„Byl to bláznivý večer, kterého jsem se stal součástí. Byla k vidění spousta gólů a v akci mnoho hokejových talentů. Utkání pro mě pochopitelně mělo velmi zvláštní atmosféru,“ řekl útočník Cooper Marody po svém debutu v NHL pro klubový web Edmontonu Oilers.

Premiéru jednadvacetiletého rodáka z amerického Brightonu sledovali v hledišti Rogers Place jeho rodiče i malý bratr a pochopitelně i oni svou přítomností přispěli k výjimečnosti celého večera.

„Naše formace měla v utkání spoustu skvělých příležitostí, bohužel se nikomu z nás nepodařilo skórovat, ale budeme se bavit dál naší hrou a já se pokusím dokázat, že jsem tady právem,“ pokračoval v líčení svého vstupního utkání v NHL 183 cm vysoký centr.

Marody si nakonec domů ze zápasu puk na památku prvního vstřeleného gólu neodnesl, ale už jen to, že mu při jeho premiéře na ledě asistovali dva nejlepší hokejisté současnosti Connor McDavid a Sidney Crosby, bylo jako výjev z toho nejkrásnějšího hokejového snu. Bývalý hráč univerzity v Michiganu věří, že s přibývajícím časem na ledě bude moci naplno prokázat i v NHL svou mimořádnou herní kreativitu. „Doufám, že čím více budu hrát, tím snáz budu moci předvádět ve své hře to, co mě zdobilo v AHL nebo v univerzitní lize,“ dodává Marody. „Máte více kontaktů s pukem, zažijete si více automatismů, lépe si zvyknete na rychlost a potom můžete začít hrát svou hru a cítit se na ledě dobře.“

Marody je přesně tím typem hráče, který hokej miluje každým pórem svého těla a každou mozkovou buňkou. Možná až abnormálně o hře přemýšlí a jak sám říká, cítí se doslova „studentem hokeje“. Draftován byl v roce 2015 až v 6. kole Philadelphií Flyers z celkové 158. příčky. Letci, pravděpodobně v obavě, že se stane volným hráčem a přijdou o něj bez náhrady, vytrejdovali v březnu 2018 Marodyho do Edmontonu. Oilers s ním hned během dubna uzavřeli vstupní nováčkovský kontrakt. Stalo se tak v ročníku, který se mu statisticky vydařil nejlépe ze všech, když v dresu University of Michigan v NCAA získal ve 40 odehraných utkáních 51 kanadských bodů za 16 branek a 35 asistencí. V té samé sezoně ještě stihl debutovat mezi dospělými, když mu Oilers poskytli šanci na farmě v Bakersfieldu. V Kalifornii stihl odehrát 3 zápasy se ziskem 3 kanadských bodů za 1 branku a 2 asistence.

Po skončení loňské sezony se v hokejových kuloárech v Edmontonu vzrušeně debatovalo o tom, zda Marody bude v budoucnu stačit tempu NHL, případně AHL. Pochopitelně, tři utkání za Condors nemohly být odpovídajícím měřítkem k reálnému posouzení jeho možností. V aktuální sezoně ovšem Marody v dresu s Kondorem na hrudi odehrál zatím 5 zápasů, v kterých znovu bodově nezahálel – vsítil 2 branky a přidal 4 asistence. A co je nejdůležitější, v každém utkání se prezentoval velmi dobrou hrou. Při zranění Ty Rattieho pak padla logicky volba právě na něj a k jeho prvnímu utkání v nejlepší lize světa nestálo už nic v cestě. Pokud dokáže americký útočník udržet správně nastavenou psychiku a plnit zodpovědně defenzivní úkoly, nemuselo by v NHL zůstat pouze u epizodní role. Pokud porovnáme Marodyho s podobně starými útočníky, které mají nyní Oilers k dispozici – a sice s Kailerem Yamamotem a s Jesse Puljujarvim, nemusí být jeho výchozí pozice vůbec marná. Zejména dlouhodobě chřadnoucí Fin stále nepřesvědčil o svých kvalitách a za zásluhy se NHL zkrátka nehraje. Skoro by se chtělo napsat – ring volný pánové!

Příchod Marodyho do Edmontonu sebou nepřinášel bůhvíjaká očekávání. V odborném tisku se psalo o tom, že není ničím jiným než novým Markem Arcobellem, čili inteligentním a šikovným centrem, který postrádá jeden nebo dva nadřazené atributy, jež by mu v NHL zajistily stálou práci. Mnozí dokonce tvrdili, že možná Marody není ani tak dobrý jako býval Arcobello. Očití svědci jeho vstupu na dospělou hokejovou scénu ovšem okamžitě začali hovořit úplně jinak. Padala slovní spojení jako „nejlepší hráč na ledě“, „elektrizující herní projev“, „agilní a vytrvalý“.

Během červencového nováčkovského kempu sice jiní prospekti vynikali o trochu více než americký centr. Hráči jako Ryan McLeod, Kirill Maksimov, Graham McPhee nebo Kailer Yamamoto působili vyzrálejším a sebevědomějším dojmem, ovšem ani Marody nevypadal v této přímé konfrontaci edmontonských nadějí, že by měl být pouze do počtu.

Ať už Marodyho první hokejové krůčky v NHL dopadnou jakkoliv, očekává se, že minimálně v Bakesrfieldu by měl letos hrát stěžejní roli a být špičkou mezi útočníky. Pokud se mu v tomto ohledu bude i nadále dařit jako dosud, nebude muset na sebe další povolávací rozkaz k Oilers nechat dlouho čekat. Pokud se tedy Marody do Bakersfieldu ještě letos vůbec vrátí…

 

 

1 thought on “Cooper Marody prožil svůj debut v NHL a končit rozhodně nehodlá

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *