Roman Hamrlík

Tomáš Šimek

Bez názvu-1Roman Hamrlík, jednička draftu roku 1992. Talentovaný Zlínský rodák byl draftován Tampou Bay hned v prvním roce jejího účinkování v NHL. Hned v první sezoně po draftu nastoupil v základní sestavě a nezklamal. Během svého dalšího působení v Tampě dokázal své ofenzivní schopnosti a stal v té době se jedním z nejuznávanějších beků v lize.

V Tampě se mu herně dařilo a vylepšoval si osobní statistiky, ale do play off se podíval jen jednou a neúspěchy ještě vyvrcholily ve spory s trenérem Terrym Crispem. V polovině sezony 97/98 se stal součástí velké výměny mezi Tampou a Edmontonem a byl tímto vlastně vysvobozen z ke konci trpěného angažmá. Nepotkal se už s krajany Šlégrem a Vůjtkem, kteří byli vyměněni ještě před jeho příchodem, zato o místo v sestavě se v té době rval mladý Ladislav Benýšek a zanedlouho byl k Oilers vyměněn i veterán František Musil. Stojí určitě i za zmínku, že v této sezoně končila svojí bohatou kariéru i dlouholetá opora a nyní prezident Oilers Kevin Lowe.

S Oilers se hned v probíhající sezoně podíval do play off a to dokonce do semifinále konference když ve čtvrtfinále vyřadili v dramatickém boji Colorado, ale dále už nestačili na Dallas, který i v dalších sezonách měl být pro Oilers prokletím. Vyvrcholením této sezony navíc měly být i olympijské hry v Naganu, kde měli poprvé startovat i hráči z NHL. Po zisku zlatých medailí se nadále zvedal kredit Romana Hamrlíka a v nadcházejících dvou sezonách se dostal s týmem do play off, kde Oilers pokaždé vypadli hned ve čtvrtfinále a s kým jiným než s Dallasem.  Po výměně Borise Mironova se stal v týmu bekem číslo jedna, byl v klubu oporou a osobností, která vynikala nejen velice dobrou defenzivní hrou, ale i podporou útoku, načež se mohl pochlubit velice slušnými statistikami.

A právě když se v Edmontonu stal jedním z leadrů a tahounů mužstva, ses stalo co nikdo nečekal. Před začátkem nové sezony byl vyměněn do Islanders. U Oilers skončil také dlouholetý generální manažer Glen Sather a dřívější Hamrlíkův trenér a chvilku i spoluhráč Kevin Lowe nastoupil na jeho místo. Jedna z jeho prvních věcí v této pozici byla právě Hamrlíkova výměna a tím skončilo jeho úspěšné působení v Edmontonu, kde byl spokojen a oblíben. Výměna ho zastihla během prázdnin v Čechách a Hamrlík z ní byl velice zklamán a roztrpčen. Nicméně i v New Yorku se stal následně oporou a dařilo se mu navázat na své výkony v dresu Edmonton Oilers.

Jeho statistika v Edmontonu se tak zastavila na v základní části odehraných 196 zápasech, 22 brankách a 81 asistencích. V play off sehrál 20 zápasů se 7 asistencemi.