Magazín Pro Hockey je největším evropským časopisem o NHL. V tuzemsku je dokonce jediným tištěným periodikem, které se věnuje výhradně hokeji respektive NHL. Vychází ve Švédsku, ve Finsku, v České republice a na Slovensku. Na našich novinových stáncích se poprvé objevil v roce 1998. Jeho šéfredaktorem pro Českou republiku a Slovensko je Petr Novotný. Náš web položil již tradičně Petrovi několik otázek, které do jedné mají vůni ropné kapky.

Osobně se velmi těším na nového průvodce sezonou magazínu Pro Hockey a na tip redakce na umístění Oilers v nadcházející sezoně. Některé sázkové kanceláře v Las Vegas Edmonton dokonce pasovali hned po Pittsburghu na druhého velkého favorita na zisk Stanley Cupu. Myslíte si i Vy, že konečně přichází doba návratu slavného klubu na výsluní?

Určitě považuji Oilers za jednoho z favoritů. Ale protože s tímto názorem nejsem sám, bude záležet na mladém týmu, jak se s takovým očekáváním vyrovná. Určitě by však měl pomoci v průběhu sezony návrat doléčeného Andreje Sekery. Jeho příchod by mohl mít stejné důsledky, jako když před přestupovou uzávěrkou přijde posila pro play off. S tím rozdílem, že Sekera dobře ví, jak to v týmu funguje, zná všechny vazby atd.

Očekával jste před loňskou sezonou, že se Oilers dostanou až do druhého kola play off a že Connor McDavid posbírá většinu individuálních ocenění?

O McDavidovi se dlouho mluví v superlativech, takže jsem tušil, že bude patřit mezi nejlepší hráče v rámci celé ligy. Ale že bude takhle dominovat, to jsem nečekal. Díky němu a brankáři Camu Talbotovi pak postup do druhého kola nebyl takovým šokem. Navíc si myslím, že kdyby se nezranil obránce Sekera, mohl Edmonton dojít do finále konference.

Který z hráčů Edmontonu se Vám v uplynulé sezoně nejvíce líbil a kdo Vás naopak svými výkony zklamal?

I do časopisu ProHockey jsem prosadil článek o Camu Talbotovi, který v „pokročilém“ věku dodal Oilers potřebnou jistotu v brankovišti. A asi nikdo nečekal, že Patrick Maroon nastřílí 27 gólů. Ale možná se do Edmontonu vrátila doba, kdy by vedle McDavida střílel góly i požární hydrant, jako se to říkalo za Gretzkyho éry.

Na druhé straně jsem možná čekal výraznější projev od Jesseho Puljujärviho. A rozhodně se v dobrém světle neukázali náhradní brankáři. V podstatě všechno leželo pouze na Talbotovi.

Jaký je Váš názor na dlouhodobé kontrakty, které s Oilers uzavřeli klíčoví útočníci McDavid a Draisaitl?

U McDavida asi není co řešit. Kromě Crosbyho v lize druhý takový hokejista není. A teď nemyslím čistě hokejové dovednosti, ale souhrn všeho. Je tváří celé ligy, nemá žádné „škraloupy“, co se týká chování (například v porovnání s dalším geniálním hokejistou, ale zároveň trochu zlobivým dítkem Patrickem Kanem), takže Oilers v jeho případě rozhodně neprohloupili.

A co se týká Draisaitla, tak v Edmontonu evidentně věří, že jde o natolik kvalitního hráče i člověka, že i v jeho případě je vysoká smlouva v pořádku. Co jsem slyšel, tak je to inteligentní kluk, který to má v hlavě srovnané. Ono je totiž opravdu strašně důležité, jak se ten který hráč také chová v šatně. Protože například Taylor Hall je bezpochyby výborný hráč, ale co se týká profesionálního přístupu, v tom má (nebo alespoň v době, kdy hrál za Edmonton, měl) rezervy. A podle mě není náhoda, že Oilers začali fungovat jako kompaktní tým (včetně úspěchů) ve chvíli, kdy Hall odešel.

Jak byste zhodnotil dosavadní práci generálního manažera Petera Chiarelliho, který u Oilers začíná svou třetí sezonu?

Myslím, že na tuto otázku nejlépe odpovídají dosažené výsledky. Takže si nezaslouží jinou známku než výbornou.

Myslíte si, že se dokáže Cam Talbot trvale zabydlet mezi elitními gólmany NHL nebo byly jeho loňské výkony spíše shodou příznivých okolností?

Vzhledem k dostupným informacím, na základě jeho odpovědí, vzhledem k jeho věku atd. si myslím, že je velmi pravděpodobné, že nejde o zázrak jedné sezony. Na druhou stranu, víte, jak to chodí u brankářů… Může se stát něco, co mu rozhodí psychiku, a do stejné formy už se nevrátí. Ale kdybych si měl vsadit, budu tipovat, že vydrží mezi elitou.

Jak je Váš názor na výměnu Jordana Eberleho do Islanders za Ryana Stroma?

Tady znovu budu opakovat, že při skládání mužstva nejde jen o statistiky, ale stejnou měrou i o atmosféru. Když budete hledět jen na statistiky, dopadnete jako Florida Panthers s GM Tomem Rowem. Ten totálně rozboural fungující a úspěšné mužstvo a měl by se dávat za názorný příklad, jak se to dělat nemá. Chiarelli si z nějakého důvodu, který však neznám, došel k názoru, že Strome prospěje Edmontonu více než Eberle. I když v tomto případě bych věřil i ryze praktické stránce – Eberle má cap hit 6 milionů dolarů, Strome 2,5 milionu. Chiarelli si navíc příchodem schopného útočníka uvolnil ruce pro případnou výměnu Ryana Nugenta-Hopkinse za kvalitního obránce.

Může se na výkonech Oilers citelně projevit absence obránce Sekery, který bude svému klubu v úvodu sezony pro zranění chybět?

Pokud vám vypadne takhle tvořivý bek, který zvládne odehrát velkou spoustu minut, určitě je to znát. Nemyslím si však, že by to mělo Oilers vyloženě ohrozit. A už jsem psal, že jeho návrat pak bude jako citelná vzpruha.

Na závěr si neodpustím jednu ožehavou otázku – co byste říkal na spojení Oilers a Jaromír Jágr a kde podle Vašeho názoru slavná osmašedesátka nakonec zakotví?

Nemyslím, že by McDavid potřeboval mentora, přesto by mě určitě bavilo sledovat dva hráče s geniálním citem pro hru, jak vymýšlejí kombinace v útočném pásmu. A skutečně nevím, kde Jágr bude hrát a ani si to neodvážím tipnout.

Děkuji za rozhovor

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *