Dnes se hrálo poslední utkání před Trade Deadline, takže i v očekávání, co vlastně bude, protože pro některé hráče mohl být tento zápas posledním v dresu Edmontonu. A ještě může, protože uzávěrka přestupů končí dnes a stát se ještě může hodně. Dres Oilers už tak neoblékne zatím jen Brandon Davidson, k tomu se dostaneme v druhé polovině článku.

Nejdříve se věnujme včerejšímu zápasu v St.Louis.

Do zápasu Oilers nastoupili v brance opět s jedničkou Talbotem, který odchytal nejvíce minut ze všech brankářů NHL. Pouze na tribuně jako zdraví náhradníci zůstali Caggiula, Benning a Davidson. U něj to bylo ale z důvodu trejdu. Nenastoupil nakonec ani Pouliot, ačkoliv jeho start po zranění se včera avizoval.

První výraznější vzruch v první třetině přišel v 10 minutě, kdy byl nejdříve za krosček vyloučen Adam Larsson. Blues přesilovku využili až v jejím samém závěru, kdy do jejího konce zbývalo pouhých 5 vteřin. A bylo to po ani ne moc nebezpečné střele Pietrangela od modré čáry. Střela šla původně vedle branky. Jenže před Talbotem jej tečoval Paul Stastny a bylo zaděláno. Vcelku nenápadný gól, nicméně domácí šli do vedení 1:0. Zde se prostě musím pozastavit na špatném postavení Darnella Nurseho, který Stastnyho nechal za sebou, z opakovaného záběru se dá soudit, že o něm nejspíš ani nevěděl. Domácí se z vedení neradovali příliš dlouho a to pouze 44 vteřin. Blues chybovali v rozehrávce na útočné modré čáře, tam dobře zabojoval i přihrával Nugent-Hopkins, poslal puk na svého parťáka Eberleho, který ho posléze zadovkou přenechal Lucicovi, který byl absolutně nekompromisní. Střelou od kruhů propálil Allena, který nestihl ani zareagovat. 1:1. Velmi dobrá práce druhé formace. V 19 minutě byl vyloučen Paajarvi-Svensson a poté ještě Parayko a Oilers tak dostali velkou šanci jít do vedení, když měli poměrně dlouhou přesilovku 5 na 3. Jen škoda, že byla rozdělena přestávkou. V této přesilovce měl obrovskou šanci Maroon, stav ale nakonec zůstal. Tato šance měla skončit gólem. V první třetině byl Edmonton aktivnějším a lepším týmem.

Oilers tedy šli do druhé třetiny ještě s dvojnásobnou přesilou a přecejen se dočkali. Přesilovková formace pěkně zakombinovala, McDavida ještě vychytal Allen. Puk ale nedokázal přikrýt, McDavid mu jej vypíchl, spolu s Nugentem-Hopkinsem ho propasírovali před branku a Mark Letestu byl rychlejší než od druhé tyčky se přesunuvší Jake Allen. 2:1. Jen minutu poté stáli při Talbotovi všichni svatí, když Jaden Schwartz trefil břevno! V 33 minutě došlo i k jinému než gólovému vzrušení. Robert Bortuzzo nešetrně narazil na mantinel Nugenta-Hopkinse a Milan Lucic ukázal, proč ho (také) před sezonou Peter Chiarelli přivedl. Nugenta-Hopkinse jako správný pes ochranář jel pomstít, z čehož vznikla rvačka. Oba hráči dostali tradičně po 5 minutách a hrálo se dál. Ve druhé třetině se hra vyrovnala a St.Louis se dostávalo daleko více do hry než v úvodním dějství.

Ve třetí třetině se toho mnoho nestalo. Oilers se mírně zatáhli do svého pole. Blues toho ale naštěstí nevyužili a nebyli moc nebezpeční. Nejvíce nebezpečné byly střely Tarasenka a Edmondsona zhruba v půlce třetí třetiny, ale ani ty v podstatě moc Talbota zaskočit nemohly. Naopak ještě 3 minuty před koncem mohli vítězství potvrdit Nugent-Hopkins a Maroon. Stav ale zůstal a Oilers vyhráli 2:1.

Zápas to byl vyrovnaný, kdyby skončil remízou, také by mohlo být. 2 body ale mají Oilers a to je důležité. A to i v kontextu toho, že Blues jsou jedním z jejich úhlavních soupeřů v boji o Play Off. Díky tomuto vítězství tak Oilers mají na Blues náskok 9 bodů, což je už solidní. Blues jsou nyní na samé hranici Play Off na 8 místě.

Nejlepším hráčem zápasu byl vyhlášen naprosto zaslouženě Ryan Nugent-Hopkins, dalšími Cam Talbot a Paul Stastny. Nugent-Hopkins si připsal 2 asistence, chci ale poukázat hlavně na jeho velice dobrý výkon co se týče napadání a defenzivy. On vůbec v poslední době jako hráč hodně vyrostl. Moc neboduje, ale stává se z něj velice dobrý defenzivní útočník, který usilovně bojuje pro tým. A i toho by si měli lidé více všímat. Protože aby někteří mohli bodovat, jiní jim musí pomoci v jiných ohledech a to Nugent-Hopkins právě dělá. Kvalitní výkon tradičně předvedl také jistý Cam Talbot, který si připsal 25 zásahů. Ryan Nugent-Hopkins na jeho adresu médiím řekl: “Měli jsme od Talbse vzadu hodně velkou pomoc. Jeho stabilní přítomnost je pro nás důležitá, máme v něj velkou důvěru. Měl tam opět nějaké velké zákroky. Myslím ale také, že jsme všichni před ním odvedli dobrou práci.“

Nyní následuje pauza a další zápas Oilers hrají až v sobotu, doma proti Detroitu.

St.Louis Blues – Edmonton Oilers 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)

12.Stastny (Pietrangelo, Schwartz) – 12.Lucic (Eberle, Nugent-Hopkins), 21.Letestu (McDavid, Nugent-Hopkins)

Zápas se St.Louis ale nebyl jediná aktivita, kterou Oilers včera podnikli. Peter Chiarelli se přecejen den před skončením přestupů odhodlal k výměně!!! Do Edmontonu se z Montrealu stěhuje centr David Desharnais, opačným směrem putuje obránce Brandon Davidson.

Toto nebyla tvýměna překvapivá. Tedy alespoň pokud jde o hráče, který odchází. Že Brandon Davidson odejde, s tím se počítalo takřka jistě. V posledních dvou zápasech už na něj v sestavě ani nezbylo místo a jak vidno, mělo to svůj důvod. Brandon Davidson už po návratu ze zranění vůbec ztrácel trenérovu důvěru a často ze sestavy vypadával. Peter Chiarelli k tomu řekl: “Máme dva nebo tři obránce v Bakersfieldu a tak jsme cítili, že tento tah nám v tomto směru pomůže.“ K Davidsonovi ještě prohlásil: “Myslím, že je to dobrý, mladý a konkurenceschopný obránce.“ Brandon Davidson se vyjádřil směrem ke kabině Oilers: “Miluji lidi v téhle šatně, byl jsem součástí Oilers od roku 2010 a je pro mě těžké odejít. Zároveň ale myslím, že je vhodná doba, abych se rozloučil a začal novou kapitolu v mém životě.“ K Davidsonovi jenom ještě doplním, že má platnou smlouvu na další sezonu s Cap hitem 1,425 milionu dolarů. Brandon Davidson za Edmonton odehrál 91 zápasů a zaznamenal v nich 5 gólů a 8 asistencí. V organizaci Oilers byl od roku 2010, kdy si ho klub vybral v 6 kole draftu ze 162 pozice.

Dá se říci, že daleko větším vysvobozením než pro Davidsona, byl trejd pro Davida Desharnaise. Ten totiž v probíhající sezoně dostával čím dál méně příležitostí a občas končil na tribuně. S příchodem nového trenéra Clauda Juliena už nehrál vůbec. Julien ho nepostavil ani v jednom ze zápasů, kterém na lavičce Canadiens odkoučoval. Desharnais je zkušený hráč, přitom ale není starý, je mu teprve 30 let. V NHL hraje od roku 2009, všech 7 sezon v dresu Montrealu. Odehrál za něj včetně Play Off 473 zápasů, ve kterých zaznamenal celkem 263 bodů. Máme tu i vyjádření Davida Desharnaise: “Strávil jsem sedm let v Montrealu, takže je to pro mě trochu šok, ale jsem opravdu nadšený z příležitosti tady. Vím, že tým je na tom dobře, vy tu máte velmi dobrý tým a myslím, že mi to tu sedne. Fanoušci jsou tu dobří, skoro stejně jako v Montrealu.“ Peter Chiarelli o něm prohlásil: “Myslím, že je to podceněný hráč, který je silný na puku i na vhazování. To je také důvod, proč jsme ho přivedli. Měl trochu těžký rok, ale cítíme, že David je velmi motivovaný. Mluvil jsem s ním, má velkou motivaci.“

Dnes tedy končí uzávěrka přestupů a uvidíme, jestli se v našem klubu bude dít nějaký další pohyxb v kádru. Příchod Desharnaise, který je ryzím centrem, kterých máme přitom velký přebytek, tomu nasvědčuje.