621522090_slidePo sobotních úspěšných nájezdech v Brooklynu proti Islanders čekala na Naftaře zkouška ohněm. Rychlý přesun do Detroitu a podvečerní „mač“ proti místním Rudým Křídlům. Kromě radosti z vítězství a zisku dvou bodů nad Newyorskými Ostrovany kabina Olejářů počítala poprvé v sezoně též výrazné ztráty. V zápasové sestavě vedle předem avizované absence Krise Russella a Zacka Kassiana chyběl rovněž Jesse Puljujärvi. Svoji první šanci v sezoně tak dostal na levém křídle čtvrté řady pětadvacetiletý Taylor Beck, do sestavy se rovněž vrátil po několikazápasové absenci Anton Slepyshev.

Trenérský tým Edmontonu nechal poprvé v sezoně na lavičce odpočívat Cama Talbota a dle nepsaného pravidla, že ve dvou zápasech během dvou dnů se gólmani obvykle točí, dostal poprvé v sezoně šanci vyjet na ledovou plochu v základní sestavě bývalý gólman Red Wings a předsezonní posila Oilers Jonas Gustavsson. A dlužno hned na začátku podotknout, že důvěru Todda McLellana rozhodně nezklamal. Odchytal vynikající zápas, inkasoval pouze jedinkrát z 22 střeleckých pokusů soupeře, a sice v 9. minutě první třetiny po využité přesilovce domácích a dorážce amerického reprezentanta Justina Abdelkadera. Úspěšnost zákroků udržel na vynikajícím čísle 95,65 %.

Hosté museli do utkání vstoupit s trochu improvizovanou sestavou. Do obrany se sice již v předchozím zápase skvěle zapracoval Matthew Benning. Pozice sedmého beka tak dle očekávání zbyla na Dillona Simpsona, rodáka z Edmontonu a syna Craiga Simpsona, který vstřelil vítězný gól finálové série Stanley Cupu v roce 1990, kterým definitivně „popravil“ Boston Bruins a odstartoval tak zatím poslední oslavy s pohárem nad hlavou pro Edmonton Oilers. Ovšem ztráta Kassiana a Puljujärviho logicky s útočnými vozbami trochu zamíchala. Hrdina penaltového rozstřelu z New Yorku Mark Letestu povýšil do druhé řady k Pouliotovi s Nugentem-Hopkinsem. Čtvrtá formace pak naskočila v úplně novém složení Beck – Lander – Slepyšev.

Úvod zápasu Naftařům relativně vyšel a nedali na sobě únavu z předchozího večera a cestování vůbec znát. Hra se jim dařila i díky poměrně slušné úspěšnosti hry v úvodu první třetiny na vhazování. Od sedmé minuty však začal sílit tlak domácích. Ten podpořil ještě hloupým faulem mimo hru Erick Gryba a konečným důsledkem dění na ledové ploše byl výše zmíněný Abdelkaderův gól po střele Brendana Smithe na 1:0. Tento fakt však s hosty příliš nezacloumal a dál se snažili o svoji hru, která je tolik na začátku sezony zdobila. Hned po minutě mohlo být srovnáno, avšak v dobré formě hrající Patrick Maroon ani jednu ze svých dvou dobrých příležitostí nevyužil. V 11. minutě předvedl famózní zákrok Gustavsson proti Ottovi a svůj tým tak poprvé výrazně podržel. Velmi zajímavý a vyrovnaný průběh třetiny s šancemi na obou stranách nakonec vyzněl lépe pro Olejáře, když se jim Tylerem Pitlickem podařilo v 17. minutě skóre dorovnat. Do konce prvního dějství pak vytáhl několik výborných zákroků Gustavsson a do kabin se tak šlo za smírného skóre 1:1.

V první třetině nastavili rozhodčí poměrně volný metr, což však kvalitě hry spíše prospívalo. Hrálo se rychle a svižně, s šancemi na obou stranách. Tento trend nakonec zachovali až do konce zápasu a rozhodně to podívané a dění na ledové ploše jednoznačně prospívalo. Hra byla i ve druhé části hry naprosto vyrovnaná, ale zdálo se, že se trochu více osmělují hosté. Po hrubé chybě Marčenka mohl na jejich stranu převážit misky vah nejprve Slepyšev, jeho bombu ale Howard ve 24. minutě výborně pokryl. Olejáři se snažili o herní kombinaci, Red Wings se naproti tomu tlačili tvrdě do branky hostí. Jonas Gustavsson tak musel být neustále v pohotovosti při mnohých závarech ve svém brankovišti. Otěže zápasu pak přebrali domácí a měli několik slibných šancí zvrátit skóre na svoji stranu. Obrana Naftařů v čele s vynikajícím Gustavssonem však odolávala. V závěru třetiny dostali dvě příležitosti ve dvou následných přesilových hrách i Oilers. Tu první se využít nepodařilo, ovšem 20 vteřin před koncem třetiny hosté bleskově, za pouhých 7 sekund hry, svoji další příležitost v přesilovce využili. Trochu přísné vyloučení Mika Greena potrestal pěknou ranou pod břevno po přihrávce faulovaného McDavida Ryan Nugent-Hopkins.

Kdo očekával drtivý tlak Detroitu v závěrečné fázi hry, musel být děním na ledě zklamán. Domácí se sice snažili vyvinout na hosty tlak, ovšem Oilers pozorně bránili, hráče Red Wings do žádných větších příležitostí nepouštěli. Dokonce se jim dařilo zlepšenou hrou obránců eliminovat i ony již zmíněné předbrankové závary. Naopak sami měli několik velmi dobrých příležitostí skóre zvýšit a zápas tak definitivně rozhodnout. Tímto rychlým tempem nakonec zápas vplynul až do závěrečné minuty, kdy Naftaři přežili teč Darrena Helma, kdy puk jen o vlásek minul jejich svatyni a mohli se tak radovat ze zisku dalších dvou bodů. Navíc se jim podařilo odčarovat kouzlo Jimmyho Howarda, který je v posledních svých třinácti soubojích dokázal porazit a dvakrát u toho vychytat čisté konto.

Hosté bojovali, zvládli i souboj s únavou, svého soupeře nejen přestříleli 28:23, ale i ve statistice hitů byli nakonec úspěšnější 23:19, což proti tak dlouhodobě defenzivně laděnému týmu, jakým Detroit Red Wings jsou, velmi potěší, a to i vzhledem k tomu, že chybí v sestavě dravci jako Kassian či Hendricks. V této činnosti velmi příjemně překvapuje Tyler Pitlick, který k tomu všemu ještě navrch přidává zatím samé důležité góly. Za vše mluví po zápasová slova Todda McLellana: „Dnes v noci to byla potěšující výhra pro každého v naší organizaci, protože si myslím, že jí prostě rovným dílem dosáhl celý tým!“

Detroit – EDMONTON 1:2 (1:1,0:1,0:0)

9. Abdelkader (Smith, Nielsen), 17. Pitlick (Lucic, Draisaitel), 40. Nugent-Hopkins (McDavid, Klefbom)