V minulých dnech vyděsila Oil Country zpráva o dalším vážném zranění obránce Andreje Sekery. Oficiální informace z klubu hovoří o vynucené absenci v řádech několika měsíců. Nejčernější scénáře počítají až s půlroční absencí slovenského reprezentanta. Sekera si poranil během tréninku achillovku a okamžitě podstoupil operaci.

Pro Oilers to bohužel znamená, že v současné době mají k dispozici pouze 5 obránců s parametry pro NHL – Oscara Klefboma, Adama Larssona, Krise Russella, Matta Benninga a chráněného volného hráče Darnella Nurse. S tím se dosud Peter Chiarelli nedokázal dohodnout na nové smlouvě. Tyler Yaremchuk ze serveru Oilersnation.com se domnívá, že se nestačí v této situaci modlit, aby se v dobrém světle ukázali mladíci Evan Bouchard, Ethan Bear nebo Kevin Gravel, ale je naopak potřeba okamžitě jednat. Ve svém článku rozebral, jaké možnosti se pro Oilers na současném hráčském trhu nabízí.

Je téměř jisté, že Andrej Sekera bude zařazen na listinu dlouhodobě zraněných hráčů, což znamená, že jeho plat ve výši 5,5 milionů dolarů se nebude započítávat do platového stropu. Yaremchuk poukazuje na to, že tým nemůže začít sezonu, aniž by vyztužil své obranné řady. Finanční prostředky k dispozici jsou. Bude generální manažer Peter Chiarelli upřednostňovat trejd nebo se poohlédne na trhu s volnými hráči, resp. na tom, co z něj v tuto chvíli zbývá? Podívejme se na některé možnosti.

VOLNÍ AGENTI

Seznam hráčů se statusem UFA je stále dostupný, ale pochopitelně již velmi probraný. Existuje zde ovšem stále několik jmen, které by mohly Petera Chiarelliho zajímat.

LUCA SBISA:

Sbisa odehrál v loňské sezoně 30 zápasů za Vegas Golden Knights a stále nemá uzavřenou smlouvu na nadcházející sezonu. Švýcarský reprezentant v klubu čelil poměrně těžké konkurenci a přesto dokázal posbírat vynikajících 14 kanadských bodů. V dobách svého působení v Anaheimu byl považován za velký talent. Mimo jiné jej v Ducks trénoval současný asistent Todda McLellana Trent Yawney. Během angažmá ve Vancouveru šla jeho výkonnost rapidně dolů, ale přesto by se z nabídky volných agentů mohl jevit pro Oilers jako nejvhodnější volba.

ALEXEI EMELIN:

V uplynulé sezoně nastoupil do 76 zápasů za Nashville Predators a v každé ze svých posledních 3 sezon odehrál minimálně 70 utkání. Jedná se o velmi zkušeného obránce, znepokojující může být naopak jeho mizející výbušnost a rychlost. Chiarelli v minulosti několikrát dokázal, že má rád velké, fyzicky vyspělé hráče a Emelin by do tohoto konceptu zapadal náramně.

CODY FRANSON:

Mnoho fanoušků Oilers by rádo vidělo Fransona v modrooranžové už delší dobu. Má za sebou poměrně slušně odehrané sezony jak statisticky, tak výkonnostně. Mohl by být vzhledem k omezeným možnostem dobrou alternativou, jak zalátat díru po zraněném Sekerovi.

BRANDON DAVIDSON:

Opravdu by se chtěl Brandon Davidson potřetí vrátit do Edmontonu? Proslýchá se, že by se mohlo jednat o společný zájem obou stran. Fanoušci i klub ví, co může organizaci přinést a mohlo by se tak jednat o nejpohodlnější řešení pro Oilers a nakonec i pro samotného Davidsona.

TOBY ENSTRÖM:

Enström strávil celou svou kariéru v NHL v jedné organizaci, i když jí vlastně rozdělil mezi dva kluby (Atlanta Trashers a Winnipeg Jets). V letošním roce odehrál díky zraněním pouze 43 utkání a vleklé zdravotní potíže se pochopitelně podepsaly i na jeho formě. Pokud by měl být nějakým přínosem pro Oilers, musí zůstat především zdravý. Poslední zprávy však hovoří o tom, že se Enström chystá svou zámořskou misi ukončit a chce se vrátit domů do Švédska.

JASON GARRISON:

V uplynulém ročníku nastupoval Garrison v AHL, většinu sezony strávil v dresu Chicago Wolves. Ví se o něm, že má tvrdou a přesnou střelu, otázkou je jeho schopnost bránit vlastní pásmo. Edmonton by mohl oslovit jako vhodná alternativa do přesilových her.

Dalšími jmény v seznamu možných adeptů jsou: Frank Corrado, Ryan Sproul, Johnny Oduya, Jakub Jeřábek, Slava Voynov.

V okruhu dostupných volných obránců je výběr hodně omezený a pokud by chtěl Peter Chiarelli skutečně získat rozdílového obránce, který by mohl Sekeru plnohodnotně nahradit, nevyhne se obchodu s některým ze svých kolegů.

O tom, že by stále mohl být k mání někdo jako Tyson Barrie z Colorada, se dá silně pochybovat. V souvislosti s Oilers se poslední dny často skloňovalo jméno Toreyho Kruga, ale Bruins údajně protihodnotou požadují Oscara Klefboma nebo Ryana Nugenta – Hopkinse. Tento návrh nebyl naštěstí ze strany Chiarelliho zatím akceptován. Utichly i vody kolem Erika Karlssona. Možná visí ve vzduchu nějaké jméno, o němž nevíme, že je na trhu k dispozici, a které by byl schopen generální manažer Oilers ulovit.

Podle Yaremchuka se ovšem nejpravděpodobnější obchodní partner pro Oilers nachází v Raleighu v Carolině. Hurricanes přivedli do svého týmu v létě z Calgary elitního obránce Dougieho Hamiltona a v srpnu s ním uzavřeli novou smlouvu. Mimo jiné i z tohoto důvodu by mohlo být reálné, že by se Oilers pokusili z amerického klubu získat Justina Faulka.

Není pochyb o tom, že dlouhodobé zranění Andreje Sekery je pro Edmonton velkou ranou do vazu. A Peter Chiarelli musí na tuto situaci chtě nechtě reagovat. Jak bylo názorně ukázáno výše, seznam volných agentů nenabízí jediné jméno, které by mohlo přinést to, čím je Sekera pro Oilers tak důležitý. Generální manažer Naftařů tak není vůbec v jednoduché situaci. Podpisem jakéhokoliv volného obránce nebude jeho tým o mnoho lepší, vsadit na skupinu nezkušených mladých obránců, které má k dispozici v záloze, by mohla být sebevražda. No a pokud půjde obchodovat, bude v pozici toho, kdo bude muset nabídnout vysokou cenu, aby dosáhl na to, co potřebuje získat.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *