Předsezonní kempy se v NHL rozběhly na plné obrátky a ani Edmonton Oilers nejsou výjimkou. V týmech se oproti předchozím ročníkům managementy častěji potýkají jak s problémy ohledně víz a pobytu evropských hráčů na území USA a Kanady, tak s problémy v souvislosti s Covidem-19.

Toto úderné trio bude i letos hlavním motorem Edmontonu

Ono to ale spolu souvisí. Covid-19 a pravidla, kterými se všichni musí řídit, totiž komplikují hladký návrat hráčů zpět ke svým týmům. Některé týmy zcela jistě začnou bez několika svých hráčů nejen kemp, ale i samotnou sezonu. Také v Edmontonu není vše úplně ideální, a i když trenéři mají k dispozici většinu hráčů širšího kádru, do kempu se také nezapojili všichni, se kterými se počítá.

Ale než se k tomu dostaneme, pojďme si nejdříve shrnout změny, které se před touto sezonou v Edmontonu udály.

Odchody:

Brankář Shane Starrett se své šance v prvním týmu nedočkal a podepsal v Pittsburghu. I zde ale bude nejspíše pouze zastávat vedlejší roli jako brankář na farmě, možná že dokonce až na té druhé. V obraně jsme utrpěli políček v podobě odchodu Matta Benninga do Nashvillu. Benningovi přechod na nejvyšší stupeň výkonnosti trochu trval a kromě několikerých posazení na tribunu byl v minulosti i snadným terčem když se týmu nedařilo. Postupně se ale nakonec vypracoval ve spolehlivého obránce, tzv defenzivního specialistu. Jeho přínos byl vidět i ve statistice +-, kde se ani jednou nedostal do záporných čísel a od jeho přesunu z mládežnické kategorie se mu to vlastně ještě nestalo nikdy (…). V Nashvillu dokonce dostane ještě menší peníze, protože zatímco v Edmontonu bral 1 900 000 dolarů, v Nashvillu si přijde na 1 mil.dolarů. No nic. Alespoň to ale vypadá na daleko větší prostor pro Caleba Jonese, který se zatím pohyboval pouze na hraně sestavy a i když je u něj stále na čem pracovat, potenciál udržet se v základní sestavě Oilers určitě má.

Caleb Jones bude chtít ukázat, že do NHL patří

Svoji bohatou kariéru nakonec ukončil veterán Mike Green, který se stal posilou Edmontonu  v únoru při velkém obchodu s Detroitem, kdy Ken Holland mocně posiloval tým před nadcházejícím play off. Mike Green v Edmontonu stihl odehrát pouze dva zápasy než se zranil a poté, když se NHL zastavila vinou nastupujícího koronaviru využil klauzule nadále v lize nenastoupit a místo hokeje se držel v ústraní se svou rodinou. V tomto směru mu asi nelze nic vyčítat, ale posila to pro klub nebyla v podstatě žádná, takže ani jeho odchod Oilers bolet nebude, i když je to zvučné jméno. Ale stejně mu končila smlouva. Green tedy už u své rodiny zůstane a NHL je zase o jednoho veterána chudší.

V útoku nás také opustilo několik hráčů. Spolu s Greenem byl součástí výměny s Red Wings i Andreas Athanasiou, který měl v předminulé sezoně díky 30 vstřeleným gólům našlápnuto mezi střeleckou elitu ligy. Nakonec se ale nic takového nestalo a i v Detroitu s ním nakonec ztratili trpělivost a pustili ho do Edmontonu. Zde měl Athanasiou v 9 zápasech bilanci 1+1, v play off ve 4 zápasech nebodoval. Jeho přínos tedy také nebyl nijak závratný, i když něco v sobě určitě má a bude ho zajímavé sledovat opět ve slabším klubu jako kdysi v Detroitu, kde na něj nebude takový tlak. Nyní má totiž v kapse smlouvu s Los Angeles, kde z něj něco zkusí vykřesat Todd McLellan.

Riley Sheahan bojoval a na ledě nechal duši, ale přesto v Edmontonu končí

Další dlouholetý hráč Red Wings, Riley Sheahan odehrál v dresu Oilers téměř celou sezonu. Na starosti měl převážně černou práci ve čtvrté formaci, ale musím uznat, že to zvládal skvěle a jeho odchod mě trochu mrzí. Na ledě si skvěle rozuměl s Joshem Archibaldem a velmi platný byl i na oslabeních. Sheahanovým dalším působištěm bude Buffalo. Za Oilers zaznamenal 8+7 a v play off nebodoval. Ještě dříve vypadl ze sestavy další zkušený hráč Markus Granlund, který poté už jen paběrkoval na farmě v Bakersfieldu. Za Oilers si do bodového výčtu připsal 3+1. Nyní válí v KHL za Ufu, kde v 33 zápasech zaznamenal 38 bodů. Odchází i Slovák Tomáš Jurčo, který ukázal jistý potenciál právě v předsezonním kempu v minulé sezoně, a očekávání byla velká. Jurčo je ale nedokázal přenést i do ostrých zápasů, a tak v Edmontonu stihl odehrát nakonec pouze 12 zápasů (2 asistence). Nyní zkusí štěstí ve Vegas.

Ne všechny odchody se ale týkají hráčského kádru. 26.října v 57 letech zemřel Joey Moss. V 80 letech se ještě jako chlapec seznámil s Waynem Gretzkym, který ho přivedl do klubu a Joey zde zůstal až do své smrti. Joey byl v Edmontonu populární postavičkou a pracoval jako pomocník v šatně a klubový maskot jak pro Edmonton Oilers, tak pro Edmonton Eskimos, tým z CFL, neboli Kanadské fotbalové ligy. Moss celý život trpěl Downovým syndromem.

Joey Moss bude všem chybět, nejen Jarimu Kurrimu, Waynu Gretzkymu a Marku Messierovi

Druhé úmrtí je čerstvé a pro Edmonton také velmi smutné. 4.ledna 2021 zemřel ve věku 86 let dlouholetý trenér Oilers John Muckler. Ten byl asistentem trenéra a generálního manažera Glena Sathera u čtyř Stanley Cupů v letech 1984, 1985, 1987 a 1988. V roce 1989 Sather zůstal už jen na manažerském křesle a Muckler jej nahradil v pozici hlavního trenéra. A z této pozice dokázal i poprvé bez Wayna Gretzkyho dovézt tým k pátému Stanley Cupu v roce 1990. Muckler poté coby trenér nebo gen.manažer působil ještě v týmech Buffala, Rangers a Ottawy.

Čest památce Johna Mucklera i Joeyho Mosse. Dvou lidí, kteří pro Edmonton vykonali opravdu moc a budou chybět!

John Muckler byl v NHL legendou

Nyní zpět do současnosti…

Příchody:

Ty už vypadají zajímavěji. Podrobněji jsem o nich psal ve článku ze 4.listopadu – ODKAZ ZDE:

Teď už to tedy jen rychle projedu.

Ve stejný den, kdy proběhl megatrejd s Detroitem, přivedl Ken Holland kromě Greena s Athanasiouem ještě jednu zvučnou posilu, a sice Tylera Ennis z Ottawy. Toho Holland v říjnu podepsal na další rok. Dále je tu centr Kyle Turris, někdejší Draisaitlovo dvojče z Německa Dominik Kahun, návrátivší se Jesse Puljujarvi, do obrany ofenzivní obránce Tyson Barrie a do branky Anton Forsberg. Když to shrnu, takhle na papíře to vypadá, že jsme ztratili spíše hráče druhého sledu, ze třetí, potažmo čtvrté formace a posílili jsme na většině míst, kde nás tlačila bota. Tedy až na brankoviště. Musíme vzít totiž v potaz, že v novém systému nahuštěných zápasů se gólmani budou střídat častěji než jsme zvyklí a každý tým tak bude letos víc než kdy jindy potřebovat mít oba brankáře na vysoké úrovni. I letos se budeme spoléhat na dvojici Mikko Koskinen – Mike Smith a chlapci budou muset zachytat lépe než v loňské sezoně, protože naši soupeři z divize nebudou žádní nazdárci.

Mikko Koskinen a Mike Smith se budou ve zběsilém tempu ligy mít co ohánět

V Edmontonu již také začal kemp a ten bude velmi krátký. Vždyť za týden, 13.1. máme na programu první zápas. NHL začne zápasem Philadelphia – Pittsburgh, Edmonton přivítá o pár hodin později doma Vancouver. Na nějaké velké přípravy tedy není moc času a vše si bude sedat ještě během samotné ligy ještě intenzivněji než obvykle. Jak jsem již psal na samém začátku článku, týmy ještě nejsou kompletní vzhledem ke koronavirovým problémům a také Edmonton není výjimkou. Do kempu nenastoupilo kvarteto hráčů Gaetan Haas, James Neal, Dominik Kahun a Devin Shore. U Gaetana Haase je potvrzena nákaza Covidem a u Neala, Kahuna a Shorea sice přímo nákaza potvrzena není, nicméně absence s Covidem souvisí, takže buď samotná nákaza, nebo karanténa. U Haase a Kahuna se navíc jedná o přesun z Evropy, kde je karanténa nutná a kvůli tomu možná nestihnou ani začátek ligy.

Na kempu se tak museli trenéři obejít bez nich, nicméně složení formací hodně napovědělo jejich záměry. A sice, že Nugent-Hopkins nejspíše nebude pokračovat ve spolupráci s Draisaitlem a Yamamotem z minulé sezony, kdy jim to náramně šlapalo. Na levém křídle vedle Draisaitla a Yamamota nyní nastoupil Tyler Ennis a při absenci Kahuna tam nejspíš i začne sezonu. Myslím si ale, že Dave Tippett nebude s nasazením Kahuna příliš otálet a do druhé formace k Draisaitlovi ho nasadí velmi brzy a jejich někdejší spolupráci zkusí oživit. Kdyby se to povedlo, to by bylo opravdu něco! Nugent-Hopkins v průběhu loňské i předloňské sezony nastupoval i vedle Connora McDavida a i zde vypadala spolupráce velmi dobře. Navíc McDavid k sobě prostě potřebuje někoho šikovného a také někoho, kdo bude bránit a to Nugent-Hopkins do puntíku splňuje. Co se dá dělat, asi bychom potřebovali dvě takové Nugety. 🙂 I toto ale jenom ukazuje jeho důležitost a Ken Holland by neměl moc váhat s jeho dalším podepsáním. Nugentu-Hopkinsovi totiž po této sezoně končí smlouva, a jelikož základní část bude krátká, není tolik času na vyjednávání jako obvykle. Navíc o něj určitě bude na trhu enormní zájem. Podle všeho by ale Nugent-Hopkins rád v Edmontonu zůstal. Nyní je nejdéle sloužícím hráčem. V Edmontonu začíná svoji desátou sezónu! A i když se píše, že jednání byla odložena z důvodu rozdílných představ obou stran, doufám, že Ryan se s Hollanedem nakonec dohodne a v Edmontonu zůstane.

Trojici Yamamoto, Draisaitl, Nugent-Hopkins to loni šlapalo opravdu skvěle

Vedle Nugenta-Hopkinse a McDavida nastupoval v na začátku kempu Zack Kassian, který místo v první formaci také velice dobře zná. Jeho zařazení je ale sporné. Je to šikovný hráč a může být prakticky kdekoliv, jak v první, tak ve čtvrté formaci. Bude to ale McDavidovi stačit? Ač je McDavid fantastickým střelcem, stále si trvám na tom, že je primárně geniální tvůrce hry a potřebuje k sobě chladnokrevného zakončovatele a tím Kassian prostě není. Ale na druhou stranu, jako pes ochránce je zase dokonalý. Zakončovatel je ale určitě James Neal, o tom není sporu. V loňské sezoně mi ale vedle McDavida moc neseděl, spíše bych ho viděl na křídle třetí formace vedle Kylea Turrise a jako člena elitní přesilovkou formace, kde může zastávat místo zabijáka před brankou, což Neal myslím loni zvládal skvěle. V prvním útoku by z fleku mohl hrát ale i Tyler Ennis, anebo výhledově i Jesse Puljujarvi.

U Puljujarviho se ale asi moc pospíchat tentokrát nebude a začne níže. Na křídle třetí Turrisovy formace bude asi nejspíše nejdřív jeho místo. Nalevo hrál Josh Archibald, ale až se vrátí Kahun, bude tam nejspíš Ennis nebo Kahun sám a Archibald se přesune do čtvrté formace. Ale i Archibald může ve finále zaujmout místo vedle McDavida, tvrdé hry se nebojí a šikovný je na to také dost. Ve čtvrté formaci bude asi určitě nastupovat Alex Chiasson, který asi jako obvykle zaujme své místo druhého snajpra před brankou ve druhé přesilovkové formaci a na centru bude buď Jujhar Khaira, Gaetan Haas nebo Devin Shore.

Jesse Puljujarvi dostane ještě jednu šanci

Devin Shore je v Edmontonu na zkoušce. V NHL nastupoval již za Dallas, Anaheim a Columbus. Ve 288 zápasech má bilanci 39+67, v play off ve 2 zápasech nebodoval. Shore je důrazný hráč, spíše pro čtvrtý útok, použitelný na centru nebo na levém křídle. Pokud si smlouvu vybojuje, jistě bude ale dvoucestná, aby se jeho služeb dalo využívat i v Bakersfieldu, jinak tam nevidím moc velký smysl.

V obraně to vypadá docela jasně. Obranné dvojice vypadají takto:

Russell – Barrie, Nurse – Bear, Jones – Larsson

Koekkoek s Bouchardem budou asi první na ráně když bude třeba. Jsem zvědavý, jestli se již letos konečně podaří Evanu Bouchardovi prorazit.

Spojení Krise Russella, obětavého bojovníka, který nevypustí jediný souboj s Tysonem Barriem, ofenzivním ostrostřelcem se mi obzvlášť líbí a je vidět, že naši trenéři mají na tyhle defenzivní tahy cit. Tippett byl také ve své kariéře solidním defenzivním křídlem a Playfair obráncem. Myslím, že tento tým má rozhodně na to navázat na to, co bylo loni docela dobře rozjeté, kdyby nenastoupila epidemie koronaviru. Loňské play off bych už tak moc vážně nebral, to byl vážně slátaný paskvil.

Tip na umístění Edmontonu v divizi: 2.místo

Konec 1.části. V zítřejším pokračování se podíváme na změny v lize a na to, jak jsou na tom naši soupeři.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *