Kapitáni Oilers – 4.díl – Smith, Moreau

by Tomáš Šimek

jason-smithJason Smith

Jednou z věcí, které ještě legendární manažer Glen Sather před svým odchodem z Edmontonu udělal, byl příchod Jasona Smithe. Bylo to ke konci sezony 1998/99, kdy posliloval tým před blížícím se play off a tento tah se zdál být majstrštykem. Za Smithe totiž tehdy obětoval dvě bezvýznamné volby v draftu. A ačkoliv Jason Smith nebyl nikdy hvězdou a nijak výrazně na sebe pozornost nestrhával, časem se ukázalo, že Sather v něm pro Edmonton získal velmi kvalitního a spolehlivého obránce a lídra do kabiny, který si pak po mnoho let v Edmontonu získal patřičný respekt.

downloadPojďme se ale nejdříve podívat na Smithovy začátky v NHL. Jason Smith je rodák z Calgary. Draftován byl v roce 1992 v prvním kole z 18 místa. Vybrali si ho New Jersey Devils. V tomto roce byl jedničkou draftu Roman Hamrlík, se kterým se na přelomu milénia sešel ve společné šatně Edmontonu. V New Jersey zpočátku paběrkoval. V roce 1995, kdy Devils získali svůj první historický Stanley Cup, Smith odehrál kvůli zranění pouze dva zápasy v základní části a tak se z poháru radovat nemohl. Později se v New Jersey ale uchytil. Daleko více o sobě dal ale vědět až po trejdu do Toronta, kde dostával více prostoru a byl stálým členem základní sestavy. Smith byl ryze defenzivním bekem a nevyhýbal se ani ostřejším osobním soubojům. A jak jsem již psal – v roce 1999, kdy Sather potřeboval před play off vyztužit obranné řady, přesunul se Smith do svého osudového klubu. S Edmontonem začal konečně nastupovat také v play off, což doposud (až na svou první sezonu v NHL) nezažíval. Již od další sezony 98/99 už dělal zástupce kapitána Douga Weighta, než ho od roku 2001 vystřídal ve funkci kapitána sám. V tomto období také reprezentoval Kanadu na MS v Německu. V dresu s javorovým listem tehdy nastupoval se svým kolegou z Edmontonu Ericem Brewerem. Zlato vyhrála Česká republika, proti které si také zahrál.

jason_smith_21Smith ve funkci kapitána Oilers vydržel až do roku 2007 a i když je to nejméně známý hráč, který v klubu tuto funkci zastával, dá se říci, že v novodobé historii klubu byl tím nejvýraznějším. Smith byl totiž spolehlivým kapitánem, hodně byl vidět v charitě a byl tradiční tváří klubu. Zažíval tehdy s klubem dobré i zlé, v sezoně 2005/06, kdy Edmonton dokráčel až do finále Stanley Cupu s Carolinou, Smith byl kapitánem klubu. Nebylo mu ale přáno, aby vysněný pohár získal. Smith byl kapitánem až do roku 2007. Krátce po otevření trhu generální manažer Kevin Lowe vymyslel trejd s Flyers, jehož součástí byla i dlouholetá opora klubu Smith. Spulu s ním k Flyers putoval talentovaný Joffrey Lupul, který se v Edmontonu nechytil. Opačným směrem šel veterán Geoff Sanderson, který šel do Edmontonu už jen dohrát svoji kariéru a také později kvalitní bek Joni Pitkanen. Jason Smith se ihned po svém nástupu i ve Philadelphii stal kapitánem. Ten předchozí, Peter Forsberg byl totiž v průběhu předešlé sezony vyměněn do Nashvillu. U Flyers také nebyl Smith nějak na hony vzdálen zisku Stanley Cupu. Došel s nimi totiž až do finále konference, kde nakonec ztroskotali na Pittsburghu. Po této sezoně ho ještě čekala jedna, vůbec poslední ve své kariéře. Jako volného hráče ho podepsali Ottawa Senators. I tento tah měl ale na jeho pozdější život výrazný vliv. Smith po sezoně 2008/09 uzavřel svoji kariéru, kdy překročil hranici 1000 zápasů.

V roce 2012 ho potom Senators angažovali jako konzultanta v oblasti scoutingu a hráčských záležitostí. V této pozici zůstal po dva roky, než se poté na další dva až do minulé sezony přesunul na pozici asistenta trenérů MacLeana a poté i Camerona. V současnosti už je hlavním trenérem týmu Kelowna Rockets v juniorské WHL. Tento klub má úzké vazby na Edmonton, který v něm má několik prospektů. Předloni za něj hrával také Leon Draisaitl. Jason Smith za Oilers odehrál celkem 587 zápasů.

ethan-moreau-featureEthan Moreau

Po Jasonu Smithovi převzal kapitánské céčko jako dvanáctý kapitán historie Edmontonu v NHL další dělník hokeje a další nikterak slavné jméno – Ethan Moreau. Jeho osud je v mnoha věcech podobný tomu Smithovu. Moreau přišel do Edmontonu rovněž v rámci Satherova posílení týmu před vyřazovacími boji a to pouhé 4 dny před Smithem. Tady se ale přitvrdilo. Nikdy nezapomenu, kdy jsem jako školák a zanícený fanoušek Edmontonu zjistil, že můj oblíbenec Boris Mironov byl vyměněn do Chicaga. Spolu s Mironovem k Jestřábům putoval ještě McAmmond. Opačným směrem stojí za zmínku snad jen Dan Cleary, který si sice v NHL jméno udělal, ale až později v Detroitu. Zisk Moreaua ale nakonec váhu měl. Moreau se totiž posléze stal jedním z nejdéle sloužících hráčů v historii Edmontonu. Za Oilers hrál v letech 1999 až 2010.

Moreau se vyznačoval defenzivněji pojatým stylem s tvrdou hrou do těla a dobrým bruslením. Nikdy se neumisťoval na předních místech tabulek kanadského bodování, pro tým měl ale velký význam. Podobně jako Smith byl i Moreau vůdčím typem. Také Moreau se často angažoval v klubových věcech jako jedna z nejvýraznějších tváří Oilers. Poté, co s Edmontonem dokráčel do finále Stanley Cupu, začaly jeho zdravotní problémy. V sezoně 2006/07 odehrál vinou zranění nohy pouhých 7 zápasů. Přesto mu byla svěřena důvěra vedení, když byl po trejdu Jasona Smithe před novou sezonou 2007/08 jmenován novým kapitánem Oilers. Ale v nové funkci ho zranění také pronásledovala. Opětovné zranění nohy ho vyřadilo znovu na většinu sezony a Moreau odehrál jako nový kapitán týmu pouhých 25 zápasů. Poté se jeho stav zlepšil natolik, že dále odehrál s kapitánským céčkem na dresu dvě další kompletní sezony. V sezoně 2008/09 se stal po téměř 20 letech laureátem individuální ceny, kterou naposledy hráč z Edmontonu získal v roce 1990. Tehdy to byli tři hráči a sice Mark Messier, Bill Ranford a Kevin Lowe. Ten dokonce získal stejnou trofej jako Moreau. Je to trofej King Clancy Memorial Trophy, která se uděluje hráčům za oddanost hokeji.

moreau-thirdTo už se ale Edmonton dostával do krize, kdy od sezony 2005/06 až dosud nepostoupil do play off. A odnesl to i moreau, který byl u prvních pěti takto neúspěšných sezony. V Edmontonu samozřejmě zkoušeli různá složení týmu a kádr se tehdy velmi často měnil. Odnesl to i samotný kapitán neúspěšného týmu Moreau. Po sezoně v roce 2010 byl Edmontonem umístěn na waiver a dán k dispozici ostatním klubům. Využili toho v Columbusu, kterým se zkušený hráč mezi mladíky hodil. Mimo jiné tehdy v Columbusu nastupoval i s naší současnou oporou Krisem Russellem. Stará zranění se ale opět ozvala a i v novém působišti paběrkoval. Po sezoně se rozloučil i s Columbusem. Ještě po něm nakonec sáhli Los Angeles Kings, kteří už mu nabídli jen levnou roční smlouvu. Kings v této sezoně, tedy 2011/12 vyhráli Stanley Cup. Moreau ale za ně odehrál pouhých 28 zápasů v základní části. Poté svoji kariéru v tichosti ukončil.

Po skončení hokejové kariéry Moreau nastoupil v pozici skauta pro Canadiens. Po dvou letech ale skončil a nyní nově pracuje jako asistent trenéra na univerzitě ve městě Niagara Falls, kde se věnuje hokejovému růstu mladých hráčů. Zajímavé je, že je nyní asistentem trenéra Davea Burholdera, který byl jeho trenérem, když Moreau ještě jako mladík hrál Ontario Hockey League za tým Niagara Fallas Thunder. Podle zajímavého rozhovoru, který nedávno médiím poskytl, mu práce skauta nevyhovovala, protože mu chyběl větší kontakt s hokejem a děním na ledě. V Niagara Falls Moreau se svou rodinou i žije. Ethan Moreau za Edmonton odehrál 696 zápasů.