Redaktor spřáteleného facebookového portálu Edmonton Oilers CZ/SK Přemek Bartoníček vyzpovídal mladého útočníka Ostapa Safina, který byl na letošním výběru talentů draftován jako 115. v pořadí Edmontonem Oilers. Celý rozhovor Vám nyní přinášíme prostřednictvím našich webových stránek.

 

 

 

Ostape, máš za sebou draft NHL, kde si tě ze 115. pozice vybral Edmonton, nicméně ještě před samotným draftem proběhly fyzické testy v Buffalu. Co tam pro tebe bylo nejnáročnější?

Tak asi nejnáročnější byly ty kola, ty byly z toho všeho asi taková nejtěžší.

S kolika kluby jsi absolvoval pohovor a byl mezi nimi právě Edmonton?

Celkově jsem mluvil se 17 týmy a měl jsem navíc ještě 2 psychické testy s různými týmy. S Edmontonem jsem měl hned druhý pohovor.

Na draftu jsi oproti očekávání šel na řadu o něco déle, než se čekalo, čím si to teď s odstupem času vysvětluješ?

Tak asi mojí sezonou na Spartě, kde to prostě nebylo ono a nevím, co se stalo. Každopádně mě to ale moc mrzí, že nejdůležitější sezóna pro mě vyšla takhle.

Pak ale přišlo 4. kolo a jako 115. v pořadí si tě vybrali Oilers. Co ti v tu chvíli proběhlo hlavou? Úleva, velká zima, McDavid…?

Byla to taková menší úleva z toho čekání tam. V hlavě byla radost a zklamání zároveň.

V Edmontonu je nyní, co se útočných řad týče obrovská konkurence, jak to s ohledem na další působení v této organizaci vnímáš?

Jsem moc rád, že si mě vybral Edmonton, tedy klub, který má velkou historii. Já to vnímám pozitivně. V každém týmu NHL je velká konkurence a to je podle mě to nejlepší, protože musíš všem ukázat, že tam patříš.

Ty jsi již absolvoval nováčkovský kemp. Jaké to v tobě zanechalo dojmy, co jsi říkal na zázemí a zúčastněné hráče viz Yamamoto, který je vlastně o hlavu menší než ty?

Bylo to tam výborný a moc se mi tam líbilo. Byli jsme v takovém menším městě jménem Jasper, to je 400 km od Edmontonu, ale stihl jsem nakouknout i do velké haly. A právě tam jsem si představoval ty své cíle, kterých chci dosáhnout a hodlám pro to udělat všechno. Yamamoto je dobrej kluk a taky dobrý hráč. Seznámili jsme se s ním a je fajn, vtipkuje v šatně takže opravdu dobrý i mimo led. I přes to, že je malý, tak je na ledě dobrý, má hlavu, střelu a umí si s pukem pohrát. Takže na výšce nezáleží.

Na tomto nováčkovském kempu jsi zaujal nejen hokejovým uměním ale také sympatickým vystupováním a dobrou angličtinou. Pracoval jsi na ní hodně před odletem do zámoří?

Angličtinu jsem měl ve škole 7 let skoro každý den, takže to nebyl velký problém se ji naučit. K tomu jsem občas chodil na doučování.

Nyní tě bude čekat předsezonní kemp. S jakým očekáváním tam jedeš a jaké si dáváš cíle?

Moc se na ten kemp těším a mým cílem je ukázat se v dobrém světle. Prostě chci ukázat, že jsem dobrý a platný hráč pro budoucnost Edmontonu. A hlavně si to chci užít.

Zatím se asi nedá očekávat tvůj start v prvním týmu, tudíž musí přijít otázka, zda už víš, jestli budeš po skončení kempu nastupovat dál za Spartu nebo se přesuneš do týmu Saint John Sea Dogs, kde mimo jiné hraje i Joe Veleno, tedy jeden z aspirantů na TOP 3 draftu 2018.

Pravděpodobně budu nastupovat v Saint John a moc se tam těším, ale uvidíme, co mi ještě řeknou v Edmontonu. S Velenem jsme si už psali, takže jsme spolu dál v kontaktu.

Sám jsi v jednom rozhovoru řekl, že mezi tvé oblíbence patří kvůli střelbě a tvrdé hře Ovečkin s Bennem. V Edmontonu podobný styl hry vyznává Lucic s Maroonem. Můžou pro tebe být nyní i oni vzorem, popřípadě ke komu z hráčů Oilers nejvíce vzhlížíš?

V Edmontonu nemám hráče, který se mi líbil nejvíc. Jsou tam top hráči světa a je jasný, že jsou neskutečně dobrý v tom, co dělají, nicméně pro mě stejně zůstávají oblíbenci Ovečkin s Bennem.

V dresu Naftařů si zahrálo již 24 českých hokejistů. Nesmazatelným písmem jsou tu zapsáni například Petr Klíma, Jaroslav Pouzar nebo Aleš Hemský. Může pro tebe být motivací i právě navázání na tyto velikány?

Malá motivace by to pro mě možná mohla být, ale já se na to nekoukám. Pro mě je důležitý jak hraji já a jak na sobě pracuji.

Poslední otázka směřuje na tvé cíle do nadcházející sezony. Jedním z vrcholů jistě bude MS U20, že?

Zahrát si na MS do 20 let je asi můj největší cíl. Důležité ale taky bude, jak budu hrát v klubu. Od toho se bude odvíjet nominace na světový šampionát.

Děkuji za rozhovor

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *