SPADLA KLEC! Peter Chiarelli se den po rozšiřovacím draftu odhodlal k velké výměně. Jedna ze stálic týmu Oilers a miláček fanoušků Jordan Eberle je pryč. Putuje k New Yorku Islanders. V Edmontonu své nové působiště nalezne naopak nadějný mladík Ryan Strome. Nekonečné diskuze o Eberleho trejdu jsou ve vzduchu už tak dlouho, že už i samotného hráče to muselo dohánět k šílenství. Možná, že díky tomu měl trochu svázané ruce, protože letošní sezona rozhodně nebyla z jeho strany nijak závratná. Eberle už zdaleka nezúročoval svůj potenciál, nedokázal proměňovat šance a bylo na něm vidět, jak ho to trápí. Změna prostředí mu nyní může jenom pomoci.

Bude to u Islanders, kde hraje jeho kolega z Kanadské reprezentace John Tavares, který kvalitní ofenzivně laděné pravé křídlo potřebuje jako sůl a možná, že Eberle právě vedle Tavarese opět nastartuje svou trochu uvadající kariéru. Po roce se navíc v jedné divizi potká se svým dřívějším nerozlučným parťákem Taylorem Hallem, který hraje ve stejném městě za Devils. Jejich vzájemné souboje tak budou daleko častější. Ryan Strome je také pravé křídlo, ale také centr. Je hlavně ale úplně jiným typem hráče než Eberle. Ten je lepším bruslařem a je určitě rychlejší, Strome hraje oproti němu více silovější hokej a také hraje daleko přímočařeji, kdežto Eberle je hračička. Strome se navíc nebojí ani shodit rukavice – i to k jeho stylu prostě patří.

Oba hráči jdou také do pro ně netypického prostředí. Islanders a Oilers totiž hrají poměrně výrazně jiným stylem hokeje. V Islanders totiž hrají spíše takovým buldočím stylem, ostatně mají na tento styl poměrně dost hráčů. To v Edmontonu je to více o technice. V tomto směru bude zajímavé sledovat, jak oba hráči do svých nových působišť zapadnou a také který z týmů na tomto trejdu vydělal. Možná to budou oba týmy a myslím, že si to bude přát každý fanoušek nejen Edmontonu a Islanders.

Jordan Eberle byl draftován v roce 2008 v 1. kole z 22 pozice. Byl nejvyšší volbou Edmontonu v tomto ročníku, kdy jedničkou draftu byl nynější kapitán Tampy Bay Steven Stamkos. Jen pro zajímavost z tohoto ročníku – až z 15 pozice byl tehdy Ottawou draftován nynější elitní bek Erik Karlsson. Jeho Nasvillský kolega a neméně výborný obránce Roman Josi až z místa 38 a do třetice T.J.Brodie z Calgary dokonce až na místě 114. Všichni tři pánové jsou přitom nyní mistry ve svém oboru a na tomto je také pěkně vidět, jak draft může ošidný. Spousta hráčů z předních pozic se totiž v NHL ani neprosadila. Ale to už je takový evergreen a to je na draftu právě to zajímavé.

Eberle v Edmontonu odehrál 7 sezon a až v té poslední si konečně také zahrál play off. Ještě že se to letos povedlo, když se na to zpětně podívám, protože by bylo smutné, kdyby tento hráč odešel, aniž by si ho v dresu Oilers zahrál. Eberle totiž zanechal v Edmontonu výraznou stopu a navždy už bude jedním z jeho nejvýraznějších hráčů. V základní části odehrál 507 zápasů, vstřelil v nich 165 gólů a přidal 217 asistencí. V play off byl prakticky neviditelný. Zahrál si ve 13 zápasech, ve kterých zaznamenal 2 asistence. Úspěšný byl v dresu Kanadské reprezentace, za kterou hrál na 5 šampionátech. Na tom posledním, v Praze a Ostravě řádil ve formaci s Hallem a Crosbym pod svým budoucím trenérem McLellanem, který se na angažmá v Edmontonu domluvil právě v průběhu tohoto šampionátu. McLellan na Halla s Eberlem tehdy hodně sázel. Kdo by tehdy řekl, že o dva roky později už budou oba hráči z klubu pryč. Jordan Eberle na tomto MS skončil v kanadském bodování na druhém místě za Jasonem Spezzou. Jordan Eberle se k trejdu vyjádřil: “Je to něco, čím jsem nikdy předtím neprošel a je to pro mě jiný zážitek. Ale věděl jsem, že to jednou přijde. Teď jsem nadšený, že je ze mě New York Islander.“

Pojďme k Ryanu Stromemu. Ten byl draftován v roce 2011 rovněž v 1. kole, ale z 5 pozice. Jedničkou tohoto draftu byl jeho nový spoluhráč Ryan Nugent-Hopkins, čtyřkou Adam Larsson. A v 1. kole byl Edmontonem vybrán ještě Oscar Klefbom z 19 místa. Nyní se tedy v jednom dresu sejdou čtyři hráči vybraní v 1. kole roku 2011. Strome je rodák z kanadského Ontaria z města Missisauga. Draftován byl jako obrovská hvězda Ontario Hockey League. Do NHL nakoukl poprvé v roce 2013. Dá se říci, že během čtyř sezon v dresu Islanders svůj potenciál nenaplnil tak, jak se od něj čekalo. Co ale není, může být teď v Edmontonu, s novými spoluhráči, s jiným stylem hokeje a s novými výzvami.
Příchodem do Edmontonu se Strome také přibližuje svému mladšímu bratrovi Dylanu Stromeovi, který hraje za divizního soupeře Arizonu Coyotes. Dylan Strome je zatím ale na začátku své kariéry v NHL. A stejně jako jeho bratr je považován za výrazný talent.

Tento trejd je pro Edmonton důležitý i z jiného než hráčského hlediska. Jinými slovy řečeno – byl to důležitý krok pro další kroky do budoucna. Jordan Eberle má totiž cap hit 6 milionů dolarů a to ještě na dvě sezony. A jelikož v Edmontonu je takových hráčů více a navíc další jsou před podpisem smlouvy, někdo musel z kola ven. Ryan Strome má cap hit daleko nižší – 2 a půl milionu dolarů a smlouvu na nadcházející sezonu. Peter Chiarelli tedy tímto tahem ušetřil 3 a půl milionu dolarů. Před Chiarellim je nyní podpis smlouvy s Leonem Draisaitlem, který bude chtít jistě dobré podmínky, dost možná podobné smlouvě Eberleho. Chiarelli bude vyjednávat i s Connorem McDavidem, který má sice před sebou ještě další nováčkovský rok a kontrakt, jenže obě strany jistě už podepíší smlouvu dopředu a i s tím musel Chiarelli počítat. A pak je tu ještě další věc a to podepsání nové smlouvy s obráncem Krisem Russellem. Tomu vypršel stávající roční kontrakt na 3,1 milionu dolarů. Jak ze strany hráče, tak ze strany Chiarelliho, potažmo McLellana je velký zájem ve vzájemné spolupráci pokračovat a to na delší dobu. Russell v Edmontonu odehrál vynikající ročník. Jeho čísla co do kanadského bodování nejsou sice nijak oslnivá, ale to v jeho případě není vůbec důležité. Russell je úplně jiným typem obránce než třeba Klefbom nebo Sekera. Je na ledě od té černé poctivé práce a tu umí skvěle. Bohužel v NHL se na čísla někdy hledí až moc a to i u obránců. Ještě že to ale stále mnoho lidí má v hlavě srovnáno a ti vědí, že i hráči jako Kris Russell jsou velmi důležití. A Edmontonské vedení mezi ně evidentně patří. Záležitost okolo Russella by se měla vyřešit v následujících dnech. Je pravděpodobné, že Russell bude chtít trošku smlouvu vylepšit. Tu současnou totiž podepsal na poslední chvíli a trochu ve spěchu, kdy ještě na začátku sezony stále nebylo jasné, kde bude hrát. Po skvěle odehraném ročníku se ale není čemu divit, že bude chtít o trošku více. Ale uvidíme na čem se obě strany nakonec (ne)domluví.

Závěrem článku bych se ještě vrátil k Jordanu Eberlemu. Z čistě soukromého pohledu musím vyjádřit politování nad tím, že z klubu odešel jeden z (asi nejen mých) nejoblíbenějších hráčů Oilers. Ale zároveň mám i radost nad příchodem Stromea a také nad tím, že oba hráči nyní stojí před novými výzvami. Je to prostě život. Nezbývá než poděkovat Jordanovi za odvedené služby a za jeho přínos Edmontonu Oilers. GOODBYE JORDAN!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *