Paul Coffey je považován za jednoho z nejlepších ofenzivních obránců všech dob. Jeho bruslařské umění, které dokázalo fanoušky zvednout ze sedadel bylo ohromující. Na jeho útočné výpady do obranných řad soupeře byste se mohli dívat od ráno do večera a přesto druhý den si to pustíte znovu.

Rodák z Ontaria nahlédl do organizace Edmonton Oilers v roce 1980, kdy byl v prvním kole draftován jako celková šestka. Jeho začátky nebyli nijak růžové, ale po roce rozkoukávání se v druhé sezóně uvedl skvělými výkony, když si osmdesáti utkání připsal 29 branek a 60 asistencí. Dokonce si řekl o zvolení do týmu All-Star Game.

„Příchod do Edmontonu byla pro mě skvělá příležitost, když jsem mohl hrát v tak mladém a talentovaném týmu,“ řekl Paul Coffey . „Vždy jsem uměl dobře bruslit, ale nikdy jsem nehrál tak útočně. To po mě chtěl až Glen Sather, který mě naučil, že se nemám ničeho bát.   

Následující sezónu dokázal Coffey své bodové maximum zvednout o další body. Dokonce v play off patřil mezi klíčové hráče Oilers, když v šestnácti utkání zaznamenal čtrnáct bodů, ale na zisk Stanley Cupu to nestačilo. Protože mlády tým pod vedením Glena Sathera ještě nebyl připraven zvládnout poslední krok, když ve finále prohráli s nejlepším týmem té doby, New Yorkem Islanders.

Organizace Oilers byla po prohraném finále zdrcena, ale mladí hráči v čele s Waynem Gretzkym ovládli následující sezónu 1983/84, která ukázala, že právě Edmonton bude udávat směr celé NHL v dalších letech. Samozřejmě pozadu nebyl ani Paul Coffey, který opravdu dokázal něco nevídaného, když v základní části přesáhl stobodovou hranici. Přesněji to bylo 126 bodů za čtyřicet branek a osmdesát asistenci. V play off přidal dalších dvaadvacet bodů a velkou měrou přispěl k zisku prvního Stanley Cupu pro Edmonton Oilers.

Svůj druhý pohár „Lorda Stanleyho“ získal „Coff-up“ hned další sezónu, když Edmonton v pohodě přehrál Philadelphia Flyers v pěti zápasech. Opět Coffeho statistiky udivovali celou NHL, když podruhé překonal stobodovou hranici. Dokonce si připsal své maximum v kariéře, co se týče bodů v play off. Svých sedmatřicet kanadských bodů v play off už nikdy nedokázal přesáhnout. Jeho další skvělou sezónu nemohlo vedení nechat chladne a povolalo ho do kanadské reprezentace  se kterou vyhrál Kanadský pohár. Dokonce si vysloužil nominaci do All-Star týmu hráčů Kanadského poháru. Také v NHL ho potkala nominace mezi nejlepší  hráče, jen s tím rozdílem, že hned do dvou týmu.

Po třech letech se Paul Coffey nepodíval do finále Stanley Cupu, když hráče Oilers v druhém kole vyřadili rivalové z Calgary. Přesto si  ročník 1985/86 bude pamatovat dokonce svého života. Právě v této sezóně zaznamenal své bodové maximum v základní častí své kariéry. Jeho statistiky po 79 utkání se zastavili na 138 bodech. Byla to pro „Coff-up“ jak se mu přezdívalo,životní sezóna, kterou korunoval 48 brankami a překonal rekord legendárního Bobbyho Orra. Samozřejmě tento úžasný výkon nemohlo nechat chladnou celou NHL a poprvé se mohl radovat z ocenění James Norris Memorial Trophy, která se uděluje nejlepším obráncům ligy.

Svůj třetí a zároveň poslední Stanley Cup v barvách Oilers získal Paul Coffey v sezóně 1986/87. Přestože to byla od Coffeyho snad jeho nejhorší sezóna za Oilers mohl se na konci radovat z úspěchu svého týmu. Po celou sezónu ho trápili zranění, které mu bránili se dostat do herní pohody. Jeho 67 bodů v 59 utkání mluví za vše. Dokonce jeho jedenáct bodů v play off taky nebyli na jeho poměry nijak ohromující.

Kanadským tiskem začali kolovat spekulace, že jeho nijak zázračná sezóna nebyla způsobena pouze zraněním, ale spory mezi jeho osobou a Glenem Satherem, který byl vždy nekompromisní. Nakonec se ukázalo, že tyto informace jsou pravdivé a řešení přišlo hned po sezóně, kdy Edmonton vyměnili Coffeyho do Pittsburghu za Craiga Simpsona.

Je pravda, že toto rozloučení s organizaci Oilers nebylo nijak slavnostní, ale po ukončení kariéry se mu dostalo to největší poděkování co může hráče v NHL potka, a to vyvěšení svého čísla pod stropem haly svého bývalého klubu.

Celkově za sedm let v dresu Edmontonu Oilers „Coff-up“ odehrál 532 utkání, ve kterých zaznamenal 209 branek a 460 asistenci. V play off přidal 94 startů, v nichž vyprodukoval 103 bodů s bilancí 36+67.

Stále hra Paula Coffeyho je poukazována mladým obráncům,za účelem,  jak má vypadat ofenzivní obránce, který dokáže skvělé číst hru a především se nebát zaútočit. Dokonce legendární Wayne Gretzky řekl, že nikdy nehrál s lepším obráncem, než byl Paul Coffey.

     Individuální ocenění v barvách Oilers:

  • Zvolen do týmu All-Star Game: 1982, 1983, 1984, 1985, 1986
  • Jmenován do dvou týmu All-Star Game: 1982, 1983, 1984
  • Jmenován do All-Star týmu Kanadského Poháru: 1984
  • Vyhrál James Norris Memorial Trophy: 1985, 1986

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *