Do přestupové uzávěrky v NHL zbývá méně než týden a tudíž nám přijde více než vhodné podívat se na možné tahy, které by mohl v tomto období generální manažer Oilers Peter Chiarelli uskutečnit.

Chiarelli se sice nechal v médiích slyšet, že je se současným složením svého mužstva rámcově spokojen a nehodlá podnikat žádné razantní kroky, nicméně v případě souhry okolností nelze nějaký výraznější trejd vyloučit. Pokud budeme kalkulovat se skutečností, že se Oilers podaří po dlouhých 11 letech postoupit do vyřazovacích bojů, měli by Naftaři figurovat v rámci trade deadline ve skupině tzv. nakupujících týmů. Tento okruh klubů bude chtít své řady posílit před bitvami v play off a často se stává, že i týmy, které původně vyhlašovaly na přestupovém trhu klid a nečinnost, musely následně pružně reagovat na neočekávané kroky konkurence. To, že generální manažer Edmontonu mluví o spokojenosti, ještě neznamená, že by Oilers nikde netlačila bota. Vždy je co zlepšovat. Obzvlášť, když většina hráčů z páteřní osy týmu nemá s bitvami o Stanley Cup žádné nebo téměř žádné zkušenosti. Ze současného kádru Edmontonu si v play off NHL zahrálo pouze 11 hokejistů. Více než 50 zápasů ve vyřazovacích bojích odehráli pouze dva hráči – Milan Lucic 101 utkání a Benoit Pouliot 54 zápasů. Naopak 10 a méně odehraných utkání ve Stanley Cupu má hned pětice hráčů. Z těchto jednoduchých počtů vychází, že pokud by se Oilers do play off skutečně probojovali, chybějící zkušenosti by je mohly stát delší pobyt mezi smetánkou NHL.

V hokejovém éteru koluje v souvislosti s Edmontonem Oilers tradičně hned několik velmi živých spekulací na téma hráčů, kteří by mohli ještě před přestupovou uzávěrkou do chladné Alberty zamířit. Pojďme se na nějaké z nich podívat podrobněji.

Mezi nejčastěji zmiňované obchodní partnery Naftařů se řadí zdecimované Colorado Avalanche. Z jeho kádru by mohli údajně do nejsevernější destinace NHL  zamířit obránce Tyson Barrie a útočník  Jarome Iginla (část jeho platu by hradil původní zaměstnavatel). Naopak mezi Laviny by v rámci výměny zamířili útočník Jordan Eberle, obránce  Brandon Davidson a podmíněné třetí kolo draftu 2017. Pro někoho by se možná jednalo o překvapivou výměnu, nicméně Colorado je letos na odpis a lze předpokládat, že v rámci konce přestupního období bude chtít svou soupisku řádně provětrat. Barrie po podpisu dlouhodobého lukrativního kontraktu nevynikal tak, jak se všeobecně předpokládalo. Jedná se však stále o elitního beka, kterému by právě změna prostředí mohla velmi pomoci. Trenér Edmontonu Todd McLellan by uvítal především jeho schopnosti v přesilových hrách a Barrie by se tak mohl stát oním důležitým dílkem do vítězné edmontonské skládačky. Výběr Jordana Eberleho jako protihodnoty se zdá vcelku jasnou volbou a i pro tohoto hráče platí, že změna prostředí by v jeho případě mohla udělat divy.  Edmonton bude muset navíc v dohledné době podepsat nové dlouhodobé kontrakty se svými největšími útočnými esy McDavidem a Draisatlem a tudíž by odstavení Eberleho mohlo dávat smysl. Jeho místo by pak mohl zaujmout právě veterán Iginla, který se jeví jako ideální krátkodobé řešení právě na boje v play off. Jeho zkušenosti a stále ještě neocenitelná hokejová zručnost by mladému mužstvu Naftařů v rozhodujícím období sezony velmi posloužily. Přestože Iginlova minulost je silně spjata s rivaly z Calgary, jedná se o rodáka z Edmontonu a touha zahrát si doma by mohla být v tomto případě velmi silná, doprovázená zvýšenou motivací. Obránce Brandon Davidson, který by pod Skalisté hory putoval v balíčku s Eberlem, v letošní sezoně marně hledá formu z minulého ročníku, kdy patřil ke stěžejním pilířům edmontonské defenzivy. Ze současných obránců Edmontonu se jeví jako nejvíce postradatelným, navíc by v jeho případě byla velká pravděpodobnost, že by o něj mohl v létě Edmonton přijít bez náhrady během rozšiřovacího draftu.

Další z očekávaných výměn by byla spíše okrajová, nicméně pro oba aktéry životně důležitá. Několik zámořských médií přineslo zprávu o tom, že by útočník Anton Lander mohl zamířit do Detroitu a opačným směrem by putoval Slovák Tomáš Jurčo. Lander je velmi zvláštní případ. Je to bez diskuze hráč, který je příliš dobrý na to, aby hrál v AHL, ale zatím se mu i přes velké množství příležitostí nepodařilo naplno prorazit v NHL. Změna prostředí by mohla být velmi dobrým impulsem k tomu, aby se konečně natrvalo usadil v nejlepší hokejové lize planety. Edmonton by se jeho výměně jistě nebránil, neboť jeho další šance v týmu Todda McLellana jsou téměř nulové. Komplot s Detroitem by byl vcelku jednoduchý – měnil by se kus za kus, hlavními protagonisty by byli hráči na okraji základních sestav. Detroitský Tomáš Jurčo odehrál za Red Wings letos pouhých 16 utkání, mimochodem na farmě se mu věnuje bývalý kouč Oilers Todd Nelson. Je s podivem, že takto fyzicky i technicky vybavený hráč ještě natrvalo nepronikl do základní sestavy prvního týmu Red Wings. Jak Lander, tak Jurčo pobírají téměř totožný plat a oběma hráčům končí po sezoně smlouvy a stanou se chráněnými volnými hráči. Dalším podpůrným argumentem k Landerově přesunu no Hockey Townu by mohla být jeho národnost, neboť v Detroitu jsou Švédi dlouhodobě preferovanou značkou.

Detroitu by mohl mezi Naftaře podle některých spekulací zamířit rovněž Thomas Vanek. Red Wings si podle všeho play off letos nezahrají a tak by měli být v rámci trade deadline v roli prodávajících. Rakouský útočník letos ve 46 zápasech zaznamenal 15 branek a 22 asistencí a bude tak na trhu patřit k velmi žádanému zboží. Na konci sezony se Vanek stane volným hráčem bez omezení a je ve věku, kdy bude usilovat zřejmě o poslední dlouhodobý kontrakt své kariéry. Na vábení Edmontonu by mohl s přihlédnutím na sportovní hledisko slyšet, a pokud nebude jeho cena přemrštěná, mohly by si obě strany plácnout. Oilers by tak získali levé křídlo, které by okamžitě mohli zabudovat do prvního nebo do druhého útoku. Zajímavostí je, že Vaneka chtěli Oilers získat z Buffala již v roce 2007, kdy mu tehdejší generální manažer Kevin Lowe nabídl smlouvu na 7 let za 50 milionů dolarů. Sabres však tehdy kontroverzní nabídku vyrovnali a Vanek zůstal i nadále hráčem Buffala.

Detroitu ještě zůstaneme a podíváme se na další případnou posilu, tentokrát do obranných řad. Mike Green má v současnosti platnou smlouvu do roku 2018 za 6 milionů dolarů ročně. Green by vnesl do zadních řad Naftařů tolik potřebnou zkušenost a klid. Vzhledem k tomu, že Detroit bude chtít svůj kádr bezpodmínečně omladit, Edmonton by opačným směrem musel pravděpodobně poslat minimálně výběr ve druhém kole draftu a ještě někoho z nadějných mladých hráčů, například Jurhaje Khairu nebo Caleba Jonese. Green by současně musel zrušit no trade klauzuli, kterou má zakotvenou ve smlouvě.

Dalším klubem, jenž by se mohl letos zúčastnit hráčského výprodeje je Arizona Coyotes. Z jejich kádru by se generálnímu manažerovi Oilers Peteru Chiarellimu údajně nejvíce zamlouval Martin Hanzal a zejména Radim Vrbata. Druhý jmenovaný má platnou smlouvu na jeden rok v hodnotě 1 milionu dolarů> Jeho kontrakt je tak kromě hráčových hokejových předností pro konkurenci obrovským lákadlem. Vrbata je osvědčený a spolehlivý střelec a jako křídlo by se Edmontonu také náramně hodil. Coyotes by věrni svému trendu mohli za Vrbatu žádat výběr ve třetím kole draftu. Je však velmi pravděpodobné, že se o Vrbatu strhne na přestupovém trhu velký boj, který by mohl výslednou cenu poněkud vyšponovat směrem vzhůru.

Edmonton by dále mohl aktivně usilovat o obránce Dana Boyla z Tampy Bay, o již zmíněného Martina Hanzala, případně o Patrika Berglunda ze St. Louis Blues. Otázkou také zůstává post náhradního brankáře, protože podle všeho by vedení klubu raději vidělo Laurenta Brossoita pravidelně chytat v AHL, než vysedávat na střídačce prvního týmu. Oilers by se tak mohli snažit přivést do týmu zkušeného náhradníka, který by částečně ve zbývajících zápasech základní části ulevil Camu Talbotovi, případně by posloužil jako pojistka na play off v případě zranění edmontonské jedničky. Nejhlasitěji se hovoří o Jaroslavu Halákovi, který momentálně chytá na farmě New Yorku Islanders a také o Ryanu Millerovi, který je podle všeho na odchodu z Vancouveru.

Do několika málo dnů bychom měli být moudřejší. A jak přestupovou uzávěrku v podání Edmontonu vidíte Vy, naši čtenáři? Podělte se s námi o Vaše postřehy na facebooku.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *