Olejáři vstoupili po pauze vyplněné utkáním hvězd do poslední fázi sezony velmi rozpačitě. Trochu optimismu mohla vlít do žil poslední poměrně pohodová výhra nad neoblíbenou Arizonou, která však měla v nohou předchozí večerní zápas v Calgary. Jak je všem dobře známo, „jedna vlaštovka jaro nedělá“, proto jakýmsi prubířským kamenem mohlo a mělo být právě včerejší utkání s Flyres. Utkání s Philadelphií bývají hodně ofenzivní, a proto se mělo ukázat, v jaké formě ofenziva Oilers vlastně je.

A jak nám již napoví konečný výsledek zápasu 6:3, snad je ona krize již zažehnána a budeme ji i nadále moci považovat za krátkodobou. Bylo by to dobré i z toho důvodu, že se pomalu ale jistě dostáváme do rozhodující fáze letošní základní části soutěže, kdy se bude definitivně oddělovat zrno od plev a bude se bojovat o každý bodík, který by ten či onen tým přiblížil nejen branám vstupu do play off, ale vytvořil co nejlepší pozici v bojích o Stanley cup.

Domácí se na hosty vrhli od prvních minut v sestavě identické, jaká uspěla i proti Coyotes. Hned od prvopočátku si Naftaři vytvořili velký tlak, který dokázala zúročit již ve třetí minutě vedoucím gólem společnými silami čtvrtá formace, kdy práci celého útoku dokončil Matt Hendricks. Ačkoliv byl domácí celek i po vedoucím gólu stále očividně aktivnější, mohly ho srazit dvě obrovské chyby v rozehrávce, které však hosté trestuhodně nevyužili. A jak ukázal další průběh událostí na ledové ploše, byl to pro konečný výsledek fakt klíčový. V šestnácté minutě totiž Oilers odskočili na dvě branky, kdy se ve hře 4 proti 4 dokázal prosadit nejlepší střelec týmu Leon Draisaitl, který po pěkné přihrávce Benninga zavěsil nad Neuvirthovo rameno. Ještě do konce první části mohl přidat další výsledkovou pojistku Jordan Eberle , ovšem v tomto případě byl český reprezentační gólman na svém místě a svoje spoluhráče udržel v zápase.

A hned začátek druhého dějství ukázal, že by tomu tak mohlo i být, neboť další český hokejista Radko Gudas hned po 23 vteřinách po návratu z kabin dotlačil nezaviněně bruslí netradičně na hrotu útoku nahození Seana Couturiera za Talbotova záda a rázem zde byla nečekaná zápletka. Zahanbit se tak nemohl nechat ani domácí muž s maskou Cam Talbot. Ten předvedl svůj klíčový okamžik večera ve 27. minutě, kdy vychytal v samostatném nájezdu třetího Čecha v zápase, Jakuba Voráčka. Hned za dvě minuty totiž na druhé straně ledové plochy z první šance Oilers ve druhé třetině uspěl důrazný Jordan Eberle a napravil tak své střelecké selhání z konce předchozí třetiny. A než se hosté stačili z tohoto direktu vzpamatovat, inkasovali počtvrté, kdy pěknou souhru domácích zakončil šťastně Ryan Nugent-Hopkins. V polovině utkání tak měli Naftaři rázem pohodový třígólový náskok. Philadeplhia se pak snažila utkání zvrátit větším důrazem, vybojovala si i přesilovku, avšak chvíli po jejím skončení využil chybného vyhození domácích Matt Hendricks, díky jehož práci a přesné přihrávce McDavida měl čas na střelu od modré čáry Oscar Klefbom, který propálil vše, co mu stálo v cestě. V tuto chvíli chybělo do konce třetiny dvě a půl minuty a zdálo se být definitivně rozhodnuto. Hosté se však ještě nehodlali úplně vzdát a jako dar z čistého nebe pro ně byla šťastná branka Wayne Simmondse těsně před odchodem do kabin.

Hosté se sice od začátku třetího dějství snažili opticky ještě zápas zvrátit, ale Oilers se již očividně nikam nehnali u vědomí svého náskoku a snaze minimalizovat okénka ve své defenzivě. Dění na ledové ploše tak začalo pomalu uvadat, domácí pozorně bránili a kouskovali hru, Flyers se nedařilo přes pozornou obranu Naftařů dostávat se do nějakých větších šancí. Na konci 48 minuty jim jednu z posledních možností nabídl faul Milana Lucice a následná přesilovka. A tu hosté skutečně využili, elitní útočné duo Jakub Voráček, Claude Giroux naservírovalo rychlou souhrou touš Braydenu Schennovi, který neměl nejmenších problémů skórovat. Domácí se však zaskočit nenechali, zaktivnili svůj forčeking, napadali rozehrávku hostí daleko od své branky a zcela jim zatarasali cestu ke své brance. Když pak v 55. minutě předvedl své geniální ruce a rychlé zápěstí po přihrávce Jordana Eberleho dnes tříbodový Connor McDavid, bylo definitivně rozhodnuto. Hosté se v tuto chvíli vzdali a zbylý čas se již skutečně dohrál pro forma.

Ačkoliv byl hostující tým dnes střelecky aktivnější, domácí měli utkání takřka po celý čas ve své moci. Předvedli slušný výkon a dokráčeli jím k velmi cennému vítězství, již 31 v této sezoně. Navíc Connor McDavid jednu branku dal a na dvě další přihrál, čímž opět odrazil atak Sidney Crosbyho na čelo tabulky produktivity NHL. Dnešní oslavenec (1000 bod kariéry) končil zápas Jets s navlas stejnou bilancí, tudíž i nadále ztrácí na kapitána Oilers jeden kanadský bodík.

„Dnes v noci jsme nasázeli spoustu branek, což je skvělé, ale nemyslím si, že jsme byli mimořádně přesní v mnoha jiných oblastech hry. V tomto zápase nás podržel náš útok“, nepodlehl přehnanému optimismu a dovolil si konstruktivní kritiku do vlastních řad na pozápasové konferenci kouč Oilers Todd McLellan.

„Je to za námi, to je hotové, to byl dobrý zápas a myslím, že nikdo nechtěl dělat nic špatně, nikdo nechtěl mluvit, lidé prostě chtějí, abychom vítězili“, dodal k tomu lakonicky Patrick Maroon.

EDMONTON – Philadelphia 6:3 (2:0,3:2,1:1)

3. Hendricks (Letestu, Pakarinen), 16. Draisaitl (Benning, Nugent-Hopkins), 21. Gudas (Couturier), 28. Ebrele (McDavid, Maroon), 29. Nugent-Hopkins (Gryba, Kassian), 37. Klefbom (McDavid, Hendricks), 40. Simmonds (Schenn), 48. Schenn (Giroux, Voráček), 55. McDavid (Eberle, Maroon)