). České Budějovice v roce 2004 sestoupili z extraligy a pomoci vrátit se zpět se kromě Turka a jeho kamaráda Ference snažili také Václav Prospal, Radek Martínek a Radek Dvořák. Ten mimochodem v té době hrál za Edmonton. České Budějovice se díky pomoci svých legionářů z NHL vrátily po roce zpět do nejvyšší soutěže a Andrew Ference měl na postupu také nemalý podíl.

Poté se vrátil zpět do Calgary, kde pokračoval v zámořské kariéře. V roce 2007 byl vyměněn do svého osudového klubu – do Bostonu. Zde strávil nejdelší část své kariéry v letech 2006-2013 a v roce 2011 zde konečně získal vytoužený Stanley Cup. Mimo jiné i s Milanem Lucicem, se kterým si za Oilers už nezahrál, ačkoliv je stále na soupisce. Sezona 2012/13 opět začala výlukou a Ference opět putoval do oblíbených Českých Budějovic. Zde hrál mimo jiné opět s Václavem Prospalem a dalšími hráči z NHL. Tato sezona se ale nakonec rozběhla a Ference dohrával opět v dresu Bostonu. Byla to už pro něj ale labutí píseň, protože po sezoně mu skončila smlouva a v červenci ho generální manažer Craig MacTavish podepsal na 4 roky a Ference byl navíc představen i jako nový kapitán týmu. Nová éra s novým kapitánem ale nenastala. Edmonton pod novým trenérem Eakinsem pokračoval v neúspěšném trendu předešlých let a Ference byl spolu s Eakinsem a několika dalšími hráči logicky na ráně. Jeho výkony navíc nenaplňovaly očekávání. Zpočátku to ještě šlo, ale postupem času se Ference nevyvaroval výkyvů formy a ty se ke konci děly tak často, že Ference poznal dokonce i lavičku nebo tribunu, na což nebyl zvyklý.

451180992V loňské sezoně už to bylo vyloženě špatné a už během kempu bylo jasné, že Ference si místo v sestavě možná ani nevybojuje. V důsledku toho ho nový trenér Todd McLellan zbavil funkce kapitána a celou sezonu Edmonton odehrál bez kapitána jen s asistenty Eberlem, Hallem, Nugentem-Hopkinsem a Hendricksem. Andrew Ference pak odehrál pouze 6 zápasů a podrobil se operaci kyčle. Nyní je Ference stále členem týmu jako dlouhodobě zraněný a jeho smlouva doběhne po této sezoně. Ference se už k hokeji jako hráč nevrátí, protože oficiálně ukončil kariéru. V roce 2014 získal King Clancy Memorial Trophy, která se uděluje za vůdčí schopnosti na ledě i mimo led. Toto vyznamenání znamenalo pro Edmonton po dlouhé době získání nějaké trofeje, i když jen individuální. Naposledy získal stejnou trofej jiný kapitán Edmontonu Ethan Moreau. Andrew Ference si ji nevysloužil náhodou. Po většinu kariéry se věnuje charitě a v Bostonu a Edmontonu v tom pokračuje i nyní, kdy přestal aktivně s hokejem. Navíc se údajně chce věnovat i práci hráčského agenta. Andrew Ference za Edmonton odehrál 147 zápasů.

 

ryan-smyth-nhl-vancouver-canucks-edmonton-oilersV závěru sezony 2013/14, tedy během Ferencova kapitánování byl na svůj závěrečný zápas kariéry jmenován kapitánem Edmontonský hrdina a legenda Ryan Smyth. Ten ukončil svoji kariéru ve stejném klubu, jako ji začal. Smyth byl dlouholetým kapitánem Kanadské reprezentace, v Edmontonu byl dlouholetým zástupcem kapitána, celkem v 9 sezonách. Céčka se dočkal ale kupodivu až ve svém posledním zápase.

 

Connor McDavid, patnáctý kapitán Oilers… ten právě úřaduje…