Tento legendární útočník byl jedním z nejkompletnějších hráčů. Říkalo se o něm, že by pro vítězství udělal cokoliv. Uměl dávat góly, rozdávat jemné přihrávky, a když to bylo potřeba, neostýchal se použít hrubou sílu a „zbourat“ největší hvězdu soupeře.

Na hráče, který v NHL (včetně play off) nastřílel přes 800 branek však začala  profesionální kariéra poněkud skromně. Začínal v konkurenční lize WHA, ale ve 47 zápasech, které v posledním roce existence této ligy odehrál, skóroval jen jednou. Na jeho obranu nutno poznamenat, že mu bylo teprve 17 let.

Pochází z Edmontonu, kde vyrůstal v hokejové rodině. Jeho otec Doug strávil převážnou část své aktivní kariéry ve WHL a platil zde za jednoho z nejtvrdších obránců. Později se stal trenérem.  Messierovi vždy chvíli trvalo než se, jak se říká „rozkoukal“. Jako junior hrál v týmu St. Albert Saints. V týmu nebylo lepšího hráče, a tak si „Mess“ díky svým výkonům vysloužil pětizápasový zkušební kontrakt s týmem Indianapolis Racers z WHA. Tamní představitele ale zřejmě příliš nezaujal, takže o něj klub brzy ztratil zájem. Netrvalo však dlouho a o Messiera projevili zájem Cincinnati Stingers, u nichž Mark dohrál zbytek ročníku 1978/79.

V roce 1979 draftovali nadějného mladíka Edmonton Oilers, (jako 48. celkově), kteří se v tu dobu společně s dalšími třemi kluby připojovali z WHA k NHL.V té době byla soupiska Oilers plná veteránů, avšak byl zde také jeden extrémně talentovaný hoch – Wayne Gretzky. Právě okolo něj se postavil tým, jenž později začal přepisovat hokejovou historii.

Stejně jako v jiných klubech se Messierovi zprvu nedařilo ani u Oilers. V 75 zápasech premiérové sezóny nastřádal slabých 33 bodů. Poté však začal nastupovat po boku geniálního Gretzkyho, nabral sebevědomí, což se samozřejmě odrazilo na jeho statistikách (v následující sezóně nastřílel 23 gólů a celkem nastřádal 63 bodů). A jeho čísla stoupala dál. Další sezónu Messier definitivně prorazil – nastřílel 50 branek (více pak v jedné sezóně už nikdy nedal) a spolu s Gretzkym táhl talentovaný tým na výsluní. O Oilers se v tu ránu začalo hovořit jako o hlavním aspirantovi na Stanley Cup. Rozjeté „Olejáře“ však hned na úvod play off vyřadili Los Angeles Kings.

Sezóna 1982/83 byla dokonalá … tedy skoro. Messier prožil fantastickou základní část v niž nastřílel 48 gólů a přidal 58 asistnecí! V play off dokráčeli Oilers až do finále Stanley Cupu, kde ale ještě nestačili na vládnoucí dynastii New York Islanders v čele s Bossym, Trottierem nebo Potvinem. Nic na tom nezměnil ani Messier, jenž v 15 zápasech vyřazovacích bojů nastřílel stejný počet branek a celkem si připsal 21 kanadských bodů.

„Co se nepovedlo v minulé sezóně, to se povede v té letošní,“ jakoby si řekli Gretzky a spol. a jak řekli, tak i učinili. Messierova role v týmu se mezitím změnila. Generálního manažera a zároveň trenéra mužstva Glena Sathera napadla zajímavá myšlenka – z levého křídla Gretzkyho řady se Messier přestěhoval do středu druhé formace. Tímto rozhodnutím Oilers rozdělili svou ofenzivní sílu do více útoků a soupeři nevěděli kam dřív skočit. Říká se, že tento tah dovedl Oilers k nesmrtelnosti a také díky němu mohl Edmonton slavit Stanley Cup.

V základní části si Messier připsal skvělých 101 bodů (37+64), avšak jeho chvíle přišly hlavně v play off, kde měl na hru svého týmu zásadní vliv. Střílel důležité branky, rozdával přesné pasy, zároveň hrál velmi ostře, mnohdy až za hranicí pravidel. Zkrátka jako pravý válečník. Oilers tak vyhráli svůj první Stanley Cup a Messier si za skvělé výkony odnesl Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play off.

Oilers potvrdili svou dominanci i v dalších letech – v následujících 4 sezónách vyhráli pohár lorda Stanleyho hned třikrát (1985, 1987, 1988). Mužstvo bylo na vrcholu, avšak ani to nezabránilo trejdu největšího z největších – Waynea Gretzkyho! 9.srpna 1988 svolalo vedení Edmontonu tiskovou konferenci, na které majitel Oilers Peter Pocklington oznámil, že právě prodal kapitána Oilers do Los Angeles za 16 milionů dolarů! Po této šokující výměně byl novým kapitánem Edmontonu jmenován právě Messier.

V následující sezóně 1988/89 se Oilers, jak již bývalo zvykem opět dostali do vyřazovacích bojů. Jejich soupeřem nebyl nikdo jiný než Gretzkyho nový tým Los Angeles. Messier a spol. samozřejmě toužili po dalším úspěchu, ale tentokrát byli Králové nad jejich síly. Síla Edmontonu začala slábnout, ale Messier jako správný kapitán dovedl tým znovu k úspěchu, když zažil svou bodově nejpovedenější sezónu, co se základní části týče. V ní nasbíral 129 bodů za 45 branek a 84 přihrávek. Ve vyřazovacích bojích pak se ziskem 31 bodů (9+22) ovládl produktivitu a popáté v kariéře – poprvé v roli kapitána zvedl nad hlavu nejcennější hokejovou trofej světa. Za tuto zřejmě životní sezónu byl oceněn také po stránce individuální a odnesl si Hart Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče pro svůj tým dle hlasování novinářů a také Lester B. Pearson Award (nyní Ted Lindsay Award) pro nejužitečnějšího hráče pro svůj tým dle hlasování samotných hráčů.

Oilers na tom však byli finančně velmi špatně, a tak jim nezbývalo, stejně jako v Gretzkyho případě své nejlepší hráče zkrátka prodat. V roce 1991 to potkalo i Messiera, jehož novým klubem se stali newyorští Rangers, se kterými o tři roky později, tedy v roce 1994, jak jinak než jako kapitán zvedl nad hlavu svůj poslední, v pořadí již šestý Stanley Cup!

V dresu Edmontonu Oilers odehrál tento hráč 851 zápasů, ve kterých si připsal úctyhodných 1034 bodů za 392 gólů a 642 asistencí. V play off pak legendární „Mess“ přidal 166 startů, v nichž vyprodukoval 215 bodů s bilancí 80+135.

Mark Messier byl během 25 sezón, které strávil v NHL, jedním z nejkompletnějších hráčů. V jeho hře se snoubila fyzická síla, rychlost, tvrdost špičkového power forwarda i úžasný přehled a hokejové myšlení. Dosud je jediným hokejistou, který dělal kapitána dvěma vítězným týmům ve Stabley Cupu. Messier byl zkrátka prototypem dokonalého vůdce.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *